Pod koniec lutego posłowie Anna Gembicka i Jarosław Sachajko skierowali do resortu zdrowia interpelację w sprawie dostępu do leków bez recepty na obszarach wiejskich. Zwrócili się w niej o udzielenie informacji na temat planowanych działań, dotyczących sprzedaży leków OTC. Szczególnie w kontekście niedawnego raportu NIK na ten temat…
– Podczas licznych dyskusji i analiz eksperckich podnoszony jest argument, iż obrót pozaapteczny lekami OTC stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów. Jednocześnie brak jest jednoznacznych danych potwierdzających tę tezę, co podkreślał zarówno główny inspektor farmaceutyczny, jak i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia – piszą posłowie.
Wskazują też, iż ostatnio pojawił się postulat, aby ograniczyć dostępność takich leków w sklepach czy drogeriach. Ich zdaniem to wpłynie na ograniczenie ich dostępności. Szczególnie dla osób zamieszkałych na obszarach wiejskich, które od najbliższej apteki często dzieli odległość kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów.
- Czytaj również: Inspekcja farmaceutyczna skontroluje kasy samoobsługowe w sklepach?
Dlatego w swojej interpelacji domagają się informacji na temat kierunku planowanych zmian. Chcą też wiedzieć z jakich analiz na temat wpływu obrotu pozaaptecznego na bezpieczeństwo pacjentów korzysta resort.
– Jakie jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia w kwestii propozycji środowisk aptekarskich dotyczących ograniczenia obrotu pozaaptecznego? Czy resort przewiduje konsultacje społeczne w tej sprawie? Czy przedstawiciele środowisk wiejskich będą włączeni w te konsultacje? – pytają posłowie.
Zmiany w pozaaptecznym obrocie lekami
Odpowiedzi na tę interpelację udzielił niedawno wiceminister Marek Kos. Przyznał, iż Minister Zdrowia podjęła działania mające na celu wzmocnienie kompetencji i zasobów Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, również w zakresie zwiększenia efektywności kontroli nad obrotem lekami OTC.
- Czytaj również: GIF chce zmian w pozaaptecznym obrocie lekami
– W tym celu 20 listopada 2024 r. upoważnił ten organ do opracowania, prowadzenia procesu uzgodnień (wewnętrznych i zewnętrznych), konsultacji publicznych i opiniowania, w tym prowadzenia konferencji uzgodnieniowej projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw – informuje wiceminister.
Zmiany mają dotyczyć:
- kontroli i inspekcji prowadzonych przez organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej;
- przeciwdziałania koncentracji na rynku farmaceutycznym;
- zwiększenia nadzoru nad obrotem pozaaptecznym produktami leczniczymi;
- reklamy produktów leczniczych;
- przepisów regulujących nadzór nad jakością produktów leczniczych w tym wstrzymania lub wycofania z obrotu produktów leczniczych;
- norm kompetencyjnych dotyczących nakładania administracyjnych kar pieniężnych.
Marek Kos wskazuje, iż prace nad kształtem regulacji dalej trwają, dlatego w tej chwili nie jest możliwe przedstawienie ostatecznej treści rozwiązań.
Kontrola, bezpieczeństwo i dostęp
Jak wyjaśnia wiceminister celem wprowadzanych zmian jest zapewnienie odpowiedniego poziomu dostępu do leków wszystkim pacjentom przy czym priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentów.
– Do projektowanych przepisów będzie dołączona ocena skutków regulacji, która będzie określać jej oddziaływanie na podmioty na rynku, w tym na pacjentów oraz przedsiębiorców prowadzących obrót produktami leczniczymi – zapewnia Kos.
- Czytaj również: Czy potrzebujemy pozaaptecznego obrotu lekami?
Odpowiadając na pytanie o przeprowadzone analizy poinformował, iż dane dotyczące oddziaływanie projektowanych przepisów znajdą się w Ocenie Skutków Regulacji.
– Ponadto, Minister Zdrowia w tej chwili zbiera oraz analizuje dane dotyczące sprzedaży produktów OTC w obrocie pozaaptecznym. Celem tych prac jest określenie czy ww. sprzedaż zapewnia bezpieczeństwo pacjentów w szczególności czy będące w sprzedaży w tym kanale produkty nie stanowią zagrożenia przy samodzielnym ich ordynowaniu – czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Wiceminister zapewnia, iż w momencie rozpoczęcia procesu legislacyjnego nad mianami resort podda projekty szerokim konsultacjom i uzgodnieniom.
Źródło: ŁW/Sejm