Kompleksowe przeglądy zdrowia dla mężczyzn – co warto badać regularnie?

erazdrowia.pl 2 tygodni temu
Artykuł sponsorowany.
Czy wiesz, iż jedynie niewielki odsetek Polaków regularnie kontroluje swoje zdrowie, wykonując badania profilaktyczne? Niestety jednocześnie jedynie niewielka część z tych badających się to mężczyźni. Wymówek można znaleźć wiele. Brak czasu, brak objawów sugerujących ewentualne problemy zdrowotne, natłok codziennych obowiązków, niechęć do długich kolejek u specjalistów, a choćby nieuzasadniony strach przed wynikami, które można otrzymać. Warto jednak zadbać o swoje zdrowie, zapominając o wymówkach, zwłaszcza iż kompleksowy przegląd zdrowia mężczyzna może prywatnie wykonać w komfortowych warunkach zaledwie w 1-2 dni, nie martwiąc się długimi kolejkami do specjalistów czy skierowaniami.

Zdrowie mężczyzny – jakie badania warto wykonywać regularnie?

Nie od dziś specjaliści powtarzają, iż zdrowie mamy tylko jedno i powinniśmy dbać o siebie każdego dnia jak najlepiej. Dbanie o siebie to nie tylko kwestia prowadzenia zdrowego trybu życia czy odżywiania się w sposób zdrowy. To również regularne wizyty u lekarza i to nie tylko w momencie, gdy zdrowie zaczyna szwankować, ale zwłaszcza w momencie, gdy nic nie wskazuje na to, iż może ono niedomagać. Badania profilaktyczne stanowią najważniejszy element dbania o zdrowie każdego człowieka. Wielu mężczyzn nie przykłada do nich wagi, jednak warto się do nich przekonać, by móc zadbać o swój organizm jak najlepiej.

Regularnie wykonywane badania umożliwiają bieżące monitorowanie stanu zdrowia i dają możliwość szybkiego reagowania na ewentualne nieprawidłowości z nim związane. To najważniejszy element zapobiegania chorobom przewlekłym oraz ograniczenia ich destrukcyjnego wpływu na organizm. Kompleksowy przegląd zdrowia mężczyźni powinni wykonywać regularnie, gdyż zwiększa to szansę na długotrwałe zachowanie dobrej kondycji zdrowotnej oraz dobrej jakości życia. Dotyczy to zarówno panów przed 40. rokiem życia, jak i osób po 40. roku życia.

Jakie badania profilaktyczne dobrze wykonywać regularnie? Można do nich zaliczyć takie badania jak:

  • badania krwi, w tym morfologia, badanie poziomu glukozy we krwi, lipidogram, badanie poziomu hormonów tarczycy, badanie poziomu enzymów wątrobowych, oznaczenie poziomu witamin i ważnych pierwiastków,
  • badania moczu,
  • spirometria,
  • EKG spoczynkowe,
  • USG jamy brzusznej,
  • USG tarczycy,
  • Echo serca.

Kompleksowy przegląd zdrowia mężczyzny

Oprócz badań podstawowych, które są dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom, można wymienić również badania szczególnie polecane panom. Mężczyźni powinni regularnie konsultować się z urologiem oraz poddawać się badaniom gruczołu krokowego i jąder (w tym USG jąder). Ważnym badaniem jest również oznaczanie stężenia swoistego antygenu sterczowego PSA. Wspomniane badania są najważniejsze między innymi dla wczesnej diagnostyki raka prostaty, dlatego nie powinno się lekceważyć ich znaczenia. Rak prostaty jest nowotworem złośliwym, który długo nie daje żadnych objawów – jego wykrycie we wczesnym stadium daje największe szanse na wyleczenie, dlatego warto się badać regularnie.

Screening stanu zdrowia – również prywatnie

Częstym argumentem osób, które nie badają się regularnie, jest brak czasu w jeżdżenie od lekarza do lekarza, uzyskiwanie skierowań i oczekiwanie w kolejkach do różnych specjalistów. Osoby, które cenią swój czas, mogą jednak wykonać kompleksowy screening stanu zdrowia prywatnie. Badania wykonuje się w szpitalu, co trwa zaledwie 1-2 dni. W ramach kompleksowego przeglądu stanu zdrowia pacjent ma wykonywane różnego rodzaju badania laboratoryjne krwi i moczu, a także badania ultrasonograficzne i czynnościowe. Oprócz opisanych wyżej badań w ramach przeglądu stanu zdrowia wykonuje się też mężczyznom w wieku 40+ takie badania jak gastroskopia, kolonoskopia czy USG doppler tętnic szyjnych, a mężczyznom młodszym i starszym również rezonans magnetyczny głowy oraz innej partii ciała, zależnie od wskazań lekarza. Pacjent może liczyć oczywiście nie tylko na wykonanie tych badań, ale również na omówienie ich wyników ze specjalistą oraz w razie potrzeby ustalenie planu leczenia czy pokierowanie do najlepszych specjalistów w dziedzinie zdiagnozowanego schorzenia.

Idź do oryginalnego materiału