Kawa na czczo może być dobra, ale nie dla wszystkich. Te osoby powinny jej wtedy unikać

natemat.pl 7 godzin temu
Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kawy. Sam zresztą się do nich zaliczam. Czy picie jej na czczo jest jednak zdrowe i dobre dla organizmu? Jak to zwykle w życiu bywa: to zależy.


Niedawno pisaliśmy w NaTemat, iż jedno z badań opublikowanych w "Psychosomatic Medicine" wykazało, iż spożycie kawy w godzinach porannych może zaburzać naturalny cykl wydzielania kortyzolu, zwłaszcza gdy kawa jest pita na czczo. Efektem tego może być obniżenie odpowiedzi organizmu na stres w późniejszych godzinach dnia, co prowadzi do większego zmęczenia i napięcia. Inne badania z kolei temu... przeczą.

Poranna kawa a "popołudniowy zjazd". Czy opóźnianie picia kawy zmniejsza późniejsze zmęczenie?


Z badania "Common questions and misconceptions about caffeine supplementation: what does the scientific evidence really show?" nie wynika, by poranna "mała czarna" wpływała na późniejsze zmęczenie i stres. Odczekanie choćby dwóch godzin po przebudzeniu, by wypić kawę, nie zapobiega "popołudniowego zjazdowi", jak określiła to na swoim blogu dietetyczka, Ewa Trusewicz.


"W rzeczywistości nie ma naukowych dowodów, które wskazywałyby, iż takie opóźnianie picia kawy daje jakiekolwiek korzyści. Choć ta koncepcja może mieć jakieś podstawy u osób z mocno podniesionym kortyzolem, to jednak istotną wadą argumentu dotyczącego kortyzolu jest to, iż podobny efekt występuje w przypadku intensywnych ćwiczeń oporowych wykonywanych niedługo po przebudzeniu. Podążanie tą linią rozumowania oznaczałoby, iż należy unikać tego typu porannych ćwiczeń, a jednak ta koncepcja nie ma sensu naukowego ani pragmatycznego" – napisała ekspertka.

Kawa na czczo może być dobra, ale nie dla wszystkich. Kiedy jej unikać?


Dlatego jeżeli czujemy potrzebę porannego picia kawy, to się nie powstrzymujmy... chyba iż mamy problemy z układem trawiennym. Z jednej strony ten napój pobudza jelita. "Dlatego, dla osób, które nie mają problemów z zaparciami, kawa na pusty żołądek może być wręcz korzystna, wspomagając poranne wypróżnienia" – stwierdziła Ewa Trusewicz.

Z drugiej strony osoby z wrażliwym żołądkiem, refluksem lub chorobą wrzodową powinni unikać kawy na pusty żołądek. "Kofeina może nasilać objawy, takie jak zgaga czy ból brzucha. jeżeli należysz do tej grupy, warto pić kawę po posiłku, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia układu pokarmowego, lub przynajmniej dodać do niej mleka" – podsumowała dietetyczka.

Świetną alternatywą dla kawy na czczo jest woda z cytryną. Nawadnia organizm po nocy, daje uczucie lekkości i jest ogólnie zdrowsza. Również wspomaga trawienie, pracę wątroby, oczyszczanie z toksyn, dostarcza witaminy C i pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową, co długofalowo może poprawić cerę i odporność.

Idź do oryginalnego materiału