Jak ratować budżet NFZ i reformować szpitale?

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Marek Borawski/KPRP


Podczas spotkania Rady do spraw Ochrony Zdrowia eksperci dyskutowali o finansach i propozycjach zmian w szpitalnictwie. Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia zapewniają dyrektorów szpitali – nadwykonania i programy lekowe zostaną sfinansowane.



Strona prezydent.pl podaje, iż spotkanie Rady do spraw Ochrony Zdrowia odbyło się pod przewodnictwem prof. Piotra Czauderny. W posiedzeniu uczestniczyli m.in. minister Marek Kos – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, oraz Jakub Szulc – zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

W pierwszej części spotkania dyskutowano o możliwościach zapewnienia finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z ograniczeniami budżetowymi Narodowego Funduszu Zdrowia. Mimo przewidywanej w planie finansowym NFZ na 2024 r. rekordowo dużej puli środków w pierwotnej wysokości 156,5 mld zł, w ciągu roku pojawiła się konieczność uzupełnienia planu – czytamy na stronie prezydent.pl.

Dyrektorzy szpitali zdenerwowani, resort uspokaja

Trudności z płynnością w finansowaniu świadczeń na bieżąco wynikają ze wzrostu wydatków, przede wszystkim w związku z rosnącym corocznie minimalnym wynagrodzeniem kadr medycznych oraz z przeniesieniem do NFZ części zadań dotychczas finansowanych z budżetu państwa (m.in. w zakresie ratownictwa medycznego, programów lekowych czy bezpłatnych leków dla niektórych grup).

Uczestniczący w spotkaniu dyrektorzy szpitali wyrazili zaniepokojenie opóźnieniem w przekazywaniu przez NFZ środków za poszczególne kwartały bieżącego roku, natomiast przedstawiciele funduszu oraz Ministerstwa Zdrowia zapewnili, iż wszystkie nadwykonania świadczeń nielimitowanych zostaną sfinansowane, a programy lekowe, szczególnie istotne np. w onkologii (chemioterapie), będą traktowane priorytetowo.

Sieć szpitali i konsolidacja podmiotów leczniczych

Jak dalej podaje stronie prezydent.pl, druga część posiedzenia dotyczyła propozycji modyfikujących system lecznictwa szpitalnego w Polsce. Najważniejsze rozwiązania nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zaprezentował minister Marek Kos.

Projekt zakłada przede wszystkim reformę struktury i zasad kwalifikacji do podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. sieci szpitali) oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających konsolidację podmiotów leczniczych oraz wzmocnienie nadzoru podmiotów tworzących nad przygotowaniem i realizacją programów restrukturyzacyjnych.

Przeczytaj także: „MZ: Musimy znaleźć 3 mld zł, żeby zapłacić szpitalom za nadwykonania” i „POZ i szpitale, łączcie się”.

Idź do oryginalnego materiału