Jakie zmiany na liście refundacyjnej w kwietniu 2025?

rx.edu.pl 2 tygodni temu

Od 1 kwietnia obowiązuje nas już nowa lista leków refundowanych. Obwieszczenie obejmuje m.in. zmiany w terapiach onkologicznych i nieonkologicznych oraz zmiany w programach lekowych. Kwietniowa lista refundacyjna to także szeroko omawiane zmiany refundacyjne w aptekach, które dla pewnych grup pacjentów wydają się bardzo korzystne. W najnowszym materiale video dr n. farm. Anna Empel opowiada o tym, jakie zmiany na liście refundacyjnej nastąpią od kwietnia 2025 roku.

Co nowego na liście refundacyjnej kwiecień 2025?

Ogromną zmianą na plus jest refundacja szczepionki Abrysvo przeciwko RSV dla kobiet w ciąży i seniorów powyżej 60. roku życia. Preparaty szczepionkowe były dotychczas rzadko wybierane przez kobiety ciężarne i osoby starsze głównie przez wzgląd na cenę szczepionki, która wynosiła niemal 1000 zł. Dzięki temu szczepieniu kobiety w ciąży staną się częścią profilaktyki zakażeń RSV niemowląt do 6. miesiąca życia, wyjątkowo podatnych na zakażenia, które są dla najmłodszych najbardziej niebezpieczne.

Refundacji będzie podlegała także szczepionka przeciwko półpaścowi Shingrix . Dla seniorów 65+ szczepionka bezpłatna, a dla osób w wieku 18 lat i starszych o zwiększonym ryzyku zachorowania dostępna z 50-procentową refundacją. Ze zniżką zaszczepią się więc m.in. dorośli pacjenci z przewlekłą chorobą serca, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą, przewlekłą niewydolnością nerek, uogólnioną chorobą nowotworową, białaczką, łuszczycą czy stwardnieniem rozsianym.

Na listę refundacyjną wpisano też dwie nowe pozycje stosowane w leczeniu naciśnienia, które jednocześnie wzbogacą listę bezpłatnych leków dla pacjentów 65+. Są to dwa produkty lecznicze złożone:

  • trzyskładnikowy Tolutris (połączenie telmisartanu, amlodypiny i hydrochlorotiazydu)
  • dwuskładnikowy Vabinxo (połączenie walsartanu i indapamidu).

Do tej pory wykaz leków bezpłatnych dla seniora zawierał leki przeciwnadciśnieniowe w składzie z jedną lub dwoma wymienionymi substancjami leczniczymi.

Obniżka cen leków refundowanych

Największą obniżkę cen zauważą alergicy stosujący w odczulaniu wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego czyli Novo Helisen Depot. Od 1 kwietnia znacznie, bo aż o 100zł stanieje także lek degareliks, wskazany między innymi w leczeniu zaawansowanego hormonozależnego raka gruczołu krokowego. Ci pacjenci, którzy mierzą się z przewlekłym bólem zapłacą o około 40 zł mniej za Vellofent czyli tabletki podjęzykowe i podpoliczkowe z fentanylem. O 6zł potanieje semaglutyd pod nazwą Ozempic, ale przy cenie jaką i tak muszą pokryć pacjenci to ta obniżka ceny raczej nie jest odczuwalna.

Jakie leki drożeją od kwietnia 2025?

Ceny leków leków hormonalnych stymulujących jajniki jako element leczenia niepłodności wzrosną od 6 do choćby 200zł i są to te pozycje lekowe, które podrożały najbardziej. Mowa tu o lekach opartych na follitropinie alfa, follitropinie delta czy menotropinie.

Wśród droższych pozycji, aczkolwiek tylko o kilka złotych znajdziemy połączenia oxykodonu i naloksonu, takie jak Oxyduo i Targin, oraz szereg generyków zawierających Pregabalinę. Zakres wskazań objętych refundacją to leczenie różnego rodzaju bóle, typu neuropatyczne, nowotworowe oraz nienowotworowe.

Dość odczuwalne mogą być te podwyżki cen leków, które są związane z utratą przez nich refundacji. W porównaniu z poprzednim obwieszczeniem z listy usunięto 67 pozycji lekowych lub wskazań. Dużą część z nich stanowią opatrunki specjalistyczne, stosowane w leczeniu przewlekłych owrzodzeń typu Zetuvit Plus, Medisorb H czy Medisorb silver.

Kolejna wykreślona pozycja to Anzorin we wszystkich dostępnych dawkach w leczeniu schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej. Z refundacji wypada Atorvastatin oraz Simvastatin Aurovitas odpowiednio w dawce 20 i 40mg, we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach. Przynajmniej przez najbliższe trzy miesiące pełnopłatne będą również leki takie jak Rigevidon, Xyzal w postaci syropu czy Opokan Forte i Meloxistad.

To wszystko o ile chodzi o podsumowanie kwietniowej listy leków refundowanych, która obowiązuje nas przez kolejne trzy miesiące. Po więcej szczegółów oczywiście odsyłam do pełnej wersji obwieszczenia, którą można znaleźć na oficjalnej stronie MZ.

Opracowała: dr n. farm. Anna Empel

Idź do oryginalnego materiału