Jest rekord – w ubiegłym roku przeszczepiono prawie 2200 narządów pozyskanych od zmarłych dawców

termedia.pl 2 dni temu
Zdjęcie: 123RF


Według Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” w 2023 r. nastąpił skokowy wzrost zabiegów - przeszczepiono 1805 narządów wewnętrznych. Jak wynika z najnowszych danych, w ubiegłym roku padł kolejny rekord - takiej liczby transplantacji – niemal 2200 - nigdy w Polsce jeszcze nie było.



Kolejny, udany rok

W polskiej transplantologii rok 2024 okazał znakomity. Po raz pierwszy przekroczono i to dość znacząco granicę 2 tys. transplantacji. W minionym roku udało się przeszczepić 2197 narządów, które otrzymało 2151 pacjentów. Ta różnica wynika z tego, iż część narządów przeszczepiono podwójnie: trzydziestu dwóch pacjentów otrzymało nerkę wraz z trzustką, dziesięciu nerkę z wątrobą, dwóch nerkę oraz serce, jednemu choremu przeszczepiono nerkę wraz z płucami, a kolejnemu - serce z płucami.

Kolejny tak udany rok w polskiej transplantologii może wskazywać na od dawna oczekiwany przełom w pozyskiwaniu narządów od zmarłych dawców oraz liczbie wykonywanych przeszczepów. W 2024 r. po raz pierwszy zgłoszono 917 potencjalnych dawców narządów, a narządy pobrano od 710 (nie wszyscy potencjalni dawcy są ostatecznie kwalifikowani do pobrania narządów).

Pozyskiwanie zmarłych dawców ma kluczowe znaczenie dla rozwoju przeszczepów, z czym polska transplantologia boryka się od dziesięcioleci. W 2023 r. pozyskano 573 tzw. zmarłych dawców rzeczywistych, czyli tych, od których pobrane narządy nadawały się do przeszczepu. Liczba dawców ogółem (zgłoszonych) wyniosła wtedy 764. W 2022 r. było 445 dawców rzeczywistych oraz 640 zgłoszonych dawców.

Kolejny świetny rok w polskiej transplantologii Jak poinformował Krzysztof Zając, koordynator wojewódzki Poltransplantu dla woj. mazowieckiego, koordynator transplantacyjny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, w polskiej transplantologii, po ubiegłorocznym świetnym wyniku, odnotowano kolejny rekord w liczbie przeszczepień.
Idź do oryginalnego materiału