Maślan sodu odgrywa istotną rolę w kontekście ochrony i regeneracji jelit. Dzięki tej substancji łatwiej pozbyć się problemów z przewodem pokarmowym, co wpływa w pozytywny sposób na jakość życia osób zmagających się z nawracającymi biegunkami, zaparciami lub stanami zapalnymi. Czy każdy z nas może zdecydować się na suplementację cennego kwasu tłuszczowego?
Maślan sodu – czym jest ta substancja i w jaki sposób działa?
Kwas masłowy, czyli maślan sodu, to naturalny związek, który jest produkowany przez dobre bakterie bytujące w okrężnicy. Ten kwas tłuszczowy wykazuje działanie przeciwzapalne i regenerujące. Chociaż jego stężenie w jelitach jest niewielkie, może on odgrywać istotną rolę w procesie ochronnym tego narządu. Preparaty zawierające maślan sodu są uważane za doskonały środek wspomagający w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych lub zaburzeń przewodu pokarmowego. Dodatkowa porcja kwasu masłowego może łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego. Ponieważ maślan sodu jest substancją naturalną, to może być przyjmowany przez długi czas, na przykład jako wsparcie w leczeniu przewlekłych chorób układu pokarmowego.
Efekty regularnej suplementacji maślanu sodu
Kwas masłowy to substancja dobrze znana osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego. Ten kwas tłuszczowy może łagodzić objawy IBS, które charakteryzują się nadreaktywnoscią jelit oraz nawracającymi zaburzeniami ich pracy. Maślan sodu stanowi pożywkę dla kolonocytów, zatem naukowcy przypuszczają, iż może on być wykorzystywany w profilaktyce oraz leczeniu wielu chorób przewodu pokarmowego. Specjalistyczne preparaty zawierające krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe są przyjmowane przez pacjentów przed, w trakcie i po radioterapii. Taka suplementacja ma uchronić chorych przed nieprzyjemnymi efektami ubocznymi leczenia, na przykład poradiacyjnym zapaleniem jelita oraz bolesnymi parciami.
Masz problemy z jelitami? Kwas masłowy wpłynie na poprawę samopoczucia!
Maślan sodu wykazuje szereg cennych adekwatności, dzięki którym osoby mające problemy z jelitami choć na chwilę zapominają o przykrych dolegliwościach. Kwas masłowy może:
- przyspieszać regenerację i gojenie się jelit,
- poprawiać ukrwienie błony śluzowej jelit,
- regulować pH w jelitach i wspomagać wchłanianie żelaza oraz magnezu,
- przyczyniać się do utrzymania integralności bariery jelitowej,
- zabezpieczać nabłonek jelitowy przed atakiem ze strony niepożądanych mikroorganizmów,
- regulować wchłanianie zwrotne wody i elektrolitó
Maślan sodu pobudza produkcję śluzu stanowiącego barierę jelitową. Ten kwas tłuszczowy może oddziaływać na funkcje mięśniówki okrężnej jelita i przynosić ulgę w zaparciach, a także minimalizować ryzyko wystąpienia biegunki.
Czy zdrowa dieta wystarczy, aby utrzymać optymalny poziom maślanu sodu?
Dostarczenie maślanu sodu do jelit przy pomocy diety jest praktycznie niemożliwe, ale jeżeli zależy nam na podniesieniu stężenia tego pożytecznego kwasu, powinniśmy jak najczęściej sięgać po produkty bogate w błonnik pokarmowy i skrobię oporną. Warto dodać do swojej diety nieprzetworzone płatki zbożowe, brązowy ryż, otręby, ciemne pieczywo, razowy makaron, a także świeże warzywa – w ten sposób w naturalny sposób podniesiemy poziom kwasu masłowego w organizmie. o ile mimo zdrowego trybu życia, wciąż odczuwamy problemy jelitowe, skontaktujmy się z lekarzem oraz sięgnijmy po maślan sodu w postaci kapsułek o opóźnionym uwalnianiu.
Artykuł sponsorowany