Resort zdrowia opublikował na swojej stronie zbiór najważniejszych informacji na temat ospy małpiej. Opisuje, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna na świecie i w Unii Europejskiej, jakie są objawy choroby oraz możliwości zapobiegania zakażeniom.
Ospa małpia (mpox) to choroba zakaźna wywoływana przez MPXV, który występuje w kilku wariantach (tzw. klady). Warianty te (Ia i Ib oraz II) różnią się zakaźnością, rozpowszechnieniem geograficznym oraz powodują zachorowania o zróżnicowanym przebiegu klinicznym.
Źródło zakażenia
MPXV szerzy się głównie poprzez kontakty seksualne (także bezpośrednie bliskie kontakty domowe), jak również pośrednio poprzez styczność z powierzchniami, które zostały skażone wydzielinami chorego oraz przedmiotami zanieczyszczonymi zakaźną wydzieliną, takimi jak np. ubrania, pościel, ręczniki. Niski standard opieki zdrowotnej powoduje również szerzenie się wirusa w placówkach opieki zdrowotnej. W krajach afrykańskich, w których występuje rezerwuar zwierzęcy wirusa, możliwym źródłem zachorowań ludzi jest również kontakt ze zwierzętami lub surowym/niedogotowanym mięsem upolowanych zwierząt.