Koniec roku a zarazem początek kolejnego dla wielu jest okazją do refleksji i rozliczenia się z tym, co w ciągu dwunastu miesięcy się wydarzyło, jakie cele zostały zrealizowane i co chciałoby się zmienić w nadchodzącym czasie na lepsze. Postanowienia noworoczne mogą być formułowane na wiele sposobów (jeśli w ogóle chcemy je formułować). Nie musi to polegać wyłącznie na tworzeniu listy celów, ale czy jedno słowo może wpłynąć na to, jak przeżyjemy cały rok?
One Little Word ®
Podejście One Little Word® (czyli wspomniane w tytule Jedno Małe Słowo) zostało zapoczątkowane przez Ali Edwards w 2006 r. Rozpoczęła ona wtedy tradycję polegającą na wybieraniu jednego słowa dla siebie w styczniu każdego roku. Wokół tego słowa postanowiła skupić swoją uwagę przez dwanaście miesięcy – pisać i tworzyć o nim, otoczyć refleksją i starać się żyć w zgodzie z jego znaczeniem każdego dnia. Zbudowała wokół tego choćby biznes oferując warsztaty i produkty a sama idea stała się popularna na całym świecie.
Drogowskaz na cały rok
W świecie pełnym list zadań, postanowień i presji osiągania celów idea ta oferuje coś innego – prostotę. To podejście, w którym wybieramy jedno słowo, które staje się drogowskazem, inspiracją, przypomnieniem o tym, co dla nas naprawdę ważne i towarzyszy nam przez cały rok. Słowo to może być różne dla wszystkich. Jest odzwierciedleniem potrzeb, wartości, celów, aspiracji i obszarów, które dana osoba chce rozwijać. Bez sztywnego planu, bez presji – tylko jedno słowo, które pomoże bardziej świadomie przeżywać każdy dzień.
Jak wybrać swoje słowo?
Wybierając swoje słowo warto zastanowić się nad swoimi pragnieniami na nadchodzący rok, odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie obszary życia chcę wzmocnić i/lub zmienić? Przykładowo, jeżeli chcemy podejmować więcej wyzwań, odpowiednie może być słowo „odwaga” lub „działanie”. Często słowo samo „przychodzi do głowy”. Powinno wzbudzać pozytywne emocje i motywować do działania. Można też zapisać kilka propozycji albo skorzystać z proponowanej niżej listy i zobaczyć, które najbardziej do nas przemawia. Dużą zaletą tego podejścia jest to, iż takie słowo można interpretować na różne sposoby, w zależności od tego, co się dzieje w naszym życiu i może ono odnosić się do różnych jego obszarów. Nie wymaga sztywnych ram działania. Weźmy pod uwagę na przykład słowo „tworzenie”. Można je rozumieć jako rozwijanie kreatywności, budowanie lepszych relacji lub tworzenie nowych nawyków. Kiedy już wybierzemy takie słowo to warto je wyeksponować – zapisać w notesie, na kartce w widocznym miejscu, namalować czy nosić w/na biżuterii.
Podsumowanie
Zamiast narzucać sobie sztywne cele, które często mogą prowadzić do frustracji w razie niepowodzenia, koncepcja One Little Word® proponuje skupienie się na jednym słowie, które może motywować, wspierać w decyzjach i przypominać o tym, co dla nas ważne przez cały rok. Choć ma to swoje zalety, dobrze pamiętać o tym, iż nie trzeba na siłę wymyślać takiego słowa. Może przyjdzie ono do Ciebie w styczniu, lutym a może nie przyjdzie wcale. Nie chodzi w tym o to, żeby był to dodatkowy powód do odczuwania presji. To po prostu inne podejście do formułowania postanowień noworocznych, jeżeli chcemy to robić. Bardziej niż o słowo samo w sobie, chodzi o jego znaczenie dla nas. Może kryje się za tym niewyrażona potrzeba? W końcu to tylko… a może aż słowo?
Przykładowa lista słów
Odwaga, Determinacja, Przemiana, Wzrost, Wytrwałość, Akceptacja, Ciekawość, Otwartość, Spokój, Równowaga, Magia, Współczucie, Uważność, Wdzięczność, Zaufanie, Stabilność, Miłość, Bliskość, Odpuszczenie, Empatia, Wspólnota, Słuchanie, Komunikacja, Przebaczenie, Pokora, Cierpliwość, Radość, Życzliwość, Działanie, Świadomość, Tworzenie, Wolność, Odkrywanie, Zmiana, Decyzja, Siła, Wiara, Obecność, Pokój, Asertywność, Mądrość, Ruch, Radość, Chwila, Wolność, Porządek, Docenienie, Czas, Naturalność, Zabawa, Dom, Rodzina, Zabawa, Nawyk, Emocje, Pauza, Satysfakcja, Czas, Spontaniczność, Ja, Granica, Zdrowie, Prawda, Minimalizm, Samowspółczucie, Odpoczynek, Przygoda, Siła, Autentyczność