Krew pępowinowa ratuje ludzkie życie od 35 lat

everethnews.pl 1 rok temu

Jak przypominają eksperci, krew pępowinowa jest stosowana w ratowaniu życia już od 35 lat. Przede wszystkim jest źródłem macierzystych komórek, jak również stosowana jest w leczeniu poważnych chorób krwi, takich jak: chłoniaki czy białaczka. realizowane są także badania dotyczące wykorzystania krwi pępowinowej w leczeniu autyzmu i dziecięcego porażenia mózgowego.

Wykorzystanie komórek macierzystych

Z okazji Światowego Dnia Krwi Pępowinowej eksperci opowiadają o wykorzystywaniu krwi pępowinowej w medycynie. w tej chwili prowadzone są badania dotyczące wykorzystania krwi pępowinowej w terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz dziecięcym porażeniem mózgowym.

Jak informuje prof. Katarzyna Drabko, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie, przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych jest standardową metodą leczenia około 80 ciężkich chorób, między innymi białaczek lub rzadkich chorób genetycznych np. zespół Hurlera.

– Od wielu lat krwiotwórcze komórki macierzyste są pozyskiwane z trzech źródeł, które są równoznaczne pod względem wartości. Jest to szpik kostny, mobilizowana krew obwodowa oraz krew pępowinowa. (…) te źródła mają swoje wady i zalety, ale są stosowane we wszystkich wskazaniach medycznych – powiedziała prof. Drabko.

Badania naukowe dotyczące wykorzystania krwi pępowinowej

Specjalistka dodała, iż wykorzystanie krwi pępowinowej jest niezwykle rzadkie. W Europie transplantacje krwi stanowią jedynie 1,6%.

– Badania naukowe z ostatnich lat wskazują, iż zastosowanie krwi pępowinowej u pacjentów z ostrą białaczką szpikową daje lepsze efekty długotrwałe niż przeszczepienia z zastosowaniem innych źródeł – dodała ekspertka.

Istnieją również dowody na to, iż w przypadku rzadkich genetycznie uwarunkowanych chorób metabolicznych, takich jak zespół Hurlera, wykorzystanie krwi pępowinowej jako źródła krwiotwórczych komórek macierzystych do przeszczepienia prowadzi w konsekwencji do wyższego poziomu enzymu, którego pacjent ma niedobór.

– Zaletą krwi pępowinowej, jako źródła komórek do przeszczepiana, jest też to, iż potencjalnie jest ona natychmiast gotowa do użycia. Bezpośrednio po wykonaniu badań zgodności dawcy z biorcą może zostać rozmrożona i podana pacjentowi – podsumowała prof. Drabko.

Eksperci podkreślili również, iż w ostatnim czasie pojawiły się metody wykorzystania krwi pępowinowej do namnażania komórek macierzystych i w przyszłości ilość krwi pępowinowej nie będzie już stanowić ograniczenia.

– Jednym z ograniczeń krwi pępowinowej jest wysoka cena jednostek krwi pępowinowej pozyskiwanej z rejestrów. Wynika to z faktu, iż jej przechowywanie kosztuje, a ponadto transport krwi pępowinowej w stanie zamrożonym może być również kosztowne, jeżeli bank jest daleko od kliniki transplantacyjnej – powiedziała hematolog.

Wykorzystanie krwi pępowinowej w Polce

Jak pokazują dane w Polsce, wykorzystanie krwi pępowinowej jest niezwykle rzadkie. Eksperci z Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej (PTOiHD) opublikowali oświadczenie, w którym podjęli temat zastosowania krwi pępowinowej w transplantologii.

Aktualnie najwięcej krwi pępowinowej znajduje się w prywatnych bankach krwi. Największa placówka w naszym kraju to Polski Bank Komórek Macierzystych.

Źródło: Puls Medycyny

Idź do oryginalnego materiału