Japonia: rekordowo niski odsetek dzieci z próchnicą

dentonet.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Japonia: rekordowo niski odsetek dzieci z próchnicą


Badanie przeprowadzone przez japońskie ministerstwo zdrowia wykazało, iż liczba dzieci z próchnicą w kraju w 2024 r. osiągnęła rekordowo niski poziom – poinformował w środę „The Japan Times”. Jest to efekt m.in. inicjatyw prowadzonych w szkołach, które promują regularne szczotkowanie zębów oraz inne dobre nawyki związane z higieną jamy ustnej.

Japonia odnotowuje w tej chwili najniższy odsetek przypadków próchnicy wśród dzieci od momentu rozpoczęcia monitorowania ich zdrowia jamy ustnej w 1948 r. – poinformował dziennik „The Japan Times”. Najnowsze dane – zebrane w okresie od kwietnia do czerwca 2024 r. – pokazują, iż próchnica dotyczy zaledwie 20,74% japońskich przedszkolaków, 32,89% uczniów szkół podstawowych, 26,50% gimnazjalistów oraz 34,70% uczniów szkół średnich.

Efekt ukierunkowanej edukacji i profilaktyki

Historyczny spadek liczby przypadków próchnicy w Japonii jest wynikiem m.in. inicjatyw prowadzonych w szkołach, które promują regularne szczotkowanie zębów oraz inne dobre nawyki związane z higieną jamy ustnej.

Tamtejszy rząd od lat koncentruje się na poprawie zdrowia dzieci poprzez działania szkolne. W 2000 r. Japonia wdrożyła trzecią narodową strategię zdrowotną, w której higiena jamy ustnej znalazła się wśród dziewięciu kluczowych celów do osiągnięcia już do 2010 r. Strategia zakładała m.in. obniżenie wskaźnika DMFT (z ang. Decayed, Missing, and Filled Permanent Teeth; średnia liczba zębów dotkniętych próchnicą, wypełnionych lub usuniętych) do poziomu poniżej jednego u 12-latków, stosowanie pasty do zębów z fluorem przez ponad 90% uczniów oraz zapewnienie instruktażu szczotkowania zębów przeprowadzonego przez profesjonalistów dla co najmniej 30% dzieci.

Badanie z 2019 r. poddało w wątpliwość skuteczność szkolnych programów szczotkowania zębów w Japonii. Zasugerowano, iż na redukcję przypadków próchnicy większy wpływ mogą mieć takie czynniki, jak status społeczno-ekonomiczny, środowisko lokalne oraz ogólne trendy zdrowotne. Nie zmienia to faktu, iż w zakresie profilaktyki próchnicy wśród dzieci Japonia może być dla pozostałych państw wzorem.

Profilaktyka próchnicy u dzieci powinna rozpoczynać się naprawdę bardzo, bardzo wcześnie, bo już na etapie ciąży. Mama powinna zadbać o swoje uzębienie, ale powinna również wiedzieć, jak zadbać o uzębienie dziecka – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, konsultant krajowa z zakresu stomatologii dziecięcej. Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta kontrolna dziecka u dentysty? Jak znaleźć złoty środek między jedzeniem przez dziecko słodyczy a dbaniem o zdrowie zębów malucha? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://www.japantimes.co.jp

Idź do oryginalnego materiału