Kiedy osoba pracująca terapeutycznie lub coachingowo z drugim człowiekiem czuje w swojej pracy, mimo oczywistych wyzwań, spokój i pewność? Dzieje się tak wtedy, kiedy wychodzi z chaosu wywołanego brakiem odpowiedzi na pytanie: jak mogę skutecznie pomóc? I kiedy porzuca błędne przekonanie, iż wszystkich można wesprzeć w ten sam sposób. Zamiast tego wie, które dokładnie sprawdzone metody pracy terapeutycznej zastosować w danej sytuacji i jakich efektów może się spodziewać po współpracy z klientem.
Jolanta Toporowicz, psychoterapeutka z 30-letnim doświadczeniem w prowadzeniu terapii indywidualnej i grupowej, wykształcona w kilku podyplomowych modalnościach psychoterapeutycznych przyznaje, iż na początku swojej drogi zawodowej również była przekonana, iż wszystkim można pomóc zgodnie z następującym schematem: klient zgłasza problem, do którego rozwiązania używa się określonych sposobów. W centrum działań jest tym samym przede wszystkim sam kłopot (nie zaś człowiek ze swoim potencjałem i dopiero na drugim miejscu jego zmartwienie). W myśl tego rozumowania niepowodzenie w pomaganiu wynika między innymi z tego, iż klient jest za mało zmotywowany: skoro na dany problem nie działają wyuczone procedury, to znaczy, iż potrzebujący pomocy… za mało się stara. Taka optyka rodzi uzasadnioną frustrację po obu stronach, co skutkuje zwykle zakończeniem współpracy lub jej utknięciem w martwym punkcie.
W rzeczywistości ten rozpowszechniony model postępowania nie bierze pod uwagę kluczowego dla powodzenia całego procesu aspektu, którego uwzględnienie pozwala dopasować działania terapeuty do potrzeb i możliwości klienta.
Po długim czasie poszukiwania takiego modelu pracy, który jest wspierający dla terapeuty i jednocześnie pozwala pracować z realnym człowiekiem zgłaszającym się po pomoc – a nie z wyobrażeniem o nim – i naprawdę mu jej udzielić, Jolanta Toporowicz opracowała Mapę Poziomów Świadomości Ego MapaJaⓇ. Obejmuje ona szerszy niż większość podejść kontekst egzystencjalny.
Szybko okazało się, iż włączenie do codziennej pracy z drugim człowiekiem tej nowatorskiej perspektywy diametralnie zmieniło skuteczność spotkań psychoterapeutycznych.
Przez lata, czerpiąc ze swojego gabinetowego doświadczenia i z kilkunastoletniej medytacji zen, Jolanta Toporowicz wypracowała szereg narzędzi umożliwiających trafne określenie poziom świadomości klienta. Służy do tego między innymi opracowany przez nią test, który pozwala wskazać wiodącą przyczynę głównego kłopotu, czyli określić, jakie dokładnie jest jego źródło: dzieciństwo, rodowe dziedzictwo czy poziom świadomości.
Ten sposób diagnozy zdecydowanie ułatwia terapeucie nadanie kierunku całemu procesowi.
Oczywiście, prócz trafnego rozpoznania poziomu świadomości i źródła cierpienia, potrzebne są także umiejętnie dobrane narzędzia. W tym celu Jolanta Toporowicz stworzyła na przestrzeni lat szereg autorskich procedur dostosowanych do pracy na każdym z trzech wyróżnionych przez nią poziomów świadomości (rozmytym, egocentrycznym i dojrzałym). Do tych procedur zaliczają się między innymi sposoby pracy z nieuświadomionymi treściami stanowiącymi przyczynę powstawania mechanizmów obronnych. Jednym z istotnych założeń autorskiej Metody Jolanty ToporowiczⓇ jest to, iż głównym warunkiem udanej terapii jest dostęp terapeuty do pola bezwarunkowej akceptacji (stanu obecności).
Dziś Jolanta Toporowicz dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami kursu doskonalenia kompetencji zawodowych skierowanego do wszystkich osób pracujących zawodowo z drugim człowiekiem, a więc do: psychoterapeutów, terapeutów, psychologów, a także lekarzy, coachów, trenerów rozwoju osobistego i nauczycieli pragnących pomagać innym w polepszaniu jakości życia.
Jak pisze autorka kursu, fundamentem udanej terapii jest „poznanie i zrozumienie wewnętrznego świata osoby, która zwraca się o pomoc” i tego między innymi uczy w trakcie zajęć praktycznych. Pokazuje także, jak pracować w stanie obecności, rozwijając najważniejsze narzędzie pracy, które każdy terapeuta ma do dyspozycji – swój własny potencjał.
Oto fragment opinii jednej z uczestniczek I edycji kursu dla terapeutów:
Kurs stanowi spójną całość pod względem merytorycznym i praktycznym, wnosi konkretne narzędzia do pracy z drugim człowiekiem. Formuła warsztatowa stwarza możliwość natychmiastowego zastosowania wiedzy o poziomach świadomości ego na konkretnych przykładach z własnego życia i/lub praktyki zawodowej. Co daje możliwość wielokrotnego osobistego doświadczenia, jak działa na nas oraz na innych fakt widzenia i bycia widzianym bez filtrów i opowieści, z szacunkiem i życzliwością wobec osobistego potencjału – tego kim jesteśmy. Moje doświadczenie z kursu wskazuje na to, iż kiedy patrzymy na siebie i innych ludzi bez oceny, a ze zrozumieniem i z poziomu współodczuwania ZAWSZE jest to wspierające, rozluźniające, otwierające, wzmacniające poczucie godności, jest wręcz leczące. Dla mnie osobiście fakt doświadczenia tego, iż tak jest, jest największą wartością wyniesioną z rocznej pracy metodą Jolanty Toporowicz, czego efekty widzę we własnym życiu i wnoszę je do swojej pracy.
/Mariola/
Jeśli chcesz poszerzyć swoje kompetencje zawodowe w zakresie pracy z drugim człowiekiem, poznać skuteczne narzędzia, które wprowadzą do Twojej praktyki całkowicie nową jakość, zapraszamy Cię do udziału w Kursie.