Krótki sen zwiększa ryzyko otyłości u nastolatków z nieleczonym ADHD

psychiatraplus.pl 5 miesięcy temu

Osoby z ADHD mają zaburzenia wydzielania melatoniny. Powoduje to okresowe zaburzenia snu, przede wszystkim pod postacią późnego zasypiania. Ponieważ rano zwykle idą do szkoły lub pracy, często kończy się to skróceniem snu.

Z wyników badania opublikowanego właśnie w czasopiśmie Journal of Pediatric Psychology wynika, iż ​​u nastolatków z nieleczonym zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), którzy śpią prawidłowo, ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości jest niższe w porównaniu z młodzieżą, która śpi krótko.

Otyłość u dzieci jest znaczącym problemem zdrowia publicznego, biorąc pod uwagę jej związek z niekorzystnymi długoterminowymi skutkami zdrowotnymi. Jednakże stosunkowo kilka wiadomo na temat związku pomiędzy ADHD a ryzykiem otyłości. Aby wypełnić tę lukę, badacze starali się scharakteryzować związek między ADHD a otyłością, oceniając sen, aktywność fizyczną i korzystanie z mediów jako potencjalnych moderatorów.

Czytaj także: Leczenie dzieci i nastolatków z ADHD w USA.

Ogółem częstość występowania nadwagi lub otyłości wyniosła 30,6% (8,3 miliona), a u 11,4% (3,1 miliona) nastolatków rozpoznano ADHD. Spośród nastolatków z ADHD 62,9% (1,9 miliona) przyjmowało leki na to zaburzenie, a 38,1% (1,2 miliona) nie przyjmowało leków.

Czytaj także: Jak otyłość wpływa na funkcje poznawcze?

Badacze zaobserwowali, iż ADHD było istotnie powiązane z większym ryzykiem otyłości (iloraz szans [OR], 1,2; p = 0,02). Częstość występowania otyłości była większa wśród młodzieży z nieleczonym ADHD (38,5%; OR, 1,26; p = 0,049) w porównaniu z młodzieżą z ADHD, która otrzymywała leki (31,6%).

Czytaj także: Otyłość i depresja idą w parze.

W praktyce, u nastolatków z leczonym ADHD wskaźnik nadwagi i otyłości był porównywalny do ich rówieśników bez ADHD (30,2%; OR, 1,15; P = 0,14).

Badacze ustalili również, iż u nastolatków, którzy spełniali wytyczne dotyczące snu, aktywności fizycznej i korzystania z mediów, rzadziej występowała nadwaga i otyłość. Największą częstość występowania otyłości (38,0%) miała młodzież, która spełniła 0 wytycznych zdrowotnych, w porównaniu z młodzieżą spełniającą 1 wytyczną (32,3%), 2 wytyczne (25,5%) lub 3 wytyczne (23,9%). W porównaniu z młodzieżą bez ADHD, młodzież z nieleczonym ADHD znacznie rzadziej spełniała wytyczne dotyczące snu (OR, 0,68; p <,001) i korzystania z mediów (OR, 0,59; p <,001).

Idź do oryginalnego materiału