Każdy farmaceuta może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną

mgr.farm 3 dni temu

W połowie maja posłanka Marcelina Zawisza skierowała do resortu zdrowia interpelację w sprawie recept farmaceutycznych na antykoncepcję awaryjną. Jak wiadomo od 1 maja funkcjonuje pilotażowy program, który ma ułatwić dostęp do tabletki „dzień po”. Już ponad 1000 aptek dołączyło do programu, w ramach którego farmaceuta może przeprowadzać konsultacje z pacjentkami potrzebującymi antykoncepcji awaryjnej. Taka konsultacja może się zakończyć wystawieniem recept farmaceutycznej na preparat octanu uliprystalu. Za każdą taką konsultację apteka otrzymuje z NFZ 50 zł.

Posłanka Zawisza zwróciła się do minister zdrowia z pytaniem o uprawnienia farmaceutów, którzy nie biorą udziału w pilotażu. Zapytała wprost czy oni również mogą wystawiać recepty farmaceutyczne na antykoncepcję awaryjną.

– Nie ulega wątpliwości, iż zdrowie reprodukcyjne nie jest rozłączne z ogólnym stanem zdrowia – zagrożenie zdrowia reprodukcyjnego zatem jest również zagrożeniem zdrowia. A za tym – może być uzasadnieniem wystawienia recepty farmaceutycznej w ramach programu pilotażowego, ale też poza nim – argumentowała posłanka.

  • Czytaj również: Czy farmaceuci poza pilotażem mogą wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną?

Spytała też czy w tej sytuacji farmaceuci mogą wystawiać recepty również na inne tabletki „dzień po” niż octan uliprystalu. Jako antykoncepcję awaryjna stosuje się bowiem także lewonorgestrel. Pilotaż jednak tego leku nie obejmuje.

Każdy farmaceuta może wystawić taką receptę

Odpowiedzi na tę interpelację i pytania posłanki udzielił niedawno wiceminister Marek Kos. Okazuje się, iż resort zdrowia dopuszcza wystawiania takich recept przez wszystkich farmaceutów. Wiceminister opierając się na definicję zdrowia reprodukcyjnego zwrócił, iż zagrożenie tego stanu może polegać na nagłym lub przewidywalnym w krótkim czasie pojawieniu się pogorszenia tego stanu.

– W świetle powyższego, zagrożenie niechcianą ciążą niewątpliwie stanowi subkategorię pojęcia „zagrożenie zdrowia”. W związku z powyższym obowiązujące przepisy prawa nie stoją w ocenie Ministra Zdrowia na przeszkodzie możliwości wystawienia przez farmaceutę w aptece ogólnodostępnej recepty farmaceutycznej na środek antykoncepcji awaryjnej – wskazuje Marek Kos.

  • Czytaj również: Recepta farmaceutyczna na antykoncepcję awaryjną? To zależy…

Jednocześnie dodaje, iż dotyczy to środków o tego typu działaniu niezależnie od rodzaju zawartej w nich substancji czynnej. Innymi słowy farmaceuci mogą na tej podstawie przepisywać też recepty na preparaty z lewonorgestrelem.

– Różnica pomiędzy powyżej opisanym działaniem farmaceuty, a wystawieniem recepty farmaceutycznej w pilotażu w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego sprowadza się w istocie do tego, iż w tym drugim przypadku wystawienie recepty farmaceutycznej (i poprzedzające go przeprowadzenie stosownego wywiadu wobec pacjentki) zostanie sfinansowane ze środków publicznych na zasadach określonych w rozporządzeniu regulującym przedmiotowy program pilotażowy – wskazuje wiceminister.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału