Kiedy wszystkie placówki POZ wdrożą opiekę koordynowaną? – nie wiadomo

mzdrowie.pl 1 miesiąc temu

Dotychczas 2146 placówek, czyli 35 proc., wdrożyło opiekę koordynowaną w ramach POZ. W chwili obecnej nie jest możliwe precyzyjne określenie terminu objęcia wszystkich pacjentów taką opieką – napisał wiceminister Jerzy Szafranowicz w odpowiedzi na interpelację posła Fryderyka Kapinosa. Poinformował również, iż do lipca 2024 roku w całej Polsce 112 placówek przystąpiło do programu opieki koordynowanej po zawale mięśnia sercowego KOS-Zawał.

Poseł Fryderyk Kapinos złożył interpelację w sprawie opieki koordynowanej w POZ oraz programu KOS-Zawał, pytając o proces jej wdrażania w skali całej Polski. W odpowiedzi wiceminister Jerzy Szafranowicz przypomniał, iż świadczeniodawcy który nie mogą zapewnić odpowiedniej opieki, przewidzianej w umowie z NFZ, w przypadku stanu nagłego powinni zapewnić udzielenie świadczeń przez inny podmiot. Dotyczy to również leczenia z powodu zawału mięśnia sercowego – pacjenci mają zapewniony dostęp do leczenia na wszystkich etapach choroby, począwszy od leczenia ostrej fazy choroby, przez opiekę następującą po ostrym okresie choroby, włącznie z rehabilitacją kardiologiczną i leczenie w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej na zasadach ogólnych, a także leczenia szpitalnego na zasadach określonych odrębnie. Przypomniał również, iż świadczenia lekarza POZ obejmują opiekę koordynowaną, która jest realizowana w zakresie związanym m.in. z diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków.

Wiceminister Szafranowicz w swojej odpowiedzi powołał się na opinię przekazaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Według NFZ, wdrożenie od 1 października 2022 r. opieki koordynowanej w ramach POZ stanowiło “właściwy krok” w kierunku poprawy dostępności i jakości udzielanych świadczeń opieki medycznej dla pacjentów z chorobami przewlekłymi. NFZ wskazał równocześnie, iż wprowadzenie nowego modelu opieki w POZ wymaga od przychodni nowych standardów organizacyjnych i medycznych, które prowadzą do integracji i koordynacji etapów opieki nad pacjentem. Zmiana organizacji działania wymaga od osób zarządzających oraz od personelu medycznego przygotowania oraz akceptacji wdrożonych zmian. Dlatego termin wdrożenia opieki koordynowanej w poszczególnych podmiotach POZ pozostawiono do decyzji osób zarządzających przychodniami. Oddziały wojewódzkie NFZ przeprowadziły spotkania informacyjne, aby zachęcić przychodnie do świadczenia opieki koordynowanej.

Jak napisał min. Szafranowicz, przez półtora roku 2146 placówek wdrożyło zasady opieki koordynowanej – czyli 35 proc. Ich liczba z miesiąca na miesiąc wzrasta. Wskazał również na nową możliwość wsparcia dla przychodni ze strony europejskiego funduszu inwestycyjnego w obszarze zdrowia, czyli na program FEnIKS. Placówki realizujące umowy w ramach POZ, a w szczególności te wykonujące świadczenia w budżecie powierzonym opieki koordynowanej, będą mogły skorzystać z grantów na doposażenie swoich przychodni.

Jerzy Szafranowicz stwierdził, iż w chwili obecnej nie jest możliwe precyzyjne określenie terminu objęcia wszystkich pacjentów opieką koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej. Z doświadczeń innych państw wdrażających podobne rozwiązania wynika, iż proces całkowitego wdrożenia opieki koordynowanej może potrwać choćby do pięciu la.

W odniesieniu do opieki koordynowanej nad pacjentami z zawałem serca, min. Szafranowicz przypomniał, iż MZ określiło minimalne dodatkowe warunki, jakie powinni spełniać świadczeniodawcy chcący realizować to świadczenie. Koordynacja działań związanych z opieką nad pacjentem trwa przez 12 miesięcy od wystąpienia zawału serca. W jej ramach świadczeniodawca zapewnia przeprowadzenie leczenia zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta, wynikającymi z ustalonego planu leczenia, przy uwzględnieniu świadczeń wchodzących w zakres opieki kompleksowej. Przy wypisie ze szpitala pacjent otrzymuje plan leczenia, który zawiera co najmniej informację na temat zaplanowanych rodzajów leczenia, ich kolejności, orientacyjnych terminów oraz świadczeniodawców, u których leczenie będzie prowadzone. Wykonanie planu leczenia nadzoruje koordynator, który m.in. ustala terminy spotkań i nadzoruje prowadzenie dokumentacji.

Wiceminister Szafranowicz przytoczył również dane NFZ dotyczące programu KOS-Zawał, wskazując iż liczba zawieranych umów stale wzrasta. Na dzień 23 lipca 2024 r. zostało podpisanych 112 umów na realizację KOS-Zawał, a dla porównania w 2023 r. były to 103 umowy. Zdaniem ministra, największym wyzwaniem dla świadczeniodawców, uniemożliwiającym im zawarcie umowy na realizację KOS-Zawał, jest zapewnienie wczesnej rehabilitacji kardiologicznej po zawale. Z tego względu świadczeniodawcy decydują się na realizację świadczeń na zasadach ogólnych.

Idź do oryginalnego materiału