Kiedy pylą trawy? To najpowszechniejsza alergia na pyłki, musisz znać objawy

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Alergia na pyłki traw najczęściej pojawia się w okresie nastoletnim, u dzieci występuje stosunkowo rzadko. Fot. Anatoly Ramonov/Unsplash.com


Uczulenie na trawy najbardziej daje się we znaki późną wiosną i latem. To właśnie wtedy stężenie pyłków traw jest najwyższe, a alergicy mogą zaobserwować charakterystyczne objawy: czerwone, łzawiące oczy, katar, wzmożone kichanie. Unikanie pyłków traw, zwłaszcza w przypadku dzieci i nastolatków, może być bardzo trudne, dlatego konieczne jest zażywanie leków. Dowiedz się, kiedy dokładnie pylą trawy i jak wygląda leczenie objawów.


Kiedy pylą trawy? Okres pylenia traw przypada zwykle na wiosnę i lato.

Objawy uczulenia na trawy to przede wszystkim alergiczny nieżyt nosa, kichanie i zaczerwienie oczu, ale może wystąpić reakcja krzyżowa.

By zminimalizować nieprzyjemne skutki alergii na pyłki traw, należy m.in. zrezygnować z przebywania na świeżo skoszonym trawniku.


Kiedy pylą trawy?


To, kiedy pylą trawy, zależy od sezonu i warunków atmosferycznych. Zwykle pyłki trawy pojawiają się w powietrzu wiosną i utrzymują się aż do końca lata. Okres pylenia przypada więc na miesiące od końca marca do końca sierpnia. Zdarza się jednak, iż pylenie traw się opóźnia – wtedy sezon pylenia może trwać od maja do połowy października.

Zgodnie z naszym kalendarzem pylenia najwyższe stężenie pyłków traw można zaobserwować w maju i czerwcu.

Uczulenie na trawy


Z uwagi na długi okres pylenia alergia na pyłki traw jest jedną z najbardziej uciążliwych alergii wziewnych. Dodatkowo, badania epidemiologiczne przeprowadzone na terenie Polski wykazały, iż pyłki traw są drugim najczęstszym alergenem wziewnym w naszym kraju – ustępują jedynie roztoczom, powodującym uczulenie na kurz.

Pyłki traw są na tyle małe i lekkie, iż wiatr z łatwością przenosi je na duże odległości. To dlatego osoby uczulone na pyłki traw są narażone na uciążliwe objawy alergii, choćby jeżeli nie mieszkają w pobliżu parków, łąk czy ogrodów, zwłaszcza w suche, słoneczne i wietrzne dni.

Objawy alergii na pyłki traw


Uczulenie na trawy objawia się podobnie zarówno u dzieci i nastolatków, jak i u dorosłych. Objawy typowe dla alergii na pyłki traw to:

alergiczne zapalenie spojówek (zaczerwienie oczu, łzawienie, świąd);

katar w postaci wodnistej wydzieliny;

częste kichanie;

drapanie w gardle;

kaszel;

rzadziej: duszności, ucisk w klatce piersiowej.


Alergia na pyłki traw a reakcja krzyżowa


Podobnie jak w przypadku innych alergii na pyłki, pyłki traw również mogą wywoływać reakcje krzyżowe z innymi alergenami o podobnej budowie. Szacuje się, iż alergia krzyżowa występuje u 30 proc. osób z alergią wziewną. W przypadku uczulenia na pyłki traw reakcja alergiczna może wystąpić m.in. po spożyciu:

produktów z mąki pszennej, żytniej i owsianej


ryżu


owoców pestkowych


surowego pomidora


cebuli


selera.


Z pyłkami traw krzyżowo reagują również pyłki innych roślin, w tym bylicy, jesionu i brzozy.

Objawy reakcji krzyżowej mogą przypominać objawy alergii na pyłki, ale u części osób może także pojawić się wysypka, zaczerwienienie lub świąd skóry oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W skrajnych przypadkach reakcja krzyżowa prowadzi do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na pyłki traw: jak sobie radzić?


Jeśli podejrzewasz u siebie lub dziecka uczulenie na trawy, udaj się do pediatry lub internisty, który skieruje cię do alergologa. Ten przeprowadzi wywiad i skieruje na testy alergiczne, które potwierdzą (lub wykluczą) alergię. jeżeli diagnoza się potwierdzi, konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Leki na alergię na pyłki traw to najczęściej leki antyhistaminowe, rzadkiej glikokortykosteroidy.

Dodatkowo możesz próbować złagodzić objawy. Ministerstwo Zdrowia przygotowało poradnik dla alergików, w którym zaleca:

unikanie suszenia ubrań i pościeli na zewnątrz;

zamykanie okien w ciągu dnia;

unikanie przebywania na świeżo skoszonym trawniku lub koszenia trawy;

zdejmowaniu i praniu ubrań po spacerze;

myciu włosów przed pójściem spać.


źródła: pacjent.gov.pl, aafa.org, webmd.com, healthdirect.gov.au


Idź do oryginalnego materiału