Książeczka sensoryczna – jak możesz wykonać ją samodzielnie

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Książeczka sensoryczna


Niektóre zabawki są niezbędne dla rozwoju dziecka. Gdy dowiesz się, w jaki sposób książeczka sensoryczna może pomóc Twojemu dziecku, od razu będziesz chciała dowiedzieć się, jak zrobić ją w domu… W tym artykule opowiemy jak to zrobić!

Książki sensoryczne mają wiele nazw, od książek dydaktycznych, zeszytów ćwiczeń i książek filcowych, po określenia takie jak ciche książki czy miękkie książki. Są one również powiązane z wieloma korzyściami.

Istnieją naukowe dowody na to, iż dzieci pozbawione stymulacji sensorycznej często mają opóźniony rozwój. Wykazano też, iż dzieci, które otrzymują wczesną stymulację, mają zwykle lepszy wzrost i lepiej zorganizowany ośrodkowy układ nerwowy.

Czym charakteryzuje się książeczka sensoryczna?

Książeczka sensoryczna to zabawka, ale nie byle jaka. Zwykle przeznaczona jest dla niemowląt i dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli jednak jej treść zostanie dostosowana, może z niego korzystać choćby dziecko do 10 roku życia. Jest to możliwe dzięki jednej z jej wyjątkowych funkcji: personalizacji.

Jeśli chodzi o wykonanie, nie ma ograniczeń. Możesz wybrać rozmiar, zawartość i materiały. Materiały typowe dla tej zabawki to tkanina lub filc.

Istnieje powszechne przekonanie, iż te książki sprzyjają umiejętnościom psychomotorycznym, koncentracji, a choćby rozbudzają zamiłowanie do czytania. Ponadto są idealnym prezentem od mamy dla niemowlaka lub dziecka, co dodatkowo wzmacnia tę więź.

Książki sensoryczne to narzędzia rozwojowe. Ich stosowanie staje się coraz bardziej powszechne.

Przeczytaj również: Czemu niemowlęta przyglądają się różnym rzeczom?

Jakich materiałów potrzebujesz?

Jak wspomnieliśmy, materiały, których użyjesz, będą zależeć od tego, jak chcesz zrobić książkę. Są jednak takie, które można znaleźć powszechnie:

  • Tkanina
  • Filc
  • Podszewki
  • Pianka EVA
  • Materiały do wiązania: rzepy, kółka, klej
  • Narzędzia do szycia: maszyna do szycia, igła, nożyczki
  • Przybory krawieckie: nici, wstążki, szmaty, guziki, zamki błyskawiczne

Instrukcja krok po kroku

Biorąc pod uwagę wiek Twojego dziecka, książeczka może dotyczyć doznań (dla niemowląt) lub czynności (dla starszych dzieci). Jednak niezależnie od przypadku, należy pomyśleć o kreatywnych sposobach przyciągnięcia uwagi dziecka.

I to jest jedna z najtrudniejszych części, bo zanim przystąpisz do krojenia, szycia czy klejenia, musisz mieć zarys zawartości każdej strony. Kiedy już to masz, możesz się zabrać do pracy!

Krok 1

Określ rozmiar książki. Gdy go ustalisz, zaznacz go na materiale, którego zamierzasz użyć na wykonanie strony i rozpocznij cięcie. Upewnij się, iż wszystkie będą tego samego rozmiaru!

Książka nie musi mieć wielu stron, jeżeli jest przeznaczona dla dzieci. Ale w przypadku starszych dzieci, ponieważ chodzi o to, aby gry znajdowały się na każdej ze stron, należy ją nieco powiększyć.

Krok 2

Pamiętasz, jak rozmawialiśmy o projektach? Cóż, teraz jest czas, aby nadać im życie. Weź każdą ze stron książki i stwórz bodziec lub czynność, o której pomyślałaś.

Możesz użyć guzików, wstążek, skrawków tkanin, zamków błyskawicznych, pianki EVA i tak dalej. Opcje są nieograniczone!

Krok 3

Wreszcie dochodzimy do wiązania, które również oferuje różne opcje. Możesz wybrać sposób, za pomocą którego książeczka będzie dla niego łatwiejsza do trzymania. Należy też pamiętać o trwałości, w czym może pomóc zastosowanie fizeliny.

Do najczęściej używanych opcji należą pierścienie, dzięki których zwykle wykonuje się trzy otwory na marginesach stron. Po wykonaniu wiązania, książeczka jest gotowa.

Wczesna stymulacja niemowląt poprawia ich rozwój poznawczy, a choćby ma wpływ na kształtowanie ośrodkowego układu nerwowego.

Zobacz też: Dlaczego niemowlęta często zasypiają tylko wtedy, gdy są blisko matki

Książka sensoryczna, tysiące możliwości

Możesz cieszyć się całym procesem tworzenia tej bardzo ważnej dla rozwoju dziecka zabawki. Jednak nie będziemy Cię okłamywać, często najtrudniejsze okazuje się znalezienie pomysłów na książkę.

Jedną z najpopularniejszych jest książka teksturowana (gładka, szorstka, miękka, twarda…). Inni z kolei tworzą strony z różnymi czynnościami: puzzlami, dopasowywaniem elementów, kształtami, kolorami, literami i cyframi. To nie takie trudne. Koniecznie więc spraw swojemu dziecku ten wspaniały prezent.

Temperament – rodzaje występujące u niemowląt
Temperament u niemowląt wyznacza wytyczne dotyczące adaptacji rodzicielstwa i edukacji. Dowiedz się, w jaki sposób go interpretować. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału