Cebulę zna każdy. Dzięki jej charakterystycznemu smakowi i zapachowi, potrawy nabierają odpowiedniego aromatu. prawdopodobnie każdemu zdarzyło się uronić łzę przez cebulę – wszystko przez znajdujące się w niej związki siarki, które w kontakcie ze łzami tworzą drażniący oczy kwas siarkowy.
Jakie wartości ma cebula i na co pomaga?
W 100 g cebuli znajdziemy 1,4 g białka, 6,9 g węglowodanów, 1,7 g błonnika i 0,4 g tłuszczu. To warzywo jest również źródłem witamin, zwłaszcza witaminy C (6 mg w 100 g), witaminy A (2 µg w 100 g), a także folianów (17 µg w 100 g) i beta-karotenu (12 µg w 100 g). Jedząc cebulę, dostarczamy organizmowi wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, cynku, potasu i sodu.
Ze względu na zawartość witaminy C cebula jest wykorzystywana podczas leczenia infekcji (już w dzieciństwie serwowano nam syrop z cebuli). Ale to nie wszystko – to małe warzywo wspiera układ krwionośny. Zawarta w cebuli kwercetyna (szczególnie dużo znajdziemy jej w czerwonej odmianie cebuli) wzmacnia naczynia krwionośne, natomiast allicyna rozrzedza krew, hamując zlepianie się płytek krwi. W związku z tym to warzywo polecane jest osobom z zakrzepicą.
Czy cebula jest warzywem antyrakowym?
Z uwagi na bogactwo flawonoidów, coraz częściej mówi się o przeciwnowotworowym działaniu cebuli – potwierdza to badanie zespołu z First Hospital of China Medical University, którego efekty opublikowano na łamach „Clinical Oncology”. Zdaniem naukowców regularne jedzenie cebuli zmniejsza ryzyko raka jelita grubego choćby o 80 procent. Dzieje się tak dzięki allicynie, której komórki nowotworowe boją się jak ognia. Dodatkowe badania sugerują, iż dieta bogata w cebulę zmniejsza ryzyko innych nowotworów: pęcherza moczowego, mózgu, piersi, płuc, żołądka i jajnika.
Dlaczego cebula jest pomocna w odchudzaniu?
Coraz częściej mówi się o tym, iż cebula może być sprzymierzeńcem w walce z dodatkowymi kilogramami. Po pierwsze dlatego, iż jest niskokaloryczna – jedna średniej wielkości cebula to tylko 44 kcal. Ale sekret tkwi również w jej składzie. To warzywo jest źródłem inuliny, czyli naturalnego prebiotyku z grupy polisacharydów. Wspomaga on pracę układu pokarmowego, przyspieszając metabolizm. Udowodniono, iż ta substancja reguluje cykl wypróżnień i zapobiega zaparciom. Stymuluje ruchy jelit i ułatwia przyswajanie mikro oraz makroelementów zawartych w jedzeniu. Po zjedzeniu cebuli jesteśmy syci, dzięki temu nie podjadamy między posiłkami. Naukowcy z University of Calgary w Kanadzie wykazali, iż dzieje się tak dzięki oligofruktozie, błonnikowi obecnemu w warzywach cebulowych, którego działanie hamuje uczucie głodu.
Jak podaje magazyn „Men`s Health” cebula jest też pomocna w redukcji trzewnej tkanki tłuszczowej, czyli tej, która gromadzi się wokół narządów wewnętrznych. Naukowcy z Hokkaido Information University w Japonii przeprowadzili 12-tygodniowe badanie, w czasie którego uczestnicy codziennie spożywali proszek cebulowy bogaty we wspomnianą kwercetynę. Eksperyment wykazał, iż otyłość trzewna w grupie kontrolnej uległa znacznej redukcji, zmniejszyło się stłuszczenie wątroby i poprawiły się ogólne wyniki pacjentów. To kolejny dowód na to, iż cebula może być bardzo pomocna w zrzucaniu zbędnych kilogramów.
W jakiej postaci jeść cebulę, aby schudnąć?
W redukcji tkanki tłuszczowej i otyłości trzewnej najlepiej sprawdzi się surowa cebula, ponieważ jest najmniej kaloryczna. Choć serwowana w takiej formie może powodować gazy i wzdęcia, dlatego warzywa cebulowe w wersji surowej nie są wskazane dla osób, które mają wrażliwy żołądek. Dla nich lepsza będzie gotowana lub pieczona cebula. Nie ma dokładnych wytycznych mówiących o tym, ile cebuli dziennie powinniśmy jeść, aby schudnąć. Minimum to jedna cebula dziennie, ale jeżeli ktoś nie czuje dolegliwości związanych z jedzeniem tego warzywa, można włączyć jej do diety jeszcze więcej. Warto pamiętać, iż cebula czerwona jest łagodniejsza w smaku niż cebula biała.
Odchudzający sok z cebuli
Właściwości odchudzające ma również sok z cebuli – najlepiej pić szklankę tego napoju dziennie. Aby go przyrządzić, przygotuj jedną średniej wielkości cebulę i trzy szklanki wody. Najpierw obierz cebulę ze skórki i przekrój ją na pół lub pokrój na ćwiartki. Warzywa umieść w garnku, zalej wodą i gotuj przez 4 minuty. Gdy woda z cebulą ostygnie, zmiksuj wszystko blenderem. Do napoju możesz dodać ulubione przyprawy lub koperek. Sok jest gotowy do wypicia – pamiętaj, aby nie robić tego na pusty żołądek. Możesz przechowywać go w lodówce.