Popularne L4 to dokument wystawiany przez lekarza potwierdzający niezdolność do pracy z powodu choroby lub innego uzasadnionego stanu zdrowotnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zwolnienie lekarskie może zostać wystawione z datą wsteczną nieprzekraczającą trzech dni. Najpierw jednak lekarz musi przeprowadzić odpowiedni wywiad medyczny, który potwierdzi taką konieczność. Jest to pewnego rodzaju ochrona, która jednak wymaga spełnienia konkretnych warunków.
REKLAMA
Zobacz wideo Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?
Ile wstecz można wystawić L4? Specyfika chorób psychiatrycznych robi swoje
Możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego ze wsteczną datą najczęściej wykorzystywana jest w sytuacji, gdy z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent nie był w stanie wcześniej skonsultować się z lekarzem. Niekiedy problemem jest również brak miejsc w placówce. Takie L4 ma pozwolić danej osobie na przebywanie w domu w czasie oczekiwania na wizytę.
Okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy może obejmować okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, o ile jego wyniki wykazują, iż ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy
- czytamy w par. 7 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. Wyjątek w tym przypadku stanowią pacjenci objęci leczeniem psychiatrycznym. Ze względu na specyfikę tego typu chorób, lekarze psychiatrzy mają prawo wystawiać zwolnienia lekarskie na więcej niż trzy dni wstecz. Ponadto Dziennik Gazeta Prawna zauważa, iż w tym przypadku nie określono limitu dni. To oznacza, iż L4 od psychiatry może zostać wystawione zarówno na kilka dni, jak i na kilka tygodni wstecz. Takie zasady mają bezpośredni związek z naturą zaburzeń psychicznych.
Do ilu dni wstecz L4 od psychiatry? Brak limitu wiąże się z utrudnioną dignozą
Rozszerzone uprawnienia lekarza psychiatry również zostały uwzględnione w rozporządzeniu z 2015 roku.
Okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy przez lekarza psychiatrę może obejmować okres wcześniejszy niż określony w ust. 3, w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania
- napisano w par. 7 ust. 4. Dokument nie precyzuje zatem maksymalnego okresu wstecznego, na jaki lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie. Co ważne, zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca ma obowiązek uznać każde zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza, także tak zwane L4 wsteczne. Może zaś przeprowadzić kontrolę sposobu jego wykorzystania.
Zobacz też: Tym osobom przysługuje 21 dni bezpłatnego pobytu w sanatorium. Skorzystają też dzieci i emeryci
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż tylko w 2023 roku lekarze wystawili 1,4 miliona zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania. Takie L4 przełożyły się na aż 26 milionów dni absencji chorobowej.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.