Fundacja „Twarze Depresji” chce zwrócić uwagę opinii publicznej na problem depresji kobiet w ciąży i po porodzie. Od marca 2022 r. prowadzi ona program bezpłatnych, zdalnych konsultacji psychologicznych.
„Pomoc dla kobiet w ciąży i po porodzie” to program, który umożliwia kobietom dostęp do specjalistów online – mogą się z nimi łączyć z każdego miejsca w kraju, bez wychodzenia z domu. Kobieta otrzymuje w programie pakiet trzech bezpłatnych konsultacji. Specjalista zapewnia jej diagnozę, psychoedukację i wsparcie.
Od marca 2022 r. do czerwca 2023 r. zrealizowano w ramach programu 1200 bezpłatnych zdalnych konsultacji psychologicznych dla kobiet w ciąży i po porodzie.
Wzrost zachorowań na depresję i zaburzenia lękowe nasiliła najpierw pandemia, a w tej chwili również stres związany z wojną w Ukrainie. Przed pandemią WHO informowała, iż z tą chorobą mierzy się od 10 do 30 proc. kobiet. Badania kanadyjskie prowadzone w czasie pandemii mówią o ponad 40 proc.
Z danych zaprezentowanych w czasopiśmie naukowym „The Lancet” wynika, iż o jedną trzecią zwiększyła się liczba poronień i zgonów młodych matek. Niepokoi aż sześciokrotny wzrost przypadków ciąży pozamacicznej.
Fundacja „Twarze Depresji” wskazuje, iż czas oczekiwania na psychoterapię sięga, zależnie od regionu Polski, kilku miesięcy. W wielu miejscach kraju kobiety w ogóle nie mają dostępu do takiej profesjonalnej pomocy.
Ministerstwo Zdrowia pilotażowo finansuje w czterech placówkach program zapobiegania depresji poporodowej „Przystanek Mama”. Tam kobiety mogą skorzystać z trzech konsultacji psychologicznych.
15 lipca ruszą również zapisy na II Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji, z którego dochód w całości zostanie przeznaczony na konsultacje psychologiczne i psychiatryczne dla najmłodszych podopiecznych fundacji – dzieci i młodzieży.