Kamala Harris przyjęła szczepionkę przeciw COVID-19

fakenews.pl 14 godzin temu

Kamala Harris oraz Donald Trump zbliżają się coraz bardziej do rozstrzygnięcia walki o fotel prezydencki USA. Tym razem kandydatkę Demokratów oskarżono o sfabrykowanie swojego szczepienia przeciw COVID-19. Jej publiczna wakcynacja miała się odbyć bez użycia igły, dzięki czemu nie naraziła się na rzekomo niebezpieczny preparat. W rzeczywistości przyjęła szczepionkę, a strzykawka miała igłę.

Teza:
Strzykawka, którą szczepiono Kamalę Harris przeciw Covid-19, nie miała igły. Jej publiczna wakcynacja była tylko pokazówką, a Harris tak naprawdę nigdy nie przyjęła preparatu. Jest to dowód na szkodliwość szczepionek.
Nasza ocena:

Fałsz

Więcej o naszym systemie oceniania:

W polskim internecie omawiany fake news zaczął krążyć dzięki wpisowi w serwisie X, który opublikowany został przez znane z szerzenia dezinformacyjnych treści konto @Arachnidualny. Załączony do niego film w niskiej jakości ma stanowić dowód na prawdziwość tezy. Również liczne konta amerykańskie chętnie powielały to nagranie. Wideo cieszyło się popularnością już w czasie pandemii, a w związku z trwającymi wyborami liczne osoby zaczęły ponownie je udostępniać. Jak twierdzą środowiska antyszczepionkowe, nagranie ma być dowodem, iż światowe elity nie przyjęły w rzeczywistości szczepień. Ich planem była wakcynacja społeczeństwa niebezpiecznymi preparatami, by zrealizować swoje złowieszcze cele.

Źródło: x.com

Kamala Harris oraz niewidoczna igła

Film krążący w sieci wykorzystywany był do siania dezinformacji już na przełomie lat 2020 i 2021. Wówczas zaczynały się szczepienia przeciw COVID-19, a politycy i celebryci publicznie przyjmowali preparaty, by zachęcić społeczeństwo do tego samego. Wtedy między innymi portal France 24 poddał weryfikacji twierdzenia o rzekomym fałszywym zaszczepieniu Kamali Harris. Jednak w związku z wyborami film zaczął krążyć w sieci ponownie.

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę przy analizie omawianego nagrania, to jego jakość. W wersji krążącej w mediach społecznościowych jest ona niezwykle słaba. Uniemożliwia to dostrzeżenie szczegółów, przede wszystkim igły. Obniżenie jakości nagrania jest łatwym sposobem na wprowadzanie w błąd odbiorców. Jednak gdy przyjrzymy się materiałowi wideo w dobrej jakości, na przykład na stronie CNN czy kanale Los Angeles Times, nie ma wątpliwości co do tego, iż została użyta igła.

Źródło: youtube.com

Dezinformacyjne konta w mediach społecznościowych wskazywały również na ruch, jaki wykonuje pielęgniarka po zaaplikowaniu preparatu. Kobieta zahacza o oparcie krzesła, by zamknąć coś na strzykawce. Wspomniane konta uważają, iż jest to podejrzane i prawdopodobnie ma to związek z nieistniejącą igłą. W rzeczywistości jest to zwykła zamykana osłonka. Jest ona często wykorzystywana, podobnie jak wsuwana igła, w amerykańskim systemie opieki zdrowotnej. Można zobaczyć ją na przykład tutaj. Tego typu zabezpieczenia mają chronić przed przypadkowym nakłuciem zużytą igłą. Nie są więc niczym podejrzanym ani tajemniczym.

Podsumowanie

Wbrew krążącym w Internecie twierdzeniom Kamala Harris przyjęła szczepionkę przeciw COVID-19. Liczne konta w mediach społecznościowych rozpowszechniały celowo nagranie o niskiej rozdzielczości, które utrudniało dostrzeżenie szczegółów. W rzeczywistości strzykawka, którą podano preparat, miała igłę, co widać na nagraniach w dobrej jakości. Rzekomy podejrzany ruch pielęgniarki po zakończeniu szczepienia to po prostu zamknięcie osłonki, tak by uniknąć przypadkowego nakłucia. Nagranie więc nie stanowi dowodu na szkodliwość szczepień i złowieszcze działania elit.

Źródła

France24: https://observers.france24.com/en/americas/20210108-was-there-really-no-needle-when-kamala-harris-got-vaccinated-for-covid-19-look-again

CNN: https://edition.cnn.com/2020/12/29/politics/kamala-harris-covid-vaccine/index.html

BD: https://www.bd.com/en-eu/offerings/capabilities/syringes-and-needles/safety-injection-needles-and-syringes/bd-eclipse-needle

Los Angeles Times: https://www.youtube.com/embed/zhr956rFF64&ab_channel=LosAngelesTimes

Idź do oryginalnego materiału