W trakcie pandemii COVID-19 uwaga naukowców skupiała się w dużej mierze na tym, iż SARS-CoV-2 atakuje ludzkie komórki, wiążąc się ze specyficznym białkiem na ich powierzchni – ACE2.
Nowe badanie wskazuje, iż wirus zna także inne drogi zakażania nowych, nieznanych mu wcześniej komórek. Może to wyjaśniać, dlaczego tak sprawnie pokonuje bariery międzygatunkowe.
– Wirus, który powoduje COVID-19, wykorzystuje ACE2 jako główną furtkę do zakażania komórek. Jednak odkryliśmy, iż jeżeli jest ona zablokowana, może on także skorzystać z tylnego wejścia lub z okien. To oznacza, iż może się on rozprzestrzeniać, zakażając nowy gatunek jeszcze zanim się przystosuje do wykorzystania jego głównego białka. Musimy więc uważać na nowe wirusy, które mogą zrobić to samo – opisał dr Peter Kasson, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Chemical Science”.
SARS-CoV-2 zabił na całym świecie 7 mln ludzi; dzięki szczepieniom i odporności zbiorowej nie stanowi już tak dużego zagrożenia jak wcześniej.
– Koronawirus SARS-CoV-2 spowodował jedną pandemię. Kilka razy byliśmy blisko innych pandemii w przypadkach, o których wiemy. Sugeruje to, iż istnieje tych wirusów więcej i musimy dowiedzieć się, w jaki sposób się rozprzestrzeniają oraz na co powinniśmy uważać – zaznaczył specjalista.