Jakie są rodzaje działań niepożądanych leków?

farmacja.pl 2 tygodni temu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny na swoich stronach opublikował informację na temat rodzaju działań niepożądanych leków. Co z daniem GIF warto wiedzieć na ten temat? Przede wszystkim, iż działania niepożądane dzieli się na kilka typów.

Działania niepożądane typu A

Działania niepożądane zależne od dawki (typ A) są najlepiej poznanymi i najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi leków. Ich występowanie zależy od mechanizmu działania danego leku i od dawki substancji leczniczej przyjętej przez pacjenta. Działania te są łatwe do przewidzenia, występują stosunkowo często i rzadko są przyczyną zgonu. Ustępują w momencie odstawienia leku. W przypadku ich pojawienia się konieczne jest zmodyfikowanie dawkowania leku i indywidualne dobranie dawki dla danego pacjenta. Przykłady:

  • krwawienia podczas stosowania leków przeciwzakrzepowych,
  • kaszel po inhibitorach ACE,
  • zwężenie źrenic po podaniu morfiny,
  • uszkodzenie wątroby po przyjęciu dużych dawek paracetamolu.

Działania niepożądane typu B

Działania niepożądane niezależne od dawki (typ B) są nieprzewidywalne – występują rzadko, ale często mogą prowadzić do śmierci. W przypadku wystąpienia takich działań niepożądanych konieczne jest przerwanie leczenia. Przykłady:

  • wstrząs anafilaktyczny,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • kontaktowe zapalenie skóry.

Działania niepożądane typu C

Działania niepożądane zależne od przewlekłego stosowania (typ C) zależą zarówno od dawki, jak i od czasu przyjmowania leku, czyli długości farmakoterapii. Przykładem takiego działania niepożądanego jest choroba zakrzepowa u pacjentek, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną. Innym przykładem może być zespół leniwego jelita po długotrwałym stosowaniu leków przeczyszczających.

Działania niepożądane typu D

Działania niepożądane opóźnione w czasie (typ D) mogą pojawić się jakiś czas po stosowaniu leku. Przykładem jest np. działanie teratogenne talidomidu. Talidomid stosowany w czasie ciąży powodował bardzo poważne działania niepożądane u dziecka, które ujawniły się po porodzie. w tej chwili talidomidu nie wolno stosować w czasie ciąży właśnie ze względu na działanie teratogenne.

Działania niepożądane typu E

Działania niepożądane wywołane odstawieniem leku (typ E) są szczególnie niebezpieczne przy lekach, które pacjent stosuje przez dłuższy czas i nagle przestaje je. Może to doprowadzić do nieprzyjemnych objawów, a choćby zaostrzenia objawów choroby. Przykładem jest zaostrzenie lub nasilenie napadów padaczkowych po nagłym odstawieniu fenobarbitalu czy fenytoiny, a także wystąpienie zespołu abstynencyjnego po długotrwałym stosowaniu opiatów czy benzodiazepin.

Działania niepożądane typu F

Działania niepożądane spowodowane brakiem skuteczności farmakoterapii (typ F) polegają na tym, iż pacjent przyjmuje jakiś lek, a efekt farmakologiczny (leczniczy) nie występuje. Przykładem takiego działania niepożądanego jest nieskuteczność antybiotyków w przypadku występowania antybiotykoodporności wśród bakterii.

Źródło: ŁW/GIF

Idź do oryginalnego materiału