Kampania „Immunoterapia Ratuje Życie”

mzdrowie.pl 10 miesięcy temu

Ruszyła druga odsłona kampanii Immunoterapia Ratuje Życie, w ramach której Fundacja Onkologiczna Nadzieja, we współpracy ze specjalistami w dziedzinie onkologii i pacjentami, odpowiada na pytanie o miejsce tej metody leczenia w terapii chorych z nowotworami przewodu pokarmowego, rakiem pęcherza, nerki, płuca i czerniakiem.

Immunoterapia zmieniła perspektywy długoletniego przeżycia pacjentów z wieloma typami nowotworów. Liczba wskazań do jej stosowania cały czas rośnie. Organizacje pacjentów starają się o to, aby immunoterapia stała się standardem leczenia.

Rak płuca wciąż pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów onkologicznych w Polsce, ale coraz częściej nazywany jest też chorobą przewlekłą. Ogromną rolę w polepszeniu rokowań pacjentów odgrywa właśnie immunoterapia, która stosowana w monoterapii lub w skojarzeniach (np. podwójna immunoterapia), pozwala dziś chorym z rakiem płuca żyć lepiej i dłużej. “Stosowanie cząsteczek immunokompetentnych, które pobudzają nasz organizm do walki z chorobą nowotworową zyskuje dziś coraz większe znaczenie, i mogę śmiało powiedzieć, iż na stałe weszło do standardów opieki nad pacjentem z rakiem płuca. Tegoroczne zmiany w programie lekowym, uwzględniające m.in. refundację immunoterapii pooperacyjnej, jak i podwójnej immunoterapii, uzupełniając wcześniejszą immunochemioterapię, pozwalają nam coraz lepiej dostosować terapie do konkretnego przypadku w oparciu o wyniki badań molekularnych czy stan zdrowia chorego. W nieodległej przyszłości widzimy też możliwość stosowania immunoterapii jeszcze przed zabiegiem operacyjnym, co zgodnie z wynikami badań wpływa pozytywnie na poprawę rokowania u poszczególnych pacjentów” – mówi dr Maciej Bryl, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

Czerniak i rak nerki – to kolejne nowotwory, w leczeniu których z powodzeniem stosuje się immunoterapię. Programy lekowe dla chorych z tymi nowotworami zostały zmienione w ostatnim czasie. “Taki stan rzeczy to m.in. ogromna zasługa szerokiego grona ekspertów, którzy brali udział w ich tworzeniu, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Cieszymy się, iż kolejny raz w gronie pacjentów i ekspertów możemy świętować zmiany na lepsze, które niosą nadzieję na dłuższe życie chorych onkologicznie” – mówi Joanna Konarzewska-Król, dyrektor Fundacji Onkologicznej Nadzieja i inicjator drugiej edycji kampanii Immunoterapia Ratuje Życie.

“Program lekowy dla chorych na raka urotelialnego był jednym z najbardziej ograniczonych programów w onkologii i cieszę się, iż listopadowe refundacje są początkiem potrzebnych zmian. W przypadku programu lekowego dla chorych na raka nerkowokomórkowego czekamy na dostęp do terapii skojarzonej z TKI oraz immunoterapii” – mówi prof. Jakub Kucharz.

Immunoterapia nie jest rozwiązaniem uniwersalnym, a możliwość jej zastosowania u chorego zależy od wielu czynników. W kontekście pacjentów z zaawansowanym rakiem żołądka i przełyku, którym dotychczas kilka można było zaoferować i którzy kwalifikują się do takiego leczenia, jej stosowanie – to rewolucyjna zmiana, która polepsza ich rokowania.

“Sam dostęp do terapii nie wystarcza. Aby chory mógł być zakwalifikowany do leczenia, konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań i spełnienie ściśle określonych zapisami programu lekowego kryteriów” – podkreśla prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. I dodaje – “Zaniedbanie na początkowym etapie może przekreślić szanse chorego na wdrożenie optymalnej i dostępnej w ramach refundacji terapii, w pierwszej i kolejnych liniach leczenia. Nie każdy pacjent może i powinien otrzymać immunoterapię ze względu na rodzaj nowotworu czy ogólny stan zdrowia. Obserwujemy jednak, iż w przypadku nowotworów wysoce immunogennych stosowanie immunoterapii przynosi bardzo dobre i długotrwałe efekty, często na lata. Badania kliniczne dowodzą, iż często jeszcze lepsze korzyści osiągnąć można łącząc immunoterapię z lekami o różnym mechanizmie działania lub cząsteczką immunokompetentną o innym punkcie uchwytu.”

Idź do oryginalnego materiału