Kwercetyna: korzyści, zastosowania, źródła i więcej

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Dowiedz się więcej o kwercetynie: korzyściach, zastosowaniach, źródłach i nie tylko.


Czy znasz adekwatności kwercetyny? Jest to naturalny składnik fitochemiczny, który można znaleźć w wielu różnych roślinach i produktach spożywczych. Chociaż kwercetyna odgrywa istotną rolę jako pigment, słynie również ze swojego potencjału promowania dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

W szczególności, jak wyszczególniono w artykule w czasopiśmie naukowym ACS Omega, ma obiecujące działanie bioaktywne, działając jako środek przeciwcukrzycowy, przeciwutleniający, przeciwzapalny i gojący rany.

W rzeczywistości w tej chwili bada się jej potencjał w zapobieganiu i leczeniu kilku chorób. Co mówi o niej nauka? Jakie są główne źródła kwercetyny? W poniższym artykule odpowiemy na te pytania.

Co to jest kwercetyna?

Kwercetyna to barwnik roślinny należący do grupy flawonoidów. Odpowiada za nadawanie koloru różnym owocom, kwiatom i warzywom. Poza tym ma wysoko cenione adekwatności przeciwutleniające i przeciwzapalne. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa quercetum, oznaczającego „las dębowy”.

Chociaż w przeszłości jej biodostępność była niedoceniana, w tej chwili wiadomo, iż jest stosunkowo wyższa niż w przypadku innych fitochemikaliów. Ponadto szacuje się, iż jest to najobficiej występujący flawonoid w naszej diecie. Przeciętna osoba spożywa bowiem od 10 do 100 mg kwercetyny dziennie z pożywieniem (istnieje ponad 20 źródeł pożywienia, które ją zawierają).

Korzyści i zastosowania kwercetyny

Przez kilka dziesięcioleci naukowcy uważali, iż kwercetyna ma duże znaczenie biologiczne ze względu na jej zdolność przeciwutleniającą. Jak wyjaśnia publikacja w Pharmacognosy Reviews, ten rodzaj flawonoidów odgrywa istotną rolę w ochronie komórek przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

Wolne rodniki są niestabilnymi cząsteczkami, które mają związek z rozwojem wielu różnych chorób przewlekłych. Ich nadmierna produkcja zmienia funkcje komórkowe i prowadzi do rozwoju chorób serca a także zaburzeń metabolicznych i neurodegeneracyjnych. Jak więc pomaga kwercetyna? Zobaczmy!

Przeczytaj także: Rodzaje przeciwutleniaczy: adekwatności i zastosowania

Zmniejszenie stanu zapalnego

Wiele chorób przewlekłych wiąże sie z przewlekłym stanem zapalnym. Z kolei ustalono, iż obecność wysokiego poziomu wolnych rodników aktywuje geny zapalne i prowadzi do nadmiernej odpowiedzi.

Pod tym względem korzystnie wpływa suplementacja kwercetyny, której potencjał antyoksydacyjny hamuje negatywne działanie wolnych rodników. Podobnie, zmniejsza markery zapalenia komórkowego.

W związku z tym The American Journal of Clinical Nutrition doniósł, iż w badaniach kwercetyna osłabiała ekspresję genów zapalnych, w tym cząsteczek czynnika martwicy nowotworu-alfa (TNFα) i interleukiny-6 (IL-6).

Tymczasem badania w Journal of the American Nutrition Association wyszczególniły, iż suplementacja 500 mg kwercetyny dziennie przez 8 tygodni zmniejszyła markery stanu zapalnego u kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wiązało się to ze zmniejszeniem sztywności i bólu.

Kwercetyna może zmniejszać dyskomfort, ból i sztywność reumatoidalnego zapalenia stawów.

Ochrona układu krążenia

Jednym z powodów, dla których kwercetyna wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, jest jej zdolność do rozluźniania naczyń krwionośnych. Z tego powodu jej spożycie pomaga zmniejszyć ryzyko nadciśnienia.

Badania opublikowane w Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics wykazały, iż ten flawonoid ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne i pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Potwierdzono to również w niedawnym przeglądzie opublikowanym w Journal of the American Heart Association, który ustalił, iż spożywanie 500 mg kwercetyny dziennie było przydatne w obniżaniu skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi średnio o 5,8 mm Hg i 2,6 mm Hg (odpowiednio).

Z kolei informacje udostępnione w European Journal of Medicinal Chemistry sugerują, iż kwercetyna hamuje również utlenianie złego cholesterolu (LDL), co ma związek z kontrolowaniem ryzyka sercowo-naczyniowego.

Profilaktyka chorób neurodegeneracyjnych

Antyoksydanty odgrywają istotną rolę w zmniejszaniu ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. W szczególności kwercetyna została uznana za środek neuroprotekcyjny.

Badanie udostępnione w Oxidative Medicine and Cellular Longevity stwierdza, iż substancja ta stymuluje naturalne mechanizmy obronne przed stresem oksydacyjnym i zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera i demencji.

Łagodzenie objawów alergii

Przeciwzapalne działanie kwercetyny pozytywnie wpływa na zwalczanie alergii. W Iranian Journal of Allergy, Asthma and Immunology. doniesiono, iż ten przeciwutleniacz pomógł kontrolować reakcje anafilaktyczne związane z orzeszkami ziemnymi u myszy.

Tymczasem inne badania wykazały, iż związek ten pomaga tłumić substancje chemiczne, które promują stany zapalne, takie jak histamina. W tej chwili nie jest jednak jasne, czy te same efekty wystąpią u ludzi.

Właściwości przeciwnowotworowe

Kwercetyna nie jest alternatywnym lekarstwem na raka. W żadnym wypadku nie powinna zastępować leczenia medycznego tej choroby. Jednak dowody sugerują, iż odgrywa rolę zapobiegawczą przeciwko przewlekłym zaburzeniom związanym ze stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym, takim jak nowotwory.

Badania w czasopiśmie Plos One wykazały, iż kwercetyna pomaga znacząco zahamować proliferację komórek rakowych. Mówiąc dokładniej, badania z użyciem probówek i zwierząt wiążą tę substancję z profilaktyką raka w następujących tkankach:

  • Wątroba
  • Płuco
  • Pierś
  • Pęcherz moczowy
  • Krew
  • Okrężnica
  • Jajniki

Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu

Starzenie się jest procesem biologicznym, którego nie można zatrzymać. Jednak stała ekspozycja na wolne rodniki go przyspiesza. Na szczęście naturalne substancje, takie jak kwercetyna, mogą pomóc wstrzymać lub spowolnić ten proces.

Badanie w Nature Medicine wiąże jego wchłanianie ze zwiększoną oczekiwaną długością życia w starszym wieku. Sugeruje to również, iż pomaga chronić komórki i zmniejszać oznaki starzenia.

Podobne wyniki odnotowano w innym badaniu w The American Journal of Chinese Medicine, w którym stwierdzono, iż kwercetyna wywiera działanie regenerujące na fibroblasty ludzkiej skóry.

Kontrolowanie poziomu cukru we krwi

W kilku badaniach kwercetyna wykazała korzyści w obniżaniu poziomu glukozy we krwi. Przegląd literatury udostępniony w Biomedicine and Pharmacotherapy wyszczególnia, iż ten flawonoid ma potencjał przeciwcukrzycowy i może zmniejszać ryzyko powikłań związanych z cukrzycą.

Czerwone jabłka są ważnym źródłem kwercetyny, więc warto je często spożywać

Zagrożenia i możliwe skutki uboczne kwercetyny

Chociaż kwercetyna jest znana z wielu zalet, nie jest pozbawiona skutków ubocznych, zwłaszcza gdy jest przyjmowana jako suplement. Raport w Molecular Nutrition and Food Research wyszczególnia, iż spożycie ponad 1000 mg dziennie może powodować następujące objawy :

  • Rozstrój żołądka
  • Bóle głowy
  • Uczucie mrowienia
  • Mdłości
Jednak w większości przypadków jest uważana za bezpieczną i nie powoduje komplikacji.

Najlepszym sposobem na jej dostarczanie jest spożywanie pokarmów, które ją zawierają. Natomiast w suplementach należy jej unikać w następujących przypadkach:

  • Kobiety w ciąży i karmiące
  • Osoby przyjmujące antybiotyki
  • Osoby przyjmujące leki na nadciśnienie
  • Osoby ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi (najpierw skonsultuj się z lekarzem)

Należy wziąć pod uwagę, iż większość badań nad kwercetyną przeprowadzono na zwierzętach lub w laboratorium. Dlatego nie można stwierdzić z całą pewnością, iż powoduje znaczące korzyści u ludzi. Dlatego nie powinna być lekiem pierwszego wyboru.

Główne źródła kwercetyny

Kwercetyna zapewnia wiele korzyści, gdy jest pozyskiwana z niektórych pokarmów. Często koncentruje się w skórce lub warstwie zewnętrznej. Główne źródła są następujące:

  • Brokuły
  • Wiśnie
  • Pomidory
  • Szalotki
  • Jarmuż
  • Czerwone winogrona
  • Kapary
  • Zielona i czarna herbata
  • Czerwone jabłka
  • Sałata czerwona
  • Papryka (żółta i zielona)
  • Cebula (czerwona i biała)
  • Jagody (żurawina, jagody, jagody i maliny)

Ilość kwercetyny różni się w każdym produkcie spożywczym, czasem zależy też od warunków uprawy. Jednak jest również dostępna w komercyjnych suplementach, w postaci kapsułek lub proszku.

Sugerowane dawki wynoszą zwykle od 500 do 1000 mg na dobę. Dla optymalnego wchłaniania wskazane jest jednoczesne spożywanie z witaminą C lub enzymami takimi jak bromelaina.

Przeczytaj więcej tutaj: Cassis lub czarna porzeczka: zastosowania, odżywianie i adekwatności

Co powinniśmy pamiętać na temat kwercetyny i jej zalet?

Kwercetyna jest jednym z najbardziej zalecanych flawonoidów w promowaniu dobrego zdrowia. Dowody sugerują, iż ma potencjał przeciwzapalny i przeciwutleniający. W związku z tym odgrywa istotną rolę w zapobieganiu wielu chorobom.

Chociaż jest dostępna jako suplement, najlepiej jest dostarczać ją w diecie. Występuje w wielu produktach spożywczych, które, nawiasem mówiąc, dostarczają innych niezbędnych składników odżywczych.

Przeciwutleniacze: ich rodzaje, adekwatności i zastosowania
Czy wiesz, czym są przeciwutleniacze, które zawierają niektóre produkty spożywcze. Czy wiesz o rodzajach antyoksydantów i ich adekwatnościach? Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału