Koronawirus w Polsce 2024 – zalecenia i rekomendacje

zwrotnikraka.pl 1 miesiąc temu

Od kilku tygodni zauważamy wyraźny wzrost liczby zachorowań na COVID-19, choć specjaliści podkreślają, iż dynamika zachorowań jest porównywalna do tej w ubiegłym roku (o analogicznej porze). Główny Inspektor Sanitarny uspokaja – w najbliższym czasie nie są planowane żadne nowe ograniczenia ani obowiązkowe działania prewencyjne, a jeżeli zostaną wprowadzone, to najprawdopodobniej będą dotyczyły placówek medycznych.

Eksperci przestrzegają, iż koronawirus będzie się rozprzestrzeniał w Polsce, a nowe szczepionki dotrą do naszego kraju dopiero późną jesienią. Przewidywany tegoroczny szczyt zachorowań na COVID-19 przypadnie prawdopodobnie w okolicy połowy października.

W Polsce wyraźny wzrost liczby zakażeń koronawirusem odnotowujemy od lipca 2024 roku, natomiast dynamika zachorowań jest porównywalna do ubiegłego roku. Dominują nowe warianty SARS-CoV-2 OMICRON (podwarianty JN.1 oraz KP.3). Nie ma w tej chwili podstaw do twierdzenia, iż są związane ze zwiększoną ciężkością infekcji lub znacząco zmniejszają skuteczność szczepionek – czytamy na stronie GIS.

Warto pamiętać, iż grupą najbardziej zagrożoną powikłaniami i hospitalizacją są osoby w wieku 65 lat i starsze oraz pacjenci z przewlekłymi chorobami towarzyszącymi, w tym pacjenci onkologiczni.

Koronawirus w Polsce 2024 – jakie są aktualne zalecenia i rekomendacje ekspertów?

Koronawirus w Polsce 2024 – zalecenia

Przypomnijmy, iż w 2022 roku w Polsce zniesiono obowiązek kwarantanny i izolacji pacjenta ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Nie zmienia to faktu, iż w przypadku zachorowania powinno się postępować tak samo, jak w przypadku innych chorób zakaźnych, a więc przede wszystkim ograniczyć kontakty i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Minister Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny, Konsultanci Krajowi i inni eksperci aktywnie monitorują bieżącą sytuację dotyczącą koronawirusa w Polsce i pracują nad wspólnymi zaleceniami. Specjaliści rekomendują, aby stosować dotychczasowe zalecenia, których skuteczność w zakresie ograniczania transmisji COVID-19 została udowodniona.

Należą do nich:

  • szczepienia przeciwko COVID-19 w grupach ryzyka dostępnymi szczepionkami (zgodnie z najnowszymi warunkami określonymi przez Ministerstwo Zdrowia szczepionka będzie finansowana dla osób po ukończeniu 6. miesiąca życia, w schemacie wielodawkowym, od 1 października 2024 roku).
  • samoizolacja domowa osób z potwierdzonym zakażeniem przez okres utrzymywania się objawów choroby, o ile pacjent nie wymaga pomocy medycznej;
  • możliwość konsultacji lekarskiej w formie zdalnej teleporady;
  • wykonanie szybkiego antygenowego testu diagnostycznego (np. test combo) w warunkach domowych lub podczas konsultacji lekarskiej;
  • zachowanie odpowiedniego dystansu w kontakcie z osobą chorą;
  • zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania dzięki chusteczki jednorazowej, ewentualnie w zgięcie łokcia;
  • ochrona nosa i ust maseczką medyczną przez osoby zakażone, które przebywają w zamkniętych pomieszczeniach z innymi osobami bez możliwości zachowania dystansu (np. poczekalnia w przychodni, apteka);
  • ochrona nosa i ust maseczką medyczną przez osoby niezakażone przebywające w zamkniętych pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko bliskiego kontaktu z osobą zakażoną;
  • częstsza higienę rąk, w szczególności po kontakcie z powierzchniami, które mogły być skażone materiałem zakaźnym (np. poręcze, włączniki, klamki, uchwyty koszyków).

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, iż powyższe zalecenia mają charakter rekomendacji, nie są nowe, ani nie oznaczają żadnych restrykcji. Rekomendacje nie są obligatoryjne, a ich stosowanie powinno być dostosowane do poziomu ryzyka zakażenia.

Przestrzeganie powyższych zaleceń w życiu codziennym jest wyrazem odpowiedzialności i dbałości o zdrowie nas wszystkich.

Post Koronawirus w Polsce 2024 – zalecenia i rekomendacje pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.

Idź do oryginalnego materiału