Kampania Movember 2023

ntm.pl 1 rok temu

Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów – raka gruczołu krokowego oraz jąder. Z tego powodu ruszyła kampania społeczna polegająca na zapuszczaniu wąsów przez panów. Celem kampanii jest zmiana oblicza męskiego zdrowia. Wąsy mają tę zmianę komunikować. Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów.

Jest listopad, trwa Movember

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w mediach społecznościowych, iż rozpoczął się miesiąc świadomości męskich nowotworów – raka gruczołu krokowego oraz jąder. O trwającej kampanii przypomina na swojej stronie także portal Zwrotnik Raka. Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz november – listopad, a celem kampanii jest zmiana oblicza męskiego zdrowia. Wąsy natomiast mają ową zmianę oblicza komunikować

Akcja społeczna ma swój początek w 1999 roku w Australii i zasięgiem objęła już niemalże cały świat. Jej zabawna i niezobowiązująca forma ma sprzyjać podejmowaniu ważnych i trudnych tematów. Wąsy bowiem nie są jedynie znakiem solidarności z chorymi, ale też sposobem na wywołanie dyskusji na temat zdrowia. Stąd napis na grafice umieszczonej na Facebooku GIS-u: „zapytaj mnie, dlaczego zapuściłem wąsy”.

Wczesne zdiagnozowanie raka jąder daje dość dobre rokowania. Jest bowiem jednym z tych nowotworów, w których dysponujemy najskuteczniejszym leczeniem. Wciąż jeszcze zdarza się jednak, iż chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje. Celem akcji jest przebicie się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich, próba wytrącenia z natłoku codziennych spraw i przypomnienie, iż najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie.

Złe statystyki

Szacuje się, iż co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80 proc. mężczyzn po 80. roku życia zachoruje na raka prostaty. Im mężczyzna starszy, tym większe ryzyko zachorowania. A dotyczy ono już mężczyzn po 45. urodzinach. Nwotwór ten wciąż plasuje się na 4. miejscu pod względem śmiertelności na świecie.

Źródło: Zwrotnik Raka, Rynek Zdrowia

Idź do oryginalnego materiału