W sanktuarium na świętym Krzyżu odbyły się uroczystości związane z drugą rocznicą ustawienia krzyża morowego. Sześciometrowa karawaka upamiętnia osoby, które zmarły podczas pandemii koronawirusa.
O ustawienie krzyża zabiegał Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, który podkreślił, iż jest on symbolem przywiązania do tradycji. Krzyże morowe stawiano zwłaszcza stawiano w czasie największych epidemii.
– Chcieliśmy w ten sposób pokazać młodemu pokoleniu, iż mamy XXI w. to nasza obecność na tej ziemi, w regionie świętokrzyskim wiąże się z czymś więcej. To nie tylko przeszłość, ale też historia, którą sami tworzymy. A odbywało się to m.in. poprzez ustawianie krzyży morowych. Dziękuję wszystkim za poświęcony czas oraz wysiłek, a także za to, iż dziś upamiętniają kolejną rocznicę ustawienia krzyża w tym miejscu – mówił
W uroczystości oprócz wiernych wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści. Krzysztof Lipiec, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kieleckim wskazuje, iż krzyż morowy jest nie tylko upamiętnieniem ofiar pandemii, ale też wyraz podziękowania Bogu za jego opiekę.
– Przede wszystkim chcemy dzisiaj dziękować Panu Bogu za to, iż dalej możemy istnieć jako wspólnota narodowa. Za to, iż ludzi potrafili wtedy stanąć na wysokości zadania. Za to, iż byli solidarni – dodał.
Z kolei senator Jarosław Rusiecki jest zdania, iż pamięć o pandemii oraz jej ofiarach nie może przeminąć.
– Nie możemy zapominać, iż błogosławieństwa siły i wsparcia stale potrzeba Polsce i naszym rodakom. Płyną one właśnie stąd. Z najstarszego sanktuarium w kraju. Dla ludzi religijnych los ojczyzny nie powinien i nie jest obojętny – powiedział.
Sześciometrowy krzyż wykonany został z profili stalowych i wypełniony onyksem. Na kamieniu widnieje napis: „Krzyż morowy odsłonięto 21 października 2021 roku na pamiątkę światowej pandemii choroby COVID-19. Na świecie zmarło z tego powodu 5 milionów ludzi, w Polsce 76 tysięcy. Dziękujemy Boże za opiekę nad naszą ojczyzną w trudnym czasie pandemii, za miliony ocalonych oraz godną śmierć tych, których wirus pokonał”.