Zespół jelita drażliwego (IBS) - co to takiego
Zespół jelita drażliwego (IBS) jest jednym z najczęstszych zaburzeń czynnościowych jelit, charakteryzującym się przewlekłymi i uciążliwymi objawami. Należą do nich głównie bóle brzucha, wzdęcia oraz biegunka, co znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie.
Szacuje się, iż zespół jelita drażliwego (IBS) dotyka około 10 proc. światowej populacji, jednak jego częstość występowania różni się w zależności od regionu i kraju. IBS jest nieco częściej diagnozowany u kobiet i najczęściej dotyka osób młodych - u połowy pacjentów pierwsze objawy pojawiają się przed ukończeniem 35. roku życia.Reklama
Nawet 80 proc. osób z zespołem jelita drażliwego zauważa, iż ich objawy są powiązane z dietą. Odpowiednie zmiany w stylu życia i nawykach żywieniowych mogą znacznie złagodzić objawy, a w niektórych przypadkach prowadzić choćby do ich długotrwałego ustąpienia, co przekłada się na lepszą jakość życia.
Zespół jelita drażliwego: objawy
Pacjenci cierpiący na zespół jelita drażliwego uskarżają się na:
silne bóle brzucha,biegunkę,zaparcia,wzdęcia brzucha i częstsze oddawanie gazów,mdłości i wymioty,zgagę,senność,bóle głowy, pleców, zaburzenia koncentracji,rozdrażnienie,niepokój,częstomocz.
SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego) - co to takiego
SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego) to stan, w którym w jelicie cienkim dochodzi do nadmiernego rozrostu bakterii, które normalnie powinny występować w mniejszych ilościach lub być ograniczone do jelita grubego.
Za główną przyczynę SIBO uznaje się zwiększoną przepuszczalność lipopolisacharydów (LPS), które stymulują reakcje zapalne i prowadzą do przewlekłego stanu zapalnego w jelitach. Dodatkowo, nieprawidłowości w budowie i funkcji ściany jelita, nadmierna obecność hormonów takich jak grelina i leptyna mogą także przyczynić się do rozwoju SIBO. Obecność cytokin prozapalnych oraz podwyższone pH żołądka również mogą być czynnikami prowadzącymi do tego schorzenia. Niskie ciśnienie w zastawce krętniczo-kątniczej jest często związane z rozwojem SIBO i może być czynnikiem predysponującym.
Dieta w SIBO i IBS
Osoby cierpiące na zespół przerostu bakteryjnego jelit (SIBO) oraz zespół jelita drażliwego (IBS) powinny szczególnie dbać o swoją dietę, niezależnie od stosowanego leczenia. Szczególnie zalecana jest dieta Low FODMAP, która polega na eliminacji produktów zawierających krótkołańcuchowe węglowodany i fermentujące oligosacharydy. Te składniki mogą być słabo przyswajane przez organizm, co prowadzi do takich objawów jak wzdęcia i bóle brzucha.
Zaliczamy do nich:
fruktozę (występującą głównie w owocach, miodzie, słodyczach w formie syropu glokozowo-fruktozowego)laktozę (występującą głównie w produktach mlecznych)fruktany (występujące głównie w pszenicy, czosnku, cebuli)galaktany (występujące głównie w roślinach strączkowych)poliole (m.in. mannitol, sorbitol, ksylitol).
Korzystanie z tabeli pokazującej zawartość FODMAP w produktach jest kluczowym narzędziem dla osób z SIBO i IBS, stosujących dietę Low FODMAP. Tabela ta pozwala łatwo określić, które produkty są bezpieczne do spożycia. Na przykład owoce takie jak ananas, kiwi i papaja są uznawane za korzystne, ponieważ zawierają enzymy trawienne - bromelainę w ananasach, aktynidynę w kiwi oraz papainę w papajach. Te enzymy wspomagają trawienie, co może pomóc w łagodzeniu objawów, takich jak wzdęcia, bolesne gazy i dyskomfort żołądkowy.
Papaja i papaina
Papaina to enzym zawarty w papai, który wspomaga trawienie i pomaga redukować stany zapalne w organizmie. Głównym zadaniem papainy jest trawienie białek, rozkładając je na aminokwasy i peptydy, które mogą być łatwiej wchłaniane przez jelita. Dzięki temu papaina może pomóc w złagodzeniu dolegliwości trawiennych, poprawiając komfort jelitowy. Ten naturalny składnik papai ma również zdolność do zwalczania infekcji.
Kiwi i aktynidyna
Kiwi jest bogate w enzym proteolityczny, aktynidynę, który pomaga w rozkładzie białek w przewodzie pokarmowym, wspierając tym samym proces trawienia. Ponadto, regularne spożywanie kiwi może korzystnie wpływać na funkcjonowanie jelit, szczególnie w przypadku osób borykających się z zaparciami. Badania wykazały, iż konsumpcja kiwi może zwiększyć częstotliwość wypróżnień i poprawić konsystencję stolca, co jest szczególnie ważne dla pacjentów z zaparciową postacią zespołu jelita drażliwego (IBS).
Ananas i bromelaina
Bromelaina to enzym występujący naturalnie w ananasie. Dzięki swoim adekwatnościom enzymatycznym, bromelaina jest szczególnie pomocna w przypadku problemów z trawieniem. Poprzez ułatwianie trawienia białek, zapobiega zaleganiu ich w jelitach. Dodatkowo, wspomaga wchłanianie aminokwasów, co może przyczynić się do lepszego wykorzystania składników odżywczych przez organizm.
Owoce, które można stosować w diecie z ograniczeniem FODMAP
maliny,truskawki,mandarynka,pomarańcza,kiwi,cytryna,limonka,marakuja,ananas,papaja,rabarbar,banan (najlepiej niedojrzały).
Owoce niewskazane w diecie z ograniczeniem FODMAP
arbuz,awokado,brzoskwinie,figi,daktyle,gruszki,jabłka,nektarynki,morele,owoce suszone,śliwki,wiśnie,czereśnie,mango,grejpfrut,granat.
Pamiętaj!
Zawsze należy pamiętać, iż każdy organizm może reagować inaczej na różne produkty spożywcze, w tym owoce, choćby te polecane, więc ważne jest eksperymentowanie z różnymi produktami i obserwowanie, jak one wpływają na samopoczucie i objawy.
CZYTAJ TAKŻE:
Pij podczas upałów, a wieczorem zrób z niego tonik. Ocet lawendowy ma moc adekwatności
Tłumi apetyt i obniża "zły" cholesterol. Ocet ryżowy ma więcej adekwatności
Co oznacza chęć na podjadanie? To może być stres, objaw choroby lub błąd dietetyczny
Źródło:Diety NFZ: Żywienie w zespole jelita nadwrażliwego IBS: wyjaśnienia, porady, przepisyhttps://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-fodmap-zasady-i-zastosowanie/