Koniec produkcji Asamaxu. Radzimy co dalej

j-elita.org.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Koniec produkcji Asamaxu


Firma Astellas podjęła decyzję o zaprzestania produkcji i sprzedaży tabletek dojelitowych i czopków Asamax 250 i Asamax 500 (substancja czynna mesalazyna). W celu zapewnienia ciągłości leczenia mesalazyną zachęcamy pacjentów korzystających z tych preparatów do kontaktu z lekarzem prowadzącym.

Mesalazyna, składnik Asamaxu, jest stosowana w łagodnej lub umiarkowanej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby, a także w chorobie Leśniowskiego-Crohna zlokalizowanej w okrężnicy. Informację na temat wstrzymania produkcji i sprzedaży Asamaxu, Towarzystwo „J-elita” otrzymało od jego producenta, firmy Astellas. Jak czytamy w piśmie, które otrzymaliśmy od prezesa Astellas Pharma, decyzja została podjęta na poziomie globalnym przedsiębiorstwa i wynika „z uwarunkowań strategiczno-biznesowych”. W związku z tym tabletki dojelitowe Asamax 250 i Asamax 500 oraz czopki Asamax 250 i Asamax 500 od 1 stycznia 2025 r. nie będą już objęte refundacją i po tym terminie będą dostępne w sprzedaży do wyprzedania zapasów.

Co dalej?

Pacjentów, którzy korzystają w tej chwili z preparatów Asamaksu zachęcamy do kontaktu ze swoim lekarzem prowadzącym, w celu zapewnienia ciągłości terapii mesalazyną i ewentualnego rozważenia skorzystania z dostępnych na rynku odpowiedników. W Polsce, oprócz Asamaxu, dostępne są trzy inne leki w postaci tabletek dojelitowych zawierające mesalazynę, a gama czopków pozostało szersza.

● Pentasa, tabl. o przedłużonym uwalnianiu, 500 mg, (liczba tabletek w opakowaniu – 100 szt.)
● Pentasa, tabl. o przedłużonym uwalnianiu, 1000 mg, (60 szt.)
● Salaza, tabl. dojel., 500 mg, (100 szt.)
● Salaza, tabl. dojel., 1000 mg, (100 szt.)
● Salofalk 500, tabl. dojel., 500 mg, (50 szt.)

Idź do oryginalnego materiału