W badaniu zorganizowanym przez naukowców z Australian National University wzięło udział 6001 osób w wieku od 40 do 73 lat, które nie wykazywały żadnych zaburzeń poznawczych. Ochotników poproszono o wypełnianie kwestionariuszy żywieniowych dotyczących stosowanej przez nich diety.
Magnez a zdrowie mózgu
Naukowcy odkryli, iż osoby, które przyjmowały wraz z pokarmem duże ilości magnezu (550 miligramów dziennie) miały „młodszy mózg” (w porównaniu do wieku metrykalnego). Co ciekawe, nie zaobserwowano wspomnianych różnic u badanych spożywających 350 miligramów składnika na dobę. Zwiększone dawki magnezu obecne w diecie mogą więc przyczyniać się do poprawy funkcjonowania poznawczego i zmniejszać ryzyko rozwoju demencji (otępienia) w późniejszym czasie.
Powstaje pytanie: jak bardzo magnez może „odmłodzić” mózg? Analizy przeprowadzone na grupie osób powyżej 55 lat wskazują, iż spożycie dużych ilości wspomnianego związku może cofnąć „biologiczny zegar” układu nerwowego średnio o rok. Należy pamiętać, iż duży wpływ na funkcjonowanie organizmu ma nie tylko dieta, ale również szereg innych czynników, na przykład aktywność fizyczna czy zanieczyszczenie środowiska.
Cennym źródłem magnezu są między innymi: nasiona roślin strączkowych, pestki dyni, migdały, nasiona chia, szpinak, boćwina, mleko sojowe. Można go również znaleźć w gorzkiej czekoladzie, bananach, produktach zbożowych i różnego rodzaju orzechach.
Czy przyjmowanie suplementów magnezu też odmładza mózg?
Przedstawione badanie dotyczyło wpływu, jaki na mózg wywiera magnez zawarty w produktach spożywczych, a nie suplementach diety. Trzeba rozgraniczyć te kwestie. Należy pamiętać, iż dobrze zbilansowana dieta dostarcza organizmowi nie tylko magnezu, ale także wielu innych cennych związków, które mogą wchodzić w interakcje i wzmacniać swoje działanie (efekt synergii). Nie wiadomo więc, czy przyjmowanie „wyizolowanego” magnezu w postaci tabletek przyczyni się w taki sam sposób do poprawy funkcji mózgu.