Kobieta w Teheranie rozebrała się w proteście przeciw represjom

wbijamszpile.pl 18 godzin temu

Młoda kobieta w Teheranie rozebrała się publicznie w proteście po rzekomym ataku, który miał być konsekwencją nieprawidłowego noszenia hidżabu. Władze uniwersyteckie stwierdziły, iż kobieta zmagała się z „poważnym stresem psychicznym i zaburzeniem psychicznym”. Zdarzenie odbiło się szerokim echem, wzbudzając debatę na temat praw kobiet oraz represyjnych przepisów obowiązujących w Iranie.

Protest przeciwko przemocy wobec kobiet

Protest kobiety jest reakcją na zdarzenie, które miało miejsce na terenie uniwersytetu. Jak twierdzą świadkowie, młoda kobieta w Teheranie została zaatakowana fizycznie przez ochronę kampusu, gdyż jej hidżab, zgodnie z opinią funkcjonariuszy, nie był prawidłowo założony. Ten dramatyczny incydent w Teheranie wywołał liczne protesty zarówno w Iranie, jak i za granicą, stanowiąc symbol oporu wobec represji, jakie dotykają kobiety, które nie dostosowują się do obowiązujących w Iranie zasad moralnych.

W Iranie obowiązek noszenia hidżabu jest jednym z kluczowych przepisów dotyczących ubioru publicznego, ale jego stosowanie staje się coraz bardziej kontrowersyjne. Wiele kobiet, zwłaszcza młodszych, regularnie ryzykuje represje, wychodząc z odkrytymi włosami lub w sposób, który według władz nie spełnia surowych wytycznych.

In Iran, a student harassed by her university’s morality police over her “improper” hijab didn’t back down. She turned her body into a protest, stripping to her underwear and marching through campus—defying a regime that constantly controls women’s bodies. Her act is a powerful… pic.twitter.com/76ekxSK7bI

— Masih Alinejad (@AlinejadMasih) November 2, 2024

Czytaj więcej: Katastrofa helikoptera z prezydentem Iranu. Obawy USA przed wojną

Oświadczenie władz uniwersytetu. Kobieta w Teheranie rozebrała się

Oficjalne stanowisko uniwersytetu wskazuje, iż kobieta cierpiała na „poważne obciążenie psychiczne i zaburzenia psychiczne”. Komentarz ten wywołał falę krytyki. Wiele osób odebrało to jako próbę dyskredytacji młodej kobiety i odwrócenia uwagi od głębszego problemu, jakim jest nadużycie władzy oraz represje stosowane wobec kobiet w imię moralności.

Pomimo tego, iż władze starają się przedstawiać incydent jako przypadek indywidualny, niektórzy komentatorzy uważają, iż tłumaczenie o stanie psychicznym ma na celu uniknięcie przyznania się do represji oraz przemocy wobec kobiet. Przypadek ten jest częścią szerszego zjawiska w Iranie, gdzie kobiety są często oskarżane o zaburzenia psychiczne lub poddawane innym formom dyskredytacji za brak podporządkowania się zasadom społecznym.

Reakcje społeczne i międzynarodowe

Incydent w Teheranie wywołał protesty nie tylko na terenie Iranu, ale również spotkał się z reakcją międzynarodowych organizacji obrony praw człowieka. W mediach społecznościowych internauci masowo wyrażają wsparcie dla młodej kobiety, wskazując na systematyczne nadużycia wobec kobiet i brak poszanowania dla ich podstawowych praw. W Iranie, mimo ryzyka, protesty przybierają na sile, a sprawa staje się symbolem ruchu na rzecz reform społecznych i praw kobiet.

Reakcje międzynarodowe zwracają uwagę na sytuację kobiet w Iranie i narastające napięcia wokół polityki obyczajowej, co wywołuje presję na irańskie władze. Przypadek ten przypomina o innych, w tym o licznych protestach w odpowiedzi na śmierć Mahsy Amini w 2022 roku, co stanowiło początek szerokiej dyskusji o prawach człowieka w Iranie.

jpost.com/mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału