Jak wychować silne psychicznie dziecko? Ten nawyk to inwestycja w jego zdrowie

mamadu.pl 2 miesięcy temu
Rodzice, wychowując dzieci, chcą, aby były one szczęśliwe, spełnione, pewne siebie i odnosiły sukcesy. Bez wątpienia każdy z nas chce, by nasze pociechy wyrosły na ludzi silnych psychicznie. Jednak jak to osiągnąć? Są różne zdrowe nawyki, które mogą w tym pomóc. Naukowcy niedawno odkryli kolejny sposób! Aż dziw, jakie to proste.


Z wyników badań opublikowanych w "Psychological Medicine", jasno wynika, iż pewien konkretny nawyk wpływa bardzo korzystnie na struktury mózgu odpowiadające za zdrowie psychiczne człowieka. Otóż naukowcy z Wielkiej Brytanii i Chin zauważyli, iż dzieci, które zaczynają czytać dla przyjemności już na wczesnym etapie życia, osiągają lepsze wyniki w testach poznawczych i cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym, gdy wkraczają w okres dojrzewania.

Zapewne słyszałaś, iż czytanie dziecku od maleńkiego może wspomagać jego rozwój. Do tej pory jednak nie było jasne, jaki wpływ – jeżeli w ogóle – będzie miało zachęcanie dzieci do samodzielnego czytania od najmłodszych lat. Aby to zbadać, naukowcy z uniwersytetów Cambridge i Warwick w Wielkiej Brytanii oraz Fudan University w Chinach przyjrzeli się danym ponad 10 000 młodych nastolatków (11-13 lat).

Były to wywiady kliniczne, testy poznawcze, oceny umysłowe i behawioralne oraz skany mózgu. Analizy brały pod uwagę wiele ważnych czynników, w tym choćby status społeczno-ekonomiczny rodziny.

Analizując te obszerne dane, zespół badaczy odkrył silny związek między czytaniem dla przyjemności we wczesnym wieku (3-10 lat) a dobrymi wynikami w nauce w wieku nastoletnim. Okazało się także, iż dzieci te były ogólnie szczęśliwsze i rzadziej cierpiały na depresję, stany lękowe lub problemy behawioralne. Miały również tendencję do spędzania mniej czasu przed ekranem, a także więcej spały.

Kiedy naukowcy przyjrzeli się skanom mózgu tych nastolatków, odkryli również, iż objętość ich mózgów była nieco większa (w szczególności obszary odpowiadające za funkcje poznawcze oraz zdrowie psychiczne).

Co za dużo to niezdrowo?


Z badan płynie jeszcze jeden bardzo interesujący wniosek. Otóż naukowcy zauważyli, iż 12 godzin tygodniowo to optymalna ilość czytania dla przyjemności. jeżeli dzieci czytały znacznie dłużej, ich ogólny stan zdrowia wydawał się pogarszać. Według badaczy prawdopodobnie wynika to z tego, iż nastolatki spędzały w pozycji siedzącej zbyt dużo czasu. Miały zbyt mało ruchu, a także kontaktów towarzyskich.

Autorzy badania zachęcają rodziców, by robili wszystko, by rozbudzić u swoich dzieci miłość do czytania już od najmłodszych lat. Jak widać, ten nawyk nie tylko sprawi im wiele przyjemność, ale przyniesie znacznie więcej korzyści.

Źródło: cam.ac.uk


Idź do oryginalnego materiału