Kiedy dziecko potrzebuje wsparcia psychiatry dziecięcego?

pedagogika-specjalna.edu.pl 3 miesięcy temu

Szybka i kompleksowa pomoc dla dziecka, które boryka się na przykład z depresją jest niezwykle ważna. Według raportu The State of the World’s Children z 2021 roku – u ponad 13% nastolatków między 10 a 19 rokiem życia zdiagnozowano jakieś zaburzenia psychiczne, a 40% choruje na depresję. To dlatego dostęp do specjalistów – w tym psychiatry dziecięcego ma tak najważniejsze znaczenie. Przyjrzyjmy się, jakie sygnały mogą świadczyć o tym, iż dziecko wymaga fachowej pomocy i jak taka pomoc powinna wyglądać.

Psycholog dziecięcy – nieocenione wsparcie i pomoc

Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Jednak najmłodsi są zdani na naszą uwagę – to rodzice lub opiekunowie powinni dostrzec, iż coś jest nie tak i należy zwrócić się do specjalisty. Dziecko, które boryka się z problemami na pewno nie jest w tym odosobnione. Według danych Bazy Analiz Systemowych i Wdrożeniowych w 2020 roku w Polsce z opieki psychiatrycznej skorzystało 146,2 tysiąca dzieci i nastolatków. Ten sam raport podaje, iż w naszym kraju około 9% młodych ludzi takiej opieki wymaga.

Kontakt z psychologiem dziecięcym we wczesnym stadium choroby lub problemu daje ogromną szansę na to, iż dziecko zacznie zdrowieć i będzie się dalej prawidłowo rozwijać

Jakie oznaki u dziecka sugerują, iż czas wybrać się do psychiatry dziecięcego?

Takich sygnałów pojawia się bardzo wiele. Wśród tych najłatwiej rozpoznawalnych warto wymienić obniżony nastrój, zaburzenia snu i odżywiania, problemy z poczuciem własnej wartości, drażliwość i płaczliwość.

Szczególną uwagę należy zwrócić na mniej oczywiste oznaki, na przykład:

  • agresję
  • problemy z koncentracją
  • opuszczanie się w nauce
  • zbytnie pobudzenie psychoruchowe
  • odcięcie się od innych ludzi
  • częste poczucie nudy i brak chęci do aktywności
  • częste bóle brzucha lub głowy

W takim wypadku najlepiej wybrać się do specjalisty – na przykład do Centrum-Psych, poradni zlokalizowanej w Warszawie.

Psycholog dziecięcy Warszawa – jakiej pomocy można się spodziewać?

W poradni Centrum-Psych rodzice/opiekunowie mogą zapisać dziecko do psychiatry lub psychologa dziecięcego. Czym różnią się te dwie specjalizacje?

  • Psycholog dziecięcy oceni stan pacjenta, może wypisać opinię i zaproponować psychoterapię.
  • Psychiatra dziecięcy jest lekarzem, może więc zdiagnozować zaburzenie lub chorobę i zaproponować ewentualną farmakoterapię.

Warto pamiętać, iż w przypadku takich schorzeń jak depresja czy stany lękowe, warto łączyć terapię ze wsparciem psychiatrycznym. W przypadku dzieci – możliwe, iż wybierzecie się na terapię rodzinną.

Psychiatra dziecięcy w Warszawie (i w każdym innym mieście) najpierw przeprowadzi z rodzicami/opiekunami szczegółowy wywiad na temat sytuacji podopiecznego i jego rozwoju. Może także zalecić dodatkowe badania dziecka. Na kolejną wizytę zostanie zaproszone także dziecko, a badanie zostanie przeprowadzone w formie dopasowanej do wieku pacjenta (często jest to zabawa). Na tej podstawie specjalista zaleci dalsze kroki.

Z czym jeszcze można udać się do psychologa dziecięcego w Warszawie?

Nikt nie ma tak doskonałej okazji do bacznej obserwacji dziecka, jak rodzic lub opiekun. Zauważając więc nietypowe zachowania, które się powtarzają, nie warto odkładać wizyty u specjalisty w czasie. Do chorób i nieprawidłowości wieku dziecięcego zaliczamy nie tylko depresję czy zaburzenia lękowe, ale także między innymi:

  • ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi)
  • zaburzenia ze spektrum autyzmu
  • zaburzenia mowy
  • problemy z odżywianiem

Miej na uwadze, iż dzieci i młodzież są często narażone na czynniki, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Przykładem mogą być problemy w szkole (presja ze strony rówieśników), kłopoty rodzinne (rozwód, choroba lub śmierć bliskiej osoby, problemy finansowe itp.), a także przemoc w różnych postaciach.

Szybka kontrola i diagnostyka pozwolą sprawnie pomóc dziecku i umożliwić mu prawidłowy rozwój.

Artykuł sponsorowany we współpracy z centrum-psych.pl

Post Kiedy dziecko potrzebuje wsparcia psychiatry dziecięcego? pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.

Idź do oryginalnego materiału