Jak usunąć silikon ze szkła i innych powierzchni

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Jak usunąć silikon ze szkła i innych powierzchni.


Po zakończeniu napraw domowych często pozostają ślady użytych materiałów. Warto się ich pozbyć, aby nie psuć estetyki swojej pracy. Dlatego w tym artykule powiemy Ci, jak usunąć silikon ze szkła i innych powierzchni.

Usunięcie resztek uszczelniacza zapobiega wypadkom, zwłaszcza jeżeli są dzieci, które mogłyby włożyć go do buzi. Substancja ta zawiera metanol, silny środek, toksyczny dla ośrodkowego układu nerwowego i nerwu wzrokowego.

Dlaczego warto używać silikonu w naprawach domowych?

Praktyczność silikonu sprawia, iż jest to jeden z najpopularniejszych klejów do majsterkowania i domowych napraw. Ponadto wyróżnia się wieloma funkcjami: uszczelnia, klei i izoluje.

Problem pojawia się, gdy klej dotrze do niechcianych miejsc lub gdy z powodu niewłaściwego obchodzenia się z nim zabrudzisz powierzchnie, takie jak szkło, drewno, tkaniny, a choćby skóra. Idealną rzeczą jest zakrycie obszarów, w pobliżu których pracujesz, a także używanie rękawiczek.

Jeśli nie da się zapobiec wyciekowi materiału, zajmij się nim jeszcze zanim wyschnie, ponieważ potem usunięcie silikonu jest trudniejsze.

Triki, aby usunąć silikon ze szkła

Podobnie jak istnieje więcej niż jedna możliwość usunięcia tego kleju z ubrań, są różne sposoby, aby usunąć silikon ze szkła. W rzeczywistości istnieje kilka metod. Dla bezpieczeństwa najlepiej założyć rękawiczki, maseczkę i okulary oraz przewietrzyć pomieszczenie.

1. Użyj ostrza, aby usunąć silikon ze szkła

  1. Wsuń ostrze pod silikon. Chodzi o to, aby przekroić warstwy tak bardzo, jak to możliwe.
  2. Zastosuj środek do usuwania kleju, aby zakończyć proces. Przestrzegaj czasu oczekiwania podanego przez producenta; zwykle jest to około 5 minut.
  3. Zeskrob zmiękczoną pozostałość szpatułką.
  4. Wyczyść detergentem. Rezultaty będą optymalne, jeżeli mydło rozcieńczysz w ciepłej wodzie i użyjesz gąbki.
Pistolety do silikonu są bardzo przydatne, ale nieostrożność może spowodować wycieki w niepożądanych obszarach.

Zobacz także: Silikon – jakie są jego rodzaje i najczęstsze zastosowania

2. Ciepła woda i alkohol

Przetrzyj wilgotną szmatką plamę silikonu, próbując ją zmiękczyć. Po kilku minutach przesuń plastikową szpatułkę po szkle, aby usunąć pozostałości. Zanurz szmatkę w ciepłej wodzie z alkoholem, aby silikon gwałtownie się rozpuścił.

3. Wybielacz lub chlor

Spróbuj zetrzeć pozostałości kleju wybielaczem lub podchlorynem sodu. jeżeli silikon przylgnął na przykład do szyby okiennej, miejsce ma tendencję do powstawania pleśni. Zapobiegaj temu, stosując tę metodę.

4. Rozpuszczalnik

Zastosuj rozcieńczalnik do farb i poczekaj, aż guma się odklei. Przyspieszysz ten proces, jeżeli oczyścisz obszar wilgotną szmatką.

Nie zapomnij użyć sprzętu ochronnego podczas obchodzenia się z rozcieńczalnikiem do farb. Może to być najprostsza metoda, ale obchodzenie się z tą substancją wymaga szczególnej ostrożności.

Jak usunąć silikon z dłoni?

Kiedy używasz tego rodzaju kleju bez rękawiczek, bardzo prawdopodobne jest, iż przyklei się do twoich dłoni. Jak go usunąć?

  1. Natychmiast pocieraj, aby usunąć jak najwięcej substancji.
  2. Masuj dłonie wkładając je do plastikowej torby.
  3. Spryskaj alkoholem obie ręce.
  4. Spłucz wodą z mydłem, aby zakończyć proces.
Nie pozwól, aby upłynęło zbyt wiele czasu, jeżeli masz silikon na dłoniach. Im szybciej go usuniesz, tym mniejszy będzie problem.

To Cię zaciekawi: Alkohol, gazety i inne sztuczki do czyszczenia szkła

Jak usunąć silikon z płytek ceramicznych?

Usuwanie nadmiaru silikonu z płytek ceramicznych jest konieczne, aby zapobiec powstawaniu pleśni.

Zrób to żyletką, uprzednio ją zwilżając. Silikon gwałtownie zejdzie, jeżeli rozsmarujesz na nim mieszaninę mąki i wody. Poczekaj, aż wyschnie, a pozostałości silikonu przylgną do niego. Następnie polej wodą, aby usunąć pozostały silikon.

Zagrożenia związane z rozpuszczalnikami podczas czyszczenia silikonu

Wskazówki, aby usunąć silikon ze szkła i innych powierzchni, mogą wydawać się nieco uciążliwe. Użycie rozpuszczalników jest drogą na skróty, ale wiąże się z poziomem toksyczności, który wymaga środków ostrożności. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleca noszenie osobistego wyposażenia ochronnego, jeżeli nie można uniknąć użycia środków chemicznych, w tym silikonu.

Kontakt ze skórą może spowodować tymczasowe lub trwałe uszkodzenie. Skutki mogą przybrać formę suchej lub popękanej skóry adekwatnej po przebarwienia i rany. Instytut Chemii Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku zwraca uwagę, iż zapalenie skóry należy do typowych zagrożeń dla zdrowia związanych z kontaktem z rozpuszczalnikami. Dodaje, iż skóra staje się podatna na infekcje i reakcje alergiczne.

Triki z TikToka – 5 sztuczek, które ułatwiają sprzątanie
Triki z TikToka, o których dzisiaj opowiemy mają związek ze sprzątaniem. Przedstawimy pięć sztuczek, które działają i trzy nieskuteczne. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału