Wizyta okresowa w gabinecie stomatologicznym i przegląd jamy ustnej, to najlepszy sposób, by uniknąć ekstrakcji zęba. jeżeli należysz do osób, które dbają o higienę jamy ustnej, nie musisz się zastanawiać nad tym, kiedy usunąć ząb. Chyba, iż jest inaczej i twoje zęby nie są w najlepszym stanie, ale i wówczas, nie zawsze oznacza to ich utratę. Pamiętaj, iż dentysta zrobi wszystko, by je uratować. Usunie je tylko wtedy, gdy będzie to koniecznie. Kiedy konkretnie?
Co to jest ekstrakcja zęba?
Ekstrakcja zęba, potocznie nazywana wyrwaniem zęba, to zabieg polegający na jego usunięciu z jamy ustnej. Najczęściej wykonywany jest on przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu sam proces jego usuwania nie jest bolesny. Czas trwania takiego zabiegu zależy od rodzaju zęba, jego umiejscowienia oraz stopnia jego zniszczenia. Ekstrakcja może być zatem prosta, kiedy ząb jest dobrze widoczny i łatwo dostępny lub może się wiązać z interwencją chirurgiczną w sytuacji, gdy wymagane jest nacięcia dziąsła i na przykład usunięcie fragmentu kości, aby dostać się do zęba.
Czy można uniknąć ekstrakcji zęba?
Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – zdecydowanie tak! Współczesna stomatologia robi bowiem wszystko, by leczyć zęby, zamiast je usuwać. Dlatego, jeżeli chcesz uniknąć usunięcia zęba, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Przede wszystkim pamiętaj o codziennej higienie jamy ustnej. Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie, przy użyciu odpowiednio dobranej szczoteczki oraz pasty. Szczotkowanie uzupełniaj nitkowaniem zębów oraz płukaniem jamy ustnej przy użyciu przeznaczonych do tego celu płynów.
Dbanie o higienę jamy ustnej uzupełniaj odpowiednio zbilansowaną, zdrową dietą, aby dostarczyć organizmowi cennych witamin i minerałów, które również przyczyniają się do zdrowia zębów. Przy tym ogranicz spożywanie cukrów, unikając słodyczy, słodzonych i gazowanych napojów oraz alkoholu. jeżeli zależy ci na zdrowiu jamy ustnej, unikaj również nikotyny. Palenie papierosów sprzyja bowiem rozwojowi chorób zębów i dziąseł. Zęby palacza są o wiele bardziej podatne na odkładanie się kamienia nazębnego, co może prowadzić do chorób przyzębia, w tym do paradontozy. Są również mniej odporne na działanie bakterii, co sprzyja szybszemu rozwojowi próchnicy.
Aby nie doprowadzić do sytuacji, w której trzeba usunąć ząb, regularnie odwiedzaj swojego dentystę. Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, połączone z zabiegami higienizacji, to klucz do zdrowia jamy ustnej. Szybkie wykrycie wszelkich problemów oraz chorób w jej obrębie zapobiegnie dalszemu ich rozwojowi i tym samym uchroni cię przed groźnymi konsekwencjami. Podobnie, jak regularne usuwanie płytki nazębnej oraz kamienia, zapobiegnie rozwojowi chorób przyzębia.
Kiedy trzeba usunąć ząb?
Współczesna stomatologia, nastawiona jest na leczenie i ratowanie zębów, choćby tych bardzo zepsutych. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, mimo najszczerszych chęci i możliwości technicznych, jakimi dysponują dentyści.
Ponieważ pozostawienie chorego zęba w jamie ustnej, może prowadzić do wielu powikłań i groźnych dla zdrowia problemów, zanim lekarz podejmie decyzję, przeprowadza wnikliwą diagnostykę. Dzięki niej, może ocenić, kiedy usunąć ząb, a kiedy możliwe jest jego pozostawienie.
Oto główne wskazania do ekstrakcji:
- złamanie zęba wielokorzeniowego,
- martwica i zgorzel miazgi zębów,
- złamanie korony zęba poniżej szyjki,
- paradontoza z bardzo rozchwianymi zębami, które nie nadają się do zszynowania,
- zapalenie miazgi zęba,
- ząb znajdujący się poza łukiem zębowym,
- ropne zapalenie miazgi w niedrożności kanału zęba,
- ropnie przyzębne,
- zaawansowane stadium próchnicy,
- stłoczenie zębów,
- zapalenie ozębnej zębów wielokorzeniowych,
- zębopochodne zakażenia bakteryjne,
- podłużne lub skośne złamanie korzenia z przemieszczeniem w zębie jednokorzeniowym,
- zęby
- dodatkowe,
- nadliczbowe,
- zatrzymane,
- mleczne, hamujące wyżynanie się zębów stałych,
- złamanie korony w sytuacji, gdy nie można zastosować odbudowy protetycznej,
- zęby mądrości z utrudnionym wyżynaniem.
Sytuacje, w których bezwzględnie trzeba usunąć ząb
Istnieją przypadki, w których usunięcie zęba jest niestety koniecznością i nie da się uniknąć zabiegu ekstrakcji. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, kiedy zęba nie da się uratować. Dzieje się tak w przypadku, gdy:
- staje się on źródłem przewlekłej infekcji, której nie da się opanować antybiotykami,
- powstał ropień zagrażający zdrowiu innych struktur jamy ustnej,
- obecność zęba stanowi przeszkodę dla innych zabiegów stomatologicznych lub ortodontycznych,
- ząb jest poważnie uszkodzony mechanicznie i nie ma możliwości jego odbudowy,
- planowana jest chemioterapia w leczeniu nowotworów jamy ustnej i konieczne jest wyeliminowanie wszystkich źródeł potencjalnych infekcji, w tym właśnie zębów, których nie da się wyleczyć.
Przeczytaj także:
Wyrwanie zęba i co dalej
Wyrwanie zęba, to jeden z tych zabiegów, którego każdy z nas wolałby uniknąć. Warto jednak wiedzieć, jak postępować, gdy już do niego dojdzie i co trzeba zrobić po usunięciu zęba.
Kiedy nie można usunąć zęba?
Warto również wiedzieć, iż istnieją przypadki, które stanowią przeciwwskazanie do wykonania zabiegu ekstrakcji zęba. Mogą nimi być:
- ostra białaczka,
- anemia,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- choroby tarczycy,
- ciężkie choroby sercowo-naczyniowe,
- choroby wątroby i nerek,
- nadciśnienie tętnicze,
- nieleczona padaczka,
- zakażenie bakteryjne w jamie ustnej,
- cukrzyca,
- pierwszy trymestr ciąży,
- szczękościsk.
- opryszczka,
Ponadto, przed usunięciem zęba dentysta bierze pod uwagę wiek pacjenta oraz jego ogólny stan zdrowia. Wszelkie przewlekłe schorzenia, które mogą wpływać na gojenie lub zwiększać ryzyko powikłań, mogą stanowić przeszkodę do bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji. Konieczne jest również upewnienie się, czy pacjent nie przyjmuje leków, które mogłyby wpłynąć zarówno na przebieg samego zabiegu usuwania zęba, jak i na prawidłowy przebieg poszczególnych etapów gojenia się jamy ustnej po jego wykonaniu.
Usunąłem ząb. Co dalej?
Po zabiegu usunięcia zęba, musisz stosować się do zaleceń lekarza. Dzięki temu, nie tylko nie dojdzie do powikłań, ale też proces gojenia się rany będzie krótszy.
Przez pierwsze 48 godzin nie powinieneś intensywnie płukać jamy ustnej, by nie doszło do wymycia skrzepu, odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg gojenia. Poza tym, przez kilka dni unikaj twardych pokarmów, które wymagają gryzienia.
Zastanów się też nad wstawieniem implantu i uzupełnieniem ubytku po wyrwanym zębie. jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań i jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, z pewnością warto je rozważyć. Porozmawiaj o tym z dentystą, najlepiej jeszcze przed zabiegiem usunięcia zęba. Dowiesz się wówczas, czy w twoim przypadku jest to możliwe, jakie są koszty i jak wygląda ten zabieg w praktyce.
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie: „kiedy trzeba usunąć ząb” zależy od wielu czynników. Niektórym z nich można zapobiec, jednak aby tak się stało, konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Dlatego nie zaniedbuj codziennej higieny jamy ustnej oraz pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty. Dzięki temu unikniesz wielu problemów stomatologicznych i zachowasz zdrowe zęby na dłużej. jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub potrzebujesz konsultacji, zapraszamy do naszego gabinetu. Skontaktuj się z nami lub umów się na wizytę.