Ministerstwo zdrowia prowadzi nabór kandydatów do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej – organu powołanego na mocy ustawy o niektórych zawodach medycznych, który będzie zajmował się m.in. prowadzeniem postępowań dotyczących naruszeń przepisów związanych z wykonywaniem danego zawodu medycznego. Zgodnie z zapisami ustawy, w skład Komisji wejdzie po czterech przedstawicieli każdej ujętej w niej profesji, czyli również asystentki i higienistki stomatologiczne.
Przypomnijmy – ustawa o niektórych zawodach medycznych (obejmująca również profesje asystentki i higienistki stomatologicznej) nałożyła na ich przedstawicieli m.in. obowiązek uzyskania wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, obowiązek doskonalenia zawodowego i zdobywania punktów edukacyjnych, a także określiła listę czynności zawodowych dla wszystkich z zawodów.
Warto jednak mieć świadomość, iż ustawa wprowadziła również regulacje dotyczące odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących każdy ujęty w niej zawód medyczny. Zawinione naruszenie przepisów związanych z wykonywaniem danej profesji – zgodnie z zapisami ustawy – skutkuje wszczęciem postępowania, które może obejmować:
– czynności sprawdzające prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego,
– postępowanie wyjaśniające prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego,
– postępowanie przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.
Karami za przewinienie zawodowe są upomnienie, nagana, kara pieniężna, zawieszenie uprawnienia do wykonywania zawodu na okres do 5 lat oraz pozbawienie uprawnienia do wykonywania zawodu.
Komisja Odpowiedzialności Zawodowej – czym jest?
Zgodnie z zapisami ustawy, Komisja Odpowiedzialności Zawodowej będzie składała się z członków powoływanych przez ministra zdrowia na 4-letnią kadencję. Znajdzie się w niej:
– po czterech przedstawicieli osób wykonujących dany zawód medyczny (czyli również cztery higienistki i cztery asystentki stomatologiczne),
– czterech przedstawicieli osób wykonujących czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych,
– ośmiu przedstawicieli ministra zdrowia.
Członkiem Komisji Odpowiedzialności Zawodowej będącym przedstawicielem osób wykonujących dany zawód medyczny może zostać osoba uprawniona do wykonywania zawodu medycznego, posiadająca co najmniej 3-letnie doświadczenie w wykonywaniu danego zawodu medycznego, niekarana za przestępstwo umyślne lub z tytułu odpowiedzialności dyscyplinarnej lub zawodowej i dająca rękojmię należytego wykonywania powierzonych jej zadań.
Zgłoszenia do Komisji – do 31 lipca 2025 r.
W połowie czerwca br. ministerstwo zdrowia poinformowało, iż prowadzi nabór na członków Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. O wskazanie odpowiednich kandydatur poproszono:
– stowarzyszenia będące – zgodnie z postanowieniami ich statutów – towarzystwami naukowymi o zasięgu krajowym, zrzeszające przedstawicieli danego zawodu medycznego,
– stowarzyszenia będące – zgodnie z postanowieniami ich statutów – towarzystwami naukowymi o zasięgu krajowym, zrzeszające przedstawicieli pokrewnego zawodu medycznego,
– związki zawodowe o zasięgu ogólnokrajowym, zrzeszające przedstawicieli danego zawodu medycznego.
W przypadku asystentek i higienistek stomatologicznych oznacza to, iż reprezentujący te zawody członkowie Komisji Odpowiedzialności Zawodowej mogą być rekomendowane np. przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Higienistek Stomatologicznych oraz Sekcję Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Termin na zgłaszanie kandydatur mija 31 lipca 2025 r. o północy.
– Nowa ustawa przesądziła, iż asystentka i higienistka stomatologiczna są w pełni zawodami medycznymi. Ponoszą więc te same ryzyka, co lekarze dotychczas odpowiadający na różnych polach wobec swoich pacjentów – mówi o ustawie o niektórych zawodach medycznych mec. Paweł Strzelec, radca prawny, wieloletni wykładowca akademicki, specjalista w zakresie prawa medycznego. Która zmiana wprowadzona na mocy ustawy jest – okiem eksperta – najważniejsza? Jak można zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjentów? Czy w dobie obowiązywania ustawy o niektórych zawodach medycznych asystentkom i higienistkom może przydać się ubezpieczenie? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!
Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie
https://isap.sejm.gov.pl/