Justyna Socha uznana za winną

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Kuba Atys/Agencja Wyborcza.pl


Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu uznał oskarżoną Justynę Sochę za winną zniesławienia anestezjologów. Poszło o sugerowanie, iż lekarze podają pacjentom leki doprowadzające do ich przedwczesnej śmierci, by były miejsc dla kolejnych chorych.



Wyrok zapadł 10 października – o sprawie poinformowano na stronie internetowej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Kara
Sąd wymierzył oskarżonej karę roku ograniczenia wolności polegającą na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie, a także nawiązkę w wysokości 20 tys. zł na rzecz poznańskiej fundacji służącej rozwojowi anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej.

Orzeczowno również o podaniu wyroku do publicznej wiadomości.

Wyrok jest nieprawomocny.

Jedna z liderów antyszczepionkowców
Justyna Socha to agentka ubezpieczeniowa, która uchodzi za nieformalnego przywódcę ruchu antyszczepionkowego. Była także asystentką posła Konfederacji Grzegorza Brauna.

Historia
Sprawa rozpoczęła się w października 2019 r., kiedy Justyna Socha w mediach społecznościowych Stowarzyszenia „Stop NOP”, będąc w tym czasie była prezesem, zamieściła publikację oskarżającą lekarzy anestezjologów o – cytujemy – podawanie pacjentom leków doprowadzających do ich przedwczesnej śmierci w celu pozyskania miejsc dla kolejnych pacjentów. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył lekarz Michał Szuszkiewicz, będący wówczas w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

– To postępowanie, które w oczywisty sposób naraziło pracowników oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lekarza, spełniając tym samym przesłankę odpowiedzialności karnej za przestępstwo z art. 212 § 1 i 2 Kodeksu karnego – tłumaczył pełnomocnik anestezjologa, radca prawny Marcin Zalewski.
Idź do oryginalnego materiału