W naszej kuchni nigdy nie brakuje cebuli. Nadaje ona szczególny smak wielu smażonym, pieczonym, gotowanym na parze, a choćby zimnym potrawom. Jednak prawdą jest, iż kiedy zaczynasz ją ciąć lub obierać, pojawiają się różnego rodzaju problemy! Czy krojenie cebuli bez płaczu jest możliwe?
Załzawione oczy, niewyraźne widzenie, pieczenie… brzmi znajomo? Krojenie cebuli może być traumatycznym przeżyciem! Ale czołowy szef kuchni znalazł rozwiązanie, aby uniknąć tych niedogodności. Czytając ten artykuł, dowiesz się, iż krojenie cebuli bez płaczu jest możliwe!
Krojenie cebuli bez płaczu
Kiedy zaczynamy kroić cebulę, jej komórki są łamane. Zaczyna wydobywać się gaz, który tworzy substancję znaną jako kwas sulfenowy. Następnie kwas ten łączy się z dużą liczbą enzymów i ustępuje obecności innego gazu, zwanego sulfotlenkiem tiopropanalu.
To ten, który dociera do naszych oczu, miesza się z obecną tam wodą i wytwarza kwas siarkowy. Ta substancja powoduje, iż ludzie zaczynają odczuwać nieprzyjemne swędzenie i łzawienie. Im więcej wody, tym efekt jest zintensyfikowany, a podrażnienie oczu utrzymuje się dłużej.
Kiedy zaczyna się gotowanie, każdy z enzymów jest dezaktywowany. Dzięki temu kontrolowana jest obecność gazów.
Przeczytaj również: Cebulowe krążki: 3 przepisy
Rozwiązanie polecane przez szefa kuchni
Jack Scalfani, słynny kucharz, stwierdził, iż ma idealną sztuczkę na krojenie cebuli bez płaczu. Według niego pierwszą rzeczą do zrobienia jest wbicie noża w jeden z boków cebuli i zanurzenie go do końca.
Następnie zacznij przesuwać go ruchem okrężnym wokół krawędzi. Intencją tutaj jest wydobycie centralnej części, która utworzyła korzeń, która jest częścią, która powoduje łzy.
Na koniec pokrój resztę cebuli wedle uznania. Po usunięciu wspomnianego elementu nie będzie już ryzyka podrażnienia oczu.
Obejrzyj ten film, aby uzyskać dokładne wyjaśnienie, jak pokroić cebulę bez płaczu.
Inne popularne sztuczki
Kilka osób odkryło, iż gdy cebula jest bardzo zimna, gazy są neutralizowane. Z tego powodu sugerują włożenie jej do zamrażarki na 1 godzinę przed krojeniem.
Inną opcją jest pocięcie jej w pojemniku z wodą. W ten sposób zostanie uwolniona mniejsza ilość gazów. Inni zapalają świecę w miejscu, w którym zamierzają kroić cebulę. Odkryli, iż pomaga to w absorpcji powstających gazów.
Zobacz też: Sok z cebuli – jak go pozyskać i stosować?
Korzyści z cebuli
Cebula jest bardzo ważnym źródłem witamin, ponieważ zawiera witaminy z grupy B, A, C i E. Mają też wiele minerałów, takich jak sód, żelazo, wapń, magnez, potas, cynk i fosfor.
Badanie opublikowane w Semantic Scholar wykazało, iż cebula działa przeciwko bakteriom. Jest doskonałym środkiem wspomagającym przeziębienie.
Jako dodatkowy czynnik zawierają allicynę i alliinę, dwa składniki zapobiegające tworzeniu się skrzepów krwi. Dlatego polecane są w dietach przy chorobach układu krążenia.
Na koniec powinniśmy również wspomnieć, iż zawierają silny przeciwutleniacz, kwercetynę. Wzmacnia to układ odpornościowy i chroni przed osteoporozą.