Zielona herbata to pyszny i zdrowy napój, po który sięga wiele osób. Szczególną popularnością cieszy się w Azji, choć oczywiście również w Polsce ma rzeszę fanów. Nic w tym dziwnego, bo jest nie tylko smaczna, ale także skrywa wiele dobroczynnych dla organizmu związków, a jej adekwatności doceniano jeszcze w starożytności.
REKLAMA
Zobacz wideo Liściasta herbata w torebkach. Idealnie sprawdzi się jako prezent!
Jakie są skutki picia zielonej herbaty? Lista zalet nie ma końca
W zielonej herbacie znajdziesz pobudzającą kofeinę, co sprawia, iż niektórzy zastępują nią popularną kawę. Jak informuje doz.pl, zawiera choćby 4000 cennych składników, w tym głównie związków aktywowanych biologicznie. Aż 30 proc. z nich stanowią polifenole, między innymi katechiny czy flawonoidy, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Wykazują silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalnie i przeciwutleniające, co sprawia, iż regularne spożywanie zielonej herbaty chroni przed wolnymi rodnikami. Interia donosi, iż działanie polifenoli zawartych w herbacie jest choćby kilkakrotnie wyższe niż w przypadku innych popularnych antyoksydantów, takich jak witamina C. Szacuje się, iż dzięki temu zielony napój może zmniejszyć ryzyko zachowania na niektóre nowotwory, jednak nie zostało to jeszcze ostatecznie udowodnione.
Ile szklanek zielonej herbaty można wypić dziennie? Tej ilości nie przekraczaj
Poza powyższym zielona herbata wspiera odchudzanie oraz detoksykację organizmu. Obniża poziom cukru, zmniejsza zmęczenie oraz wspomaga pracę serca i pamięć. Jak zaznacza jednak onet.pl, kluczem do sukcesu jest zachowanie umiaru. Oznacza to, iż nie należy przesadzać z jej ilością. W filiżance napoju znajdziesz od 30 do 50 mg kofeiny, z czego dzienna dawka dla osoby dorosłej nie powinna przekraczać 400 mg. Warto jednak pamiętać, iż wcale nie oznacza to, iż każdego dnia możesz wypić aż 10 filiżanek, gdyż prawdopodobnie pobierasz ją również z innych produktów, w tym kawy. Ponadto nadmiar zielonej herbaty może niekorzystnie wpływać na wątrobę. Z tego powodu nie powinno się przekraczać od 4 do 5 filiżanek dziennie. Lepiej też jej nie słodzić.
OSTRZEŻENIE! Oczywiście nie zapomnij, iż powyższe wartości dotyczą osób zdrowych. W przypadku chorób przewlekłych, alergii, nadwrażliwości, ciąży czy karmienia piersią będą inne. Dla pewności (lub jeżeli coś cię niepokoi) lepiej skonsultuj się z lekarzem.
Herbata - zdjęcie ilustracyjne Fot. Beata Ziemowska / Agencja Wyborcza.pl
Kiedy nie pić herbaty zielonej? Tej pory unikaj
Poza nieprzekraczaniem zalecanej dawki dziennej warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii, a mianowicie odpowiedniej porze na raczenie się pyszną herbatą. Okazuje się, iż picie jej przez cały dzień niekoniecznie przyniesie same korzyści. Wiele zależy od efektów, jakie chcesz uzyskać. Sięgnięcie po nią z samego rana poprawi nastrój i sprawi, iż lepiej będzie ci się pracowało. Zapewni dłuższy, choć wolniejszy wzrost energii. jeżeli trenujesz i sięgniesz po nią po ćwiczeniach, zmniejszy związane z nimi zmęczenie, ponadto wesprze walkę z oponką i zmniejszy uszkodzenia mięśni. Natomiast jeżeli chodzi o wieczorne rytuały, lepiej unikać w nich zielonej herbaty, gdyż może powodować problemy z zasypianiem.
Jaką herbatę lubisz pić? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.