Jeśli istnieje pomysłowy i pożyteczny sposób na przyciągnięcie ptaków do ogrodu, to są to karmniki. Budując te dozowniki karmy, nie tylko pomagasz skrzydlatym towarzyszom, ale masz okazję do relaksu i zabawy.
To przyjacielski gest wobec przyrody, który nie wiąże się z nadmiernymi wydatkami. Wykonanie takich budek nie wymaga ogromnej wiedzy, ale podstawowych rad, które przedstawimy poniżej. Ale najpierw dowiedzmy się, czym są karmniki dla ptaków i jakie przynoszą korzyści.
Czym są karmniki dla ptaków?
Jak sama nazwa wskazuje, karmniki dla ptaków to miejsca, w których ptaki się pożywiają. Możesz je kupić lub zaprojektować z prostych materiałów, takich jak plastikowe tuby i butelki. Wystawia się w nich nasiona i owoce, aby te zwierzęta przyleciały, nakarmiły się i kontynuowały lot.
Według National Wildlife Federation posiadanie karmników na balkonach i ogrodach to zabawny i przyjazny sposób na obserwowanie ptaków i kontakt z naturą. Instytucja komentuje również, iż poprzez stacje dokarmiania uzupełnia się źródła pokarmu, które ptaki znajdują w środowisku naturalnym.
Jakie zalety mają karmniki dla ptaków
W okresach suszy lub mrozów stanowią alternatywę bezpiecznych zapasów dla tych zwierząt. Zwłaszcza zimą, kiedy ptaki mają większe zapotrzebowanie na kalorie, ponieważ wzrasta ich rytm bicia serca i temperatura ciała.
Ułatwiają im także znalezienie pożywienia o tej porze roku, biorąc pod uwagę zmniejszenie liczby godzin nasłonecznienia i niewielką liczbę dostępnych opcji ze względu na mróz.
Karniki dla ptaków pomagają im przetrwać i zapewnić odpowiednie warunki przed nadejściem wiosny.
Wróble, papugi, kolibry, dzięcioły i inne gatunki przyzwyczają się do degustacji tego, co oferujesz w swoim ogrodzie, więc wizyty będą częste i korzystne dla nich i dla Ciebie. Oto najważniejsze korzyści z zainstalowania podajnika obok domu:
- To relaksująca rozrywka.
- Zapewniasz różnorodne pokarmy dla ptaków.
- Cieszysz się chwilami kontaktu z naturą.
- Ptaki wykorzystują swoje wizyty do zapylania kwiatów.
- To okazja do fotografowania.
- Ptaki zjadają też nasiona, które mogą rozwinąć się w chwasty.
- Dowiesz się więcej o różnych rodzajach ptaków i o tym, jak wchodzą ze sobą w interakcje.
- Angażujesz się w działalność edukacyjną idealną do dzielenia się z rodziną.
- Mając karmniki dla ptaków, w pewnym sensie możesz mieć zwierzęta domowe, które przychodzą i odchodzą bez konieczności inwestowania w lekarza weterynarii lub innych wydatków.
- Przyczyniasz się do zwalczania szkodników w ogrodzie, ponieważ ptaki żywią się również robakami i niektórymi owadami.
Możesz być zainteresowany: Sukulenty w ogrodzie – jak je uprawiać i jakie rośliny wykorzystać
Jak robić karmniki dla ptaków w domu
Chociaż można kupić stację dokarmiania ptaków, możliwe jest również jej wykonanie przy użyciu domowych narzędzi i materiałów nadających się do recyklingu. Oto 2 sposoby.
Metoda 1
Do wykonania najprostszego karmnika dla ptaków potrzebne są następujące materiały:
- Nożyce
- Plastikowa butelka
- Cienki sznurek
- Drewniana łyżka
Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest umycie butelki mydłem i wodą. Poczekaj, aż wyschnie, a następnie przystąp do montażu. W tym celu otwierasz otwór w butelce z jednej strony i umieszczasz trzonek łyżki.
Później tworzysz kolejny otwór po przeciwnej stronie, upewniając się, iż istnieje pewna nierówność między im rozmiarami. Chodzi o to, aby łyżka pozostawała pochylona, a jedzenie płynnie wychodziło. Sprawdź, czy ustawienie łyżki pozostawia ptakom wystarczającą przestrzeń do podparcia się podczas jedzenia.
Następnie musisz napełnić butelkę jedzeniem. Na koniec robisz otwór w nakrętce, aby zawiesić dozownik w zacisznym miejscu.
Metoda 2
Ten rodzaj podajnika jest nieco nieporęczny, ale nie jest trudny do wykonania. W przeciwieństwie do pierwszej techniki wymaga posługiwania się narzędziami do majsterkowania, takimi jak papier ścierny i tarcze tnące. jeżeli chodzi o materiały, będziesz potrzebować:
- Lina
- Farba
- Rury PCV
- Gorący silikon
- Sklejka
Wytnij 3 rury PVC, upewniając się, iż jedna jest grubsza od pozostałych, aby służyły jako główna konstrukcja. Weź jedną z cieńszych i podziel ją na 2 równe części. Zaznacz je na powierzchni pisakiem.
Przeszlifuj rury i zaznacz średnicę węższych na grubszej rurce. Chodzi o to, aby ustawić je w kształcie krzyża. Uszczelnij górny otwór głównej rury i przymocuj linę, aby zawiesić ją na drzewie lub balkonie.
Następnie zaznacz kaliber grubszej rurki na drewnie i wytnij formę. Użyj silikonu, aby przykleić kawałek sklejki do rur PCV i zrobić pokrywę. Zakończ malując sprayem w wybranych przez siebie odcieniach, chociaż zalecenie Journal of Ornithology zaleca kolor zielony, twierdząc, iż jest to kolor sugerowany przez literaturę specjalistyczną.
Konserwacja karmników dla ptaków
Cornell University zaleca czyszczenie „tacek” co najmniej raz na 2 tygodnie, ponieważ zepsute lub spleśniałe resztki i nasiona, a także odchody mogą powodować choroby u ptaków. Podobnie, jeśli te śmieci spadną na podłoże, połknięcie ich może zaszkodzić zwierzętom domowym w twoim domu.
Umyj detergentem i gorącą wodą. Pomocna jest również mieszanina jednej części wybielacza na dziewięć części wody. W każdym razie pamiętaj, aby spłukać i wysuszyć przed ponownym podaniem jedzenia.
Jeśli zauważysz chorego ptaka, mieszkasz w wilgotnym klimacie lub w Twojej okolicy pojawiły się doniesienia o salmonelli, przeprowadzaj konserwację raz w tygodniu.Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Wiosna już jest! Posadź te 8 cebulek w swoim ogrodzie, aby wypełnić go życiem i kolorem
Pokarmy, które mogą oferować karmniki dla ptaków
Choć może się to wydawać oczywiste, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki rodzaj pożywienia należy podawać dzikim ptakom lądującym w ogrodzie. Dobrze jest zaopatrzyć te stacje w bułkę tartą, orzechy, nasiona i płatki owsiane. jeżeli zdecydujesz się na karmę dla ptaków, zadbaj o jej jakość.
Więcej alternatyw? Wśród preferencji gatunków latających wyróżniają się owoce, nektar i łój. Teraz masz wszystkie informacje potrzebne, aby zainstalować domowe karmniki dla ptaków i cieszyć się ich całorocznymi wizytami.