Za nami ósma edycja Jaworznickiego Dnia dla Biznesu. Podczas dwudniowego wydarzenia przedsiębiorcy, a także młodzież mogli wymienić się swoimi pomysłami na biznes i poznać nowoczesne metody wykorzystywane do rozwoju przedsiębiorstw.
Jaworznicki Dzień dla Biznesu organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie, Urząd Miejski w Jaworznie oraz Jaworznicką Izbę Gospodarczą już na stałe wpisał się w kalendarz miejskich wydarzeń i przyciąga przedsiębiorców z Jaworzna i okolic, którzy chcą dzielić się swoimi doświadczeniami i uczyć nowych umiejętności. Tym razem wydarzenie odbywało się pod hasłem „Zarządzanie, Kompetencje, Sukces”, a patronat honorowy objął prezydent Jaworzna Paweł Silbert.
Kreatywność w biznesie
Pierwszy dzień przeznaczony był dla młodzieży. Zgromadzonych gości powitali Łukasz Curyło, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie oraz Mateusz Łętowski, Prezes Jaworznickiej Izby Gospodarczej. Głównym wydarzeniem było rozstrzygnięcie konkursu „Mój pomysł na biznes” im. Jerzego Zamarlika. Młodzież jak zwykle okazała się bardzo kreatywna i w sumie zaprezentowała siedem konkursowych projektów. Wśród nich znalazły się takie pomysły jak: ośrodek psychoterapii i rozwoju, agencja projektowania graficznego, marketingu, druku oraz tworzenia i optymalizacji stron internetowych, nasiona rodzimych kwiatów pakowanych w pakietach kolorystycznych, Mobile safe – skrzynka przeciw żywiołowa, klinika fizjoterapii, dietetyki i psychologii, nowa polska marka odzieżowa, a także szydełkowanie maskotek-pluszaków.
Po analizie wszystkich prac konkursowych kapituła zdecydowała o przyznaniu głównej nagrody Martynie Czekaj, której projekt ośrodka psychoterapii i rozwoju „Alpaka”, zachwycił innowacyjnością i realnym potencjałem wdrożeniowym. Nagroda Prezydenta Miasta, którą wręczył Marcin Koziarz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. rozwoju i współpracy gospodarczej przypadła z kolei Tymoteuszowi Golcowi, którego projekt wyróżnił się innowacyjnością i wdrożeniem nowoczesnych technologii.
Lean Management dla wszystkich
Drugi dzień dedykowany był przedsiębiorcom i podzielony na dwie części. Sesja dopołudniowa odbywająca się w Jaworznickim Laboratorium Biznesu skupiała się na narzędziach ważnych dla nowoczesnych firm. Ryszard Pająk poprowadził prelekcję „Lean Management – czyli jak wyeliminować nieoczywiste straty w firmie”, podczas której uczestnicy mogli poznać skuteczne narzędzia optymalizacji procesów w firmie. Beata Makowska i Joanna Madejska-Niemczyk z Powiatowego Urzędu Pracy podczas wykładu „Kompetencje pracowników gwarancją sukcesu firmy” mówiły m.in. o tym, jak inwestować w rozwój zespołu, by zwiększać jego efektywność. Z kolei Ewa Kowacz, ekspertka ds. PR i marketingu, opowiadała o praktykach budowania efektywnych relacji, które wspierają sukces firmy.
Zwieńczeniem tej części wydarzenia był panel dyskusyjny: „Lean Management w praktyce – droga do efektywnego zarządzania”. W trakcie tej rozmowy eksperci oraz przedstawiciele firm, w których proces Lean jest wdrażany, podzielili się swoimi doświadczeniami. Dyskusja dotyczyła praktycznych wyzwań i korzyści, jakie niesie optymalizacja procesów. Uczestnicy mieli okazję zadawać pytania, co pozwoliło im lepiej zrozumieć, jak te rozwiązania mogą działać w ich firmach.
Nowe technologie w służbie biznesowi
Po południu wydarzenie przeniosło się do siedziby Jaworznickiej Izby Gospodarczej, gdzie odbył się Dzień Branżowy z firmą Multikom. Głównym tematem było cyberbezpieczeństwo, a także nowoczesne rozwiązania elektroniczne, które ułatwiają funkcjonowanie przedsiębiorstwom. Ernest Kurzeja z firmy Multikom zaprezentował przykłady zagrożeń, z jakimi mierzą się firmy sektora MŚP oraz zaproponował praktyczne rozwiązania przeciwdziałania cyberatakom. W kolejnej prelekcji „Nowoczesne i bezpieczne miejsce pracy – jak je stworzyć z pomocą Microsoft 365” przedstawił innowacyjne narzędzia w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz organizacji pracy. Adam Parysz przygotował z kolei prelekcję „E-doręczenia i kwalifikowane podpisy elektroniczne jako fundament nowoczesnej komunikacji”.
Dzień dla Biznesu był też świetną okazją do przedstawienia „Oferty inwestycyjnej dla przedsiębiorców gminy Jaworzno”. Marcin Koziarz, Naczelnik Wydziału Współpracy Społecznej i Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Jaworznie, zaprezentował walory inwestycji w naszym mieście oraz przedstawił dogodne warunki współpracy.
Finałem całego wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu „Firma Rodzinna” w ramach projektu „Międzypokoleniowy program rozwoju gospodarczego Regionu”. Laureatami okazały się firmy: BIUTECH, Strzelnica Hubertech oraz Wydawnictwo GM.
Łukasz Kolarczyk, Zastępca Prezydenta Miasta:
– Za nami dwa dni intensywnych spotkań branżowych, ważnych zarówno dla miasta, jak i Jaworznickiej Izby Gospodarczej. Szczególnym punktem był konkurs dla młodych ludzi z pomysłami na biznes, którego patronem jest śp. Jerzy Zamarlik – wieloletni prezes Izby, twórca solidnych podstaw współpracy samorządowo-biznesowej w naszym mieście. Dziękuję obecnemu zarządowi za kontynuację tej wartościowej inicjatywy. Rozstrzygnięcia konkursu pokazały, iż młodzi mają innowacyjne pomysły i chcą rozwijać swoje projekty. Dziękuję wszystkim zaangażowanym – organizatorom, partnerom, przedsiębiorcom, instytucjom publicznym i młodzieży – za stworzenie wydarzenia, które nie tylko integruje środowiska, ale przede wszystkim odpowiada na realne potrzeby lokalnego biznesu i rozwija nasz model partnerskiej współpracy.
Foto: UM Jaworzno