Jedną z najważniejszych form wsparcia realizowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej są usługi opiekuńcze. Tłumaczymy, kto może skorzystać z opieki pracowników ośrodka, jakiego rodzaju są to usługi i jak wygląda proces ubiegania się o pomoc.
Ośrodek Pomocy Społecznej na Pradze-Północ świadczy trzy rodzaje usług opiekuńczych, które pozwalają nie tylko wspierać osoby potrzebujące, ale też w dużej mierze odciążyć ich rodziny.
- usługi opiekuńcze,
- specjalistyczne usługi opiekuńcze,
- specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Komu przysługują usługi opiekuńcze?
Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze przysługują osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych. Usługi mogą też być przyznane osobom, które wymagają pomocy, ale rodzina nie jest w stanie zapewnić im odpowiedniego wsparcia.
Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną zaleconą przez lekarza, pielęgnację oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Usługi specjalistyczne tylko z zaświadczeniem lekarskim
Specjalistyczne usługi opiekuńcze to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności (np. osoby leżącej lub osoby o bardzo niskiej samodzielności wynikającej z choroby), świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. W takim przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność sprawowania takich usług.
Zakres specjalistycznych usług opiekuńczych obejmuje czynności z zakresu uczenia i rozwijania umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia oraz czynności pielęgnacyjne jako wspieranie procesu leczenia.
Specjalistyczna opieka osób z zaburzeniami psychicznymi
Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi realizowane są wobec dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. Kwalifikacje osób świadczących takie usługi, rodzaje i zakres usług, a także warunki i tryb ustalania oraz pobierania opłat za specjalistyczne usługi świadczone osobom z zaburzeniami psychicznymi są określone w Rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r.
W zakresie usług znajduje się m.in. uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, wspieranie procesu leczenia, rehabilitacja fizyczna i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu, pomoc mieszkaniowa, zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych.
W jaki sposób odbywa się weryfikacja i przyznanie opieki?
Po zgłoszeniu potrzeby pracownik socjalny OPS przychodzi na wywiad środowiskowy do miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o pomoc, by dokonać weryfikacji zasadności przyznania pomocy w formie usług. Podczas wywiadu niezbędne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów. jeżeli dochody przekraczają 150 proc. kryterium dochodowego określonego w Ustawie o pomocy społecznej, usługi są płatne zgodnie z tabelą odpłatności. Cena jednostkowa usług określana jest uchwałą Rady m.st. Warszawy. Pracownik socjalny podczas wywiadu środowiskowego ustala też sytuację materialną, rodzinną oraz zdrowotną osoby. Określany jest również wymiar i zakres usług oraz na jaki okres zostaną przyznane.
Przyznanie usług odbywa się na mocy decyzji administracyjnej Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.