– Mamy pierwszy ogólnoakademicki kierunek lekarski na Wydziale Nauk o Zdrowiu, który wyróżnia nas spośród innych uczelni. W gratulacjach od rektora innej uczelni usłyszałem, iż być pełnoprawną akademią, a nie mieć kierunku lekarskiego, to mniejsza ranga niż być Akademią Nauk Stosowanych, ale z tym prestiżowym kierunkiem. My go mamy, a w ciągu najbliższych dwóch lat planujemy zostać Akademią Sądecką. To wielkie wyróżnienie dla nas, ale przede wszystkim wyzwanie – mówi dr hab. Mariusz Cygnar, prof. ANS, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, przekazując pozytywną wiadomość, podkreślając, iż „w przyszłości Wydział Nauk o Zdrowiu planuje także poszerzyć swoją ofertę edukacyjną o dwa nowe kierunki, czyli położnictwo i dietetykę – studia drugiego”.
Nie obędzie się bez współpracy z inną uczelnią
Studenci jednolitego sześcioletniego kierunku lekarskiego będą na co dzień korzystać z bazy naukowo-dydaktycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu, dysponującego między innymi pracownią anatomiczną 3D. Do 6 września ma być skończona koncepcja oraz zarys infrastrukturalny i ruszyć postępowanie przetargowe w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
Do końca 2025 roku władze uczelni planują natomiast wybudowanie i oddanie do użytku własnego prosektorium, ale do tego czasu przyszli lekarze będą musieli cztery razy w semestrze dojeżdżać na zajęcia z anatomii do prosektorium Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
– Z uczelnią tą współpracujemy od lat i mamy dobre doświadczenia. Ponadto Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny dysponuje nowocześniejszym prosektorium i chętnie zgodził się na współpracę – podkreśla rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, informując, iż „studenci zostaną podzieleni na grupy 12-13-osobowe, które będą wyjeżdżały na zajęcia prosektoryjne cztery razy w semestrze”.
– Zorganizujemy studentom noclegi i przejazd do Radomia, a harmonogram zajęć w Nowym Sączu zostanie dostosowany do wyjazdów – zapowiada.
Szkoła zadbała o zaplecze edukacji praktycznej
– Niezależnie od współpracy z inną uczelnią Akademia Nauk Stosowanych dysponuje własną pracownią anatomii rzeczywistej, w ramach której na wyposażeniu jest m.in. interaktywny stół anatomiczny 3D z możliwością prezentacji obrazu na dodatkowych ekranach do nauki anatomii, histologii, patomorfologii – deklaruje prof. Cygnar.
Uczelnia posiada także Centrum Symulacji Medycznej, pracownię mikroskopową, w której można realizować zajęcia z mikrobiologii, histologii, embriologii, pracownię biochemii, laboratorium fizjologii, pracownię nauk biomedycznych, pracownię odnowy biologicznej oraz laboratorium szybkiego prototypowania.
.