Kalarepa działa przeciwzapalnie i chroni przed chorobami. Jak ją jeść?

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Kalarepa Źródło: Odżywianie WPROST.pl


Kalarepa jest prawdziwą bombą cennych składników przeciwzapalnych. Jedzona na surowo czy gotowana pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia. Przygotuj surówkę z kalarepy z naszego przepisu.


Kalarepa to niedoceniane warzywo, chociaż towarzyszy nam od wieków. Nie każdy wie, iż roślina ta należy do grupy roślin krzyżowych podobnie jak kapusta, brokuły czy kalafior. W naszych sklepach dostępne są dwie odmiany kalarepy: jasnozielona i fioletowa, w której występują odpowiedzialne za jej fioletową barwę, działające przeciwzapalnie antocyjany. Bez względu na odmianę w środku kalarepka ma jasnokremowy kolor i chrupiącą konsystencję oraz słodkawy smak, który staje się bardzo delikatny po ugotowaniu. Kalarepa to warzywo niskokaloryczne (27 kcal/100 g), o niskim indeksie glikemicznym (IG 20). Dodatkowo zawiera dużo błonnika pokarmowego, który doskonale reguluje procesy trawienne. Nadaje się więc dla osób dbających o linię.


Kalarepa ma na cenne adekwatności zdrowotne


Kalarepa dzięki zawartym antyoksydantom, takim jak witamina C (jedna średnia kalarepa pokrywa całe dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę), polifenolom, składnikom mineralnym jak miedź działa przeciwzapalnie. Ograniczanie stanów zapalnych w organizmie zmniejsza z kolei ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca typu 2 czy choroby serca i układu krążenia.


Co niezwykle ważne ta niepozorna kapustka może być skuteczna w prewencji nowotworów, dzięki zawartości związków siarkowych – glukozynolanów. Według badań związki te zmniejszają ryzyko rozwoju raka, jak też mogą wspierać leczenie nowotworów, szczególnie płuc i przewodu pokarmowego w tym jelita grubego.


Uwaga! Osoby cierpiące na zapalenie tarczycy lub jej niedoczynność powinny spożywać kalarepę z umiarem, gdyż zawiera ona goitrynę, która zaburza wchłanianie jodu.


Jak jeść kalarepę?


Najsmaczniejsze są małe i średnie kalarepki, bo duże okazy mogą być zdrewniałe i trzeba będzie wyrzucić dużą część warzywa. Kalarepę przed przygotowaniem należy obrać, bo ma twardą skórę. Warto jeść kalarepę na surowo, gdyż zachowuje wtedy najwięcej wartości odżywczych i jest bardzo smaczna zarówno samodzielnie jak i w połączeniu z innymi warzywami. Kalarepka może być też ugotowana i podana tradycyjnie jak np. kalafior. Ugotowana z odrobiną masła jest zadziwiająco delikatna. Z kalarepy można robić też zupy, dodawać do warzywnych gulaszy, nadziewać, a choćby kisić.


My zachęcamy do zrobienia pysznej surówki ze świeżej kalarepy.


Źródła: Healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Odżywianie Wprost
Idź do oryginalnego materiału