ABM jeszcze do 28 października prowadzi nabór dla przedsiębiorców w konkursie na realizację badań w obszarze wyrobów medycznych, wyrobów diagnostycznych in vitro. Pula środków przeznaczona na dofinasowanie pochodzi z KPO i wynosi 55 mln zł.
Ministerstwo Zdrowia przypomina, iż jeszcze tylko do 28 października przedsiębiorny mogą składać wnioski w ramach inwestycji D3.1.1.
Wsparcie polskiego potencjału badawczo-rozwojowego
Jak można przeczytac na stronie MZ, głównym celem Konkursu jest podniesienie efektywności i jakości systemu ochrony zdrowia poprzez wsparcie polskiego potencjału badawczo-rozwojowego w obszarze wyrobów medycznych i rozwiązań cyfrowych. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez udzielenie wsparcia finansowego przedsiębiorcom z obszaru biomedycznego na rozwój i wdrożenie nowych lub udoskonalenie istniejących wyrobów medycznych i rozwiązań diagnostycznych wspierających prewencję, diagnostykę, leczenie lub rehabilitację, w tym produktów borderline („z pogranicza”) np. zawierających jako integralną część pomocniczy produkt leczniczy.
Wnioskodawcy mogą uzyskać wsparcie na realizację procesu opracowania i rozwoju produktu, o ile pozwolą na to ramy czasowe Konkursu, lub ubiegać się o wsparcie wybranych etapów opracowania i testowania produktu stanowiącego część większych projektów badawczo-rozwojowych, które w przypadku pozytywnych wyników będą mogły być kontynuowane ze wsparciem środków publicznych w ramach innych konkursów lub finansowane ze środków prywatnych.
Realizacja wspartych przedsięwzięć ma doprowadzić do zwiększenia liczby prac badawczo-rozwojowych w zakresie wyrobów medycznych i wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro, które w perspektywie długoterminowej mogą przyczynić się do ich zastosowania w systemie ochrony zdrowia i zwiększenia dostępności nowoczesnej opieki zdrowotnej dla pacjenta.
Większa dostępność terapii dla pacjentów
Prowadzone badania mają również zwiększyć dostępność terapii dla pacjentów, a wypracowane innowacyjne rozwiązania będą miały pozytywny wpływ na rozwój branży biomedycznej w Polsce. Długofalowe efekty Konkursu doprowadzą do zwiększenia liczby innowacyjnych rozwiązań z zakresu Wyrobów medycznych na rynku biomedycznym, zwiększenia wydatków Przedsiębiorstw na badania przemysłowe i prace rozwojowe służące gospodarce oraz utrzymaniu miejsc pracy w obszarze badań i rozwoju w Przedsiębiorstwach branży biomedycznej objętych wsparciem.
Kto może złożyć wniosek?
Uprawnionymi do złożenia wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem są przedsiębiorcy i konsorcja. Miejsce składania wniosków to Agencja Badań Medycznych ul. Chmielna 6900-801 Warszawa
Sposób składania wniosków o dofinansowanie: System teleinformatyczny CST2021 Numer naboru: KPOD.07.07-IW.07-004/24
Wszystkie szczegółowe informacje na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.