Biegacze to bez wątpienia bardzo zróżnicowana grupa ludzi. Każdy z nas może mieć inne cele, motywacje oraz plany biegowe. Różni nas wykształcenie, wykonywany zawód, zainteresowania, status społeczny oraz wiele innych czynników. Dla części z nas bieganie jest formą relaksu i przynosi radość, inni są z natury szybcy i szlifują formę, aby jeszcze bardziej podkręcić swoje wyniki sportowe. Są tacy, którzy idealnie odnajdują się na zawodach biegowych oraz tacy, którzy biegają tylko towarzysko. Są również biegacze, którzy nie za bardzo przepadają za tym sportem, ale uprawiają go, żeby zachować zdrowie. Przyglądając się wielu sylwetkom biegaczy, można ich w luźny i niezobowiązujący sposób podzielić na kilka typów.
Samotnik
Biegacz, który preferuje trening w samotności ceniąc sobie czas spędzony na trasie biegu bez towarzystwa. Podczas biegania nie musi dostosowywać się do innych, dotrzymywać kroku (lub go spowalniać) bacząc na innych biegaczy. Podczas biegu ma czas na odpoczynek od życia codziennego oraz na przemyślenia. Nie potrzebuje towarzystwa, aby się zmotywować i wyjść na trening, który jest dla niego naturalnym wyborem, ponieważ ceni sobie niezależność i brak konieczności dostosowywania się do innych. Biega wtedy, kiedy chce, bez konieczności dopasowywania się do harmonogramów innych. Lubi decydować o tempie, trasie i czasie biegu.
Miłośnik towarzystwa
W większości biega w grupie. Motywują go wspólne treningi, które są okazją do spotkań z innymi biegaczami, z którymi może porozmawiać, rywalizować oraz wzajemnie się motywować. Czerpie euforia z takich treningów, motywując się nawzajem z innymi biegaczami i ceniąc towarzyską atmosferę wspólnych biegów. Dla takiej osoby bieganie w grupie może pomóc trzymać się regularnych treningów, a regularna obecność innych biegaczy sprawia, iż rzadziej opuszcza treningi, ponieważ czuje odpowiedzialność wobec grupy. W drużynie łatwiej radzić sobie z trudnościami, ciężkim treningiem czy spadkiem motywacji, a same biegi często są bardziej zróżnicowane i urozmaicone. Wspólne interwały, biegi długodystansowe czy inne wyzwania mogą być bardziej efektywne i przyjemne.
Amator zdrowego stylu życia
Biega regularnie głównie dlatego, aby dbać o zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne oraz swoją kondycję. Często taka osoba prowadzi zdrowy tryb życia również poza obszarem treningowym. Niekoniecznie skupia się na wynikach, rekordach życiowych oraz udziałem w zawodach.
Profesjonalista
Biegacz amator, który skrupulatnie trenuje z planem treningowym (bądź ma trenera). Bieganiu podporządkowuje całe swoje życie pozasportowe. Skupia się na wynikach, analizuje każdy trening i ciągle dąży do poprawy i wzrostu formy. Aby osiągnąć upragnione rezultaty dba również o aspekty około treningowe m.in. dietę, regenerację, sen. To ten typ biegacza, który wychodzi z imprezy jako pierwszy, aby móc się wyspać.
Biegowy turysta
Biega, aby zwiedzać i odkrywać nowe miejsca. Lubi długie biegi i nie boi się odkrywać nowych szlaków. Często takie osoby zapisują się na zawody biegowe w różnych zakątkach kraju bądź świata, aby poznawać nowe miejsca. Taka osoba zwykle nie boi się wyzwań, a im dalszy i bardziej egzotyczny kierunek, tym ciekawsza biegowa przygoda.
Zdobywca
Biegacz, który bierze udział w dużej liczbie imprez biegowych (często choćby co weekend) i zbiera (oraz często eksponuje) medale z zawodów oraz wszystkie gadżety związane z daną imprezą. Bierze udział w różnych zawodach na wielu dystansach, choćby jeżeli nie zawsze jest w pełni na nie przygotowany.
Biegacz uniwersalny
Osoba, która czuje się dobrze w każdym rodzaju treningu. Nieważne czy jest to jednostka szybkościowa, siły biegowej czy długie wybieganie- w każdym przypadku czuje się dobrze i spełnia się treningowo. Takie osoby zwykle lubią trenować zarówno w grupie, jak i w samotności. Nie boją się wyzwań.
Techno-maniak
Wyposażony w najnowsze gadżety biegowe- zegarki, aplikacje, słuchawki. Dokładnie monitoruje każdy trening, zbiera dane i analizuje je, by maksymalnie zoptymalizować swoje wyniki. Zawsze biega z GPS (lub włączoną aplikacją). Śledzi nowości biegowe zarówno te sportowe, jak i techniczne. Nie umkną mu najnowsze modele butów, nowe rozwiązania technologiczne i rzucające się w oczy stroje oraz gadżety biegowe.
Sprinter
Zdecydowanie woli krótkie, intensywne treningi. Realizuje się w zawodach na krótkich dystansach i stara się cały czas pracować nad poprawą swojej szybkości. Długie i spokojne dystanse raczej go nie interesują, liczy się prędkość.
Ultra-maniak
Skupia się na biegach długodystansowych, często powyżej maratonu. Ceni sobie wyzwania, a biegi ultra to dla niego sposób na pokonywanie własnych ograniczeń. Uwielbia robić długie i spokojne wybiegania, urządzając sobie wycieczki biegowe. Gdy ma tylko możliwość „ucieka” w góry lub do lasu na trening.
Ranny ptaszek
Wstaje w godzinach wczesnoporannych, często choćby przed wschodem słońca, aby zacząć dzień od treningu biegowego. Jest to dla niego sposób na poranną dawkę energii i organizacje drugiej części dnia.
Nocny turysta
Wybiera biegi zawsze wieczorową porą, kiedy wokoło jest już ciemno i mało kto decyduje się na trening. Jest doskonale zaprzyjaźniony z czołówką oraz elementami odblaskowymi.
Biegacz sezonowy
Rozpoczyna przygodę każdej wiosny, kiedy tylko warunki atmosferyczne zaczynają sprzyjać aktywności na zewnątrz. Gdy tylko robi się zbyt upalnie, rezygnuje z niektórych treningów, aby powrócić na trasy biegowe późnym latem lub jesienią. Zimę spędza z dala od biegowych ścieżek, aby powrócić na nie w kolejnym roku – i tak cykl się zamyka.
Zawsze gotowy
To typ biegacza, który lubi wyzwania i zawsze jest gotowy do startu. Podczas każdej podroży (służbowej lub prywatnej) ma ze sobą strój biegowy, żeby móc wyrwać się na szybki trening lub przy okazji wziąć udział w zawodach biegowych. Bez względu na to, dokąd jedzie, zawsze znajdzie czas na bieganie – chociażby krótki trening.
Biegacz okazjonalny
Taka osoba biega nieregularnie, raczej nie trzyma się planów oraz norm. Czasem wychodzi na trening, czasem nie. Wszystko zależy od nastroju, nastawienia oraz chęci danego dnia.
Totalny „fun”
Traktuje bieganie jako 100-procentową zabawę, sposób na relaks oraz poznanie ciekawych ludzi. Nie przejmuje się wynikami ani nowinkami technologicznymi. Czerpie euforia z samej aktywności fizycznej i samego ruchu. Czasami bierze udział w zawodach biegowych, ale bardziej towarzysko, nie spina się, żeby osiągnąć jakiś konkretny czas.
Nakręcony
Biegacz, który cały czas mówi o bieganiu. Każda okazja jest idealna, aby zacząć mówić o tej aktywności, nie ważne, czy jest to spotkanie rodzinne, kolacja przy wigilijnym stole, spotkanie służbowe, wypad ze znajomymi. Przy każdej możliwej okazji zdradza szczegóły ze swojego życia biegowego, bez względu na to, czy drugą stronę to interesuje.
Biegaczy można podzielić na różne kategorie, w zależności od ich podejścia do biegania, celów oraz stylu. Nie ma ściśle określonych norm i spisanych zasad dotyczących typów biegaczy (nie licząc różnicy pomiędzy profesjonalistą, a amatorem). Powyższe typy biegaczy, to tylko luźna interpretacja środowiska biegowego, opisana na podstawie obserwacji. Oczywiście typy biegaczy mogą się pokrywać, a jedna osoba może pasować do kilku kategorii. Każdy biegacz ma swoje unikalne motywacje, podejście do sportu i styl biegania.