Jak rozpoznać, iż organizm jest odwodniony? Nie tylko pragnienie. Tych sygnałów nie lekceważ

kobieta.gazeta.pl 8 godzin temu
Odwodnienie to stan, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, by funkcjonować prawidłowo. Pierwsze objawy często bagatelizujemy. Niedobór płynów może mieć jednak poważne konsekwencje. Jak rozpoznać odwodnienie?
Nasz organizm w ok. 65-70 procentach składa się z wody. Gdy zaczyna jej brakować, przestaje działać prawidłowo, jak nienaoliwiony mechanizm w rowerze. Jednak brak wody to także brak niezbędnych elektrolitów, w tym sodu, magnezu i potasu. Do odwodnienia może dojść nie tylko w stanie choroby i dolegliwości żołądkowo-jelitowych, ale także w upalny dzień lub po mocnym wysiłku, gdy pocimy się mocniej niż zwykle. Do odwodnienia możemy doprowadzić także sami, pijąc mniej wody, niż organizm tego wymaga. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by były to ok. 2 litry dziennie lub 0,02 litra na każdy kilogram ciała, choć dokładna ilość zależy od pogody, trybu życia i wysiłku.


REKLAMA


Zobacz wideo


Jak rozpoznać, iż organizm jest odwodniony? To pierwsze sygnały
Już pierwsze objawy powinny być sygnałem, iż warto sięgnąć po szklankę wody. Najczęściej pojawiają się silne pragnienie, osłabienie i zawroty głowy. Częstym sygnałem jest też ból głowy. Gdy stan odwodnienia się pogłębia, zmniejsza się ilość oddawanego moczu, pojawiają się też suchość w ustach, senność, kołatanie serca. Pogarsza się koncentracja, spada ciśnienie krwi, co pogłębia uczucie zmęczenia. Z czasem skóra staje się zimna, sucha, mniej elastyczna, a usta pękają.


Niedostarczanie organizmowi odpowiednich ilości wody może też wpływać na... nieświeży oddech. Odwodnienie uniemożliwia bowiem wytwarzanie śliny, a to może prowadzić do przerostu bakterii, których najwyraźniej odczuwanym skutkiem jest nieprzyjemny oddech i biały nalot na języku. WHO ostrzega, iż ekstremalne odwodnienie, a więc utrata co najmniej 10 proc. masy ciała w płynach, może prowadzić do obniżenia objętości krwi, drgawek, zaburzeń rytmu serca, a w najgorszym przypadku do niebezpiecznego wstrząsu hipowolemicznego (krwotocznego).


Silne pragnienie to pierwsza oznaka odwodnienia teerawatwinyarat / iStock


Jak gwałtownie nawodnić organizm po odwodnieniu? Nie rzucaj się na szklankę
W uzupełnianiu płynów najlepsza będzie woda, ale też niesłodzona herbata, w szczególności zielona. Możesz też sięgać po napary ziołowe i owocowe, soczyste owoce, np. arbuzy, melony, smoothie. Świetnym sposobem na uzupełnienie płynów są też zupy. Uzupełnij też elektrolity. Możesz je zrobić w domu lub wybrać się do apteki.


Co ważne, po odwodnieniu, choćby lekkim, nie należy wypijać wody szklankami "na raz". To tylko sprawi, iż woda gwałtownie zostanie wydalona z organizmu, a stan odwodnienia nie ulegnie poprawie.


Niezależnie od rodzaju spożywanego płynu bardzo ważne jest stopniowe nawadnianie organizmu. Nawadnianie będzie skuteczne przy wypijaniu małych porcji (100–150 ml) przez cały dzień.


- pisze dr Barbara Bukowska na łamach portalu doz.pl. Pij małymi łykami, ale często. Zawsze noś ze sobą butelkę wody, szczególnie w słoneczny i upalny dzień.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału