Jak zapewnić ciągłość leczenia respiratorem w przypadku awarii prądu?

leczeniewdomu.pl 1 dzień temu

Prąd dający oddech?

Respirator to urządzenie ratujące życie, które wspiera wielu pacjentów w codziennym funkcjonowaniu. Jednak aby działał, potrzebuje energii elektrycznej. Czasami przerwy w dostawie prądu są zaplanowane, co daje chwilę na przygotowanie i podjęcie odpowiednich działań. Inaczej bywa w przypadku nagłych zdarzeń, takich jak burze czy uszkodzenia linii energetycznych. Pokazują one, jak ważne jest przygotowanie na takie sytuacje, szczególnie w przypadku pacjentów całkowicie zależnych od respiratora leczonych w warunkach domowych.

Przygotowanie planu awaryjnego dla pacjenta

W sytuacji przerwy w dostawie prądu niezwykle pomocny okazuje się wcześniej przygotowany plan awaryjny. Przewiduje on konkretne działania, które zapewniają pacjentowi i jego opiekunom poczucie bezpieczeństwa oraz pomagają zachować spokój. Warto omówić szczegóły takiego planu w komfortowych warunkach z zespołem Ośrodka Wentylacji Domowej. Dobrym pomysłem jest także spisanie go na papierze – w stresującej chwili pozwoli to łatwo do niego sięgnąć i działać zgodnie z ustaleniami.

Powiadomienie służb ratunkowych?

Pacjent i opiekunowie powinni znać na pamięć numery alarmowe do państwowych służb ratunkowych. Podstawą są: 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego, 999 – Pogotowie Ratunkowe, 998 – Straż Pożarna, 997 – Policja. Pamiętajmy, iż brak prądu bezpośrednio zagraża życiu pacjentów, którzy mają największe trudności z samodzielnym oddychaniem. W takiej sytuacji wezwanie pogotowia ratunkowego może być jak najbardziej uzasadnione.

Służby techniczne – informacja o awarii

Kolejnymi kontaktami, które warto mieć pod ręką, są numery telefonu do dostawcy energii elektrycznej obsługującego dany rejon. W razie awarii można zgłosić problem i wskazać konieczność pilnego przywrócenia zasilania w danym domu lub mieszkaniu. Żeby ułatwić ten proces, Ośrodek Wentylacji Domowej Medowent posiada system zarządzania kryzysowego. W jego ramach odpowiednie jednostki zarządzania kryzysowego oraz zakłady energetyczne są wcześniej informowane o obecności pacjentów wentylowanych mechanicznie na danym terenie. Dzięki temu w razie awarii chory i bliscy nie muszą się tym sami zajmować.

Nie tylko gniazdko – akumulator i agregaty

Wiele respiratorów zasilanych jest nie tylko energią z gniazdka elektrycznego, ale również z akumulatora. W zależności od modelu respirator na akumulatorze może działać nieprzerwanie przez kilka lub choćby kilkanaście godzin. Wiele z nich automatycznie przełącza się na tryb podtrzymania bateryjnego, zapewniając ciągłość wentylacji bez potrzeby manualnego ustawiania trybu. Zasilanie na baterię to jednak nie wszystko. jeżeli chory korzysta z respiratora przez 16 godzin dziennie lub dłużej, warto pomyśleć o agregacie prądotwórczym. Dzięki temu zarówno pacjent, jak i opiekunowie będą czuli się bezpieczniej. Ośrodek Wentylacji Domowej Medowent zapewnia takie rozwiązania, doskonale rozumiejąc, jak dużym stresem i zagrożeniem dla zdrowia może być nagła przerwa w pracy respiratora.

Alternatywne metody wentylacji oddechowej

Gdy konieczna jest natychmiastowa pomoc w oddychaniu, przydadzą się alternatywne metody wentylacji oddechowej. Przykładem może być worek samorozprężalny (ambu), którego podstawowe elementy to elastyczny worek i maska nakładana na twarz. Jego użycie polega na ręcznym wdmuchiwaniu powietrza do płuc pacjenta, poprzez naciskanie worka w odpowiednich odstępach czasu. Worek samorozprężąlny jest prosty w użyciu, a jego największa zaleta to niezależność od zasilania – działa dzięki sile rąk osoby, która go obsługuje.

Idź do oryginalnego materiału