Jak zarządzać swoimi finansami mając ADHD?

centrumalma.pl 2 lat temu

Badania pokazują, iż dorośli z ADHD są szczególnie narażeni na problemy z zarządzaniem pieniędzmi. Pacjenci Centrum Terapii ALMA również często skarżą się na trudności w tym zakresie. Wynika to z faktu, iż ADHD może powodować impulsywność, prokrastynację i dezorganizację również na polu finansowym. Te cechy mogą negatywnie wpływać na domowy budżet i być przyczyną wielu konfliktów w związku. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby spróbować oszczędzać swoje ciężko zarobione pieniądze i rozsądniej podchodzić do wydatków. Poniżej przedstawiamy przydatne wskazówki, z których mogą skorzystać dorośli z ADHD.

Zwalcz prokrastynację u źródła

Obowiązkowe wydatki mogą wydawać się szczególnie przytłaczające dla osób z ADHD. Przygotuj listę wszystkich zadań związanych z finansami, które musisz zrealizować w danym miesiącu. Podziel je na mniejsze zadania, np. najpierw sprawdź stan konta, a następnie zapłać rachunki.

Nadaj priorytet ważnym płatnościom

W pierwszej kolejności płać wszystkie zobowiązania finansowe takie jak kredyty, czynsz, wydatki na samochód i mieszkanie. Zrób to na początku miesiąca. Zaplanuj również drugi termin przeglądu rachunków w danym miesiącu na mniej ważne zobowiązania.

Ustaw automatyczną płatność

Na stałe zobowiązania warto ustawić sobie automatyczne płatności miesięczne. Zaplanuj te płatności na czas, kiedy wiesz, iż będziesz miał pieniądze na koncie, np. w dniu wypłaty.

Trzymaj się harmonogramu

Ustal jeden dzień i konkretną godzinę w każdym tygodniu, aby kontrolować swoje finanse. Regularny tryb może pomóc Ci uniknąć prokrastynacji.

Zacznij od małych kroków

Otwórz konto oszczędnościowe. Ustaw na swoim koncie bankowym, automatyczny przelew np. na 100 zł z każdej wypłaty.

Radzenie sobie z dezorganizacją

Kontroluj swoje nawyki dotyczące wydatków. Zapisuj wszystkie swoje zakupy i ich koszt w notatniku lub w aplikacji na telefonie.

Uprość swoje rachunki

Jeśli masz wiele kart płatniczych, rozważ rezygnację ze wszystkich oprócz jednej.

Płać swoje rachunki w spokojnym miejscu

Dzieci, zwierzęta domowe i media społecznościowe mogą nieustannie rozpraszać osoby z ADHD. Wyznacz sobie własną przestrzeń do pracy nad swoimi finansami.

Zmniejsz ilość papieru

Dla niektórych osób z ADHD zarządzanie rachunkami papierowymi może być trudne. Aby uniknąć bałaganu lub gubienia rachunków, spróbuj poprosić o faktury lub rachunki elektroniczne.

Uporządkuj przestrzeń

Wybierz osobne pudełko, szafkę na dokumenty lub folder na komputerze chroniony hasłem, aby przechowywać wszystkie dokumenty finansowe.

Zarządzaj impulsywnością

Staraj się unikać sytuacji, w których możesz kupować rzeczy pod wpływem impulsu, niezależnie od tego, czy jest to centrum handlowe, czy ulubiony sklep internetowy.

Planuj na wypadek impulsu

Kiedy musisz coś kupić, zaplanuj to wcześniej, robiąc listę zakupów. Możesz skorzystać z internetowych gazetek, które pomogą Ci w ustaleniu budżetu.

Ogranicz impulsy

Karty kredytowe ułatwiają impulsywne wydawanie pieniędzy. jeżeli masz dostęp do gotówki lub karty z ograniczonym limitem, użyj jej, zamiast wydawać pieniądze z karty kredytowej.

Umieść naklejkę lub napisz cel oszczędnościowy na swojej karcie

Taka naklejka będzie Ci przypominać o Twoich celach finansowych – wakacjach, realizacji marzenia, specjalnym prezencie – za każdym razem, gdy użyjesz karty. Zatrzymanie się, by pomyśleć o danym celu, może pomóc Ci opanować impulsywność w danej chwili.

Innym sposobem walki z chęcią szybkiego wydania pieniędzy jest wyznaczenie sobie czasu w “ochłonięcie”. Przed dokonaniem dużego zakupu, ustaw timer na 24 godziny. Kiedy zegar się wyłączy, możesz zdecydować, czy przez cały czas chcesz kupić dany przedmiot.

Chociaż finanse spędzają sen z powiek u dorosłych z ADHD, można znaleźć na to rozwiązanie. Dzięki psychoterapii w Centrum Terapii ALMA można wypracować sposoby na poradzenie sobie z niedogodnościami także na tym polu. Dzięki temu możesz uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i wypracować system, który jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Idź do oryginalnego materiału